اوپک مانع سقوط شدید قیمت نفت شد

به گزارش کتاب ارزان، تهران (پانا) - قیمت نفت در معاملات روز آدینه تحت تاثیر افزایش موارد ابتلا به کووید 19 در آمریکا و اروپا که نگرانیها نسبت به دورنمای تقاضا را تشدید کرد، با اندکی کاهش بسته شد اما تحت تاثیر وعده های اوپک پلاس توانست عملکرد هفتگی مطلوبی را به ثبت رساند.

اوپک مانع سقوط شدید قیمت نفت شد

به گزارش ایسنا، ادوارد مویا، تحلیلگر بازار نفت در شرکت OANDA در گزارشی نوشت: به نظر می رسد اوپک و متحدانش به بازارها اطمینان داده اند که بازار نفت را به سوی توازن راهنمایی می نمایند.

قیمتهای نفت از اظهارات عربستان سعودی و روسیه که بار دیگر بر پایبندی به توافق کاهش فراوری اوپک پلاس تاکید کردند، اندکی حمایت یافتند. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی اواسط هفته گذشته درباره همکاری دوجانبه شامل همکاری در قالب گروه اوپک پلاس گفت و گو نموده و خواهان پایبندی کشورهای گروه به توافق کاهش فراوری شده بود.

پائولا رودریگز ماسیو، تحلیلگر ارشد بازارهای نفت در شرکت ریستاد انرژی در این باره اظهار کرد: اظهارات اخیر مقامات این دو کشور انتظارات بازار نسبت به اقدامات بیشتر اوپک پلاس برای پرداختن به مسئله پایبندی کمتر بعضی از اعضایش یا ارزیابی مجدد طرح افزایش فراوری از ژانویه را بالا برد. اگر معلوم گردد این انتظارات بی فایده بوده است، قیمتها پس از نشست آینده کمیته نظارتی مشترک اوپک پلاس ممکن است دوباره نزول نمایند.

نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک که بر پایبندی اعضا بر توافق کاهش فراوری نظارت می نماید، قرار است روز دوشنبه برگزار گردد.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در نوامبر هشت سنت معادل 0.2 درصد کاهش یافت و در 40 دلار و 88 سنت در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته 0.7 درصد افزایش نشان داد.

بهای نفت برنت برای تحویل در دسامبر 23 سنت معادل 0.5 درصد کاهش یافت و در 42 دلار و 93 سنت در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته 0.2 درصد افزایش ثبت کرد.

مویا هشدار داد احیای فراوری نفت لیبی شرایط بخش عرضه را پیچیده نموده است. بلومبرگ روز پنج شنبه گزارش نموده بود که فراوری لیبی پس از بازگشایی ماه گذشته تاسیسات نفتی این کشور که از ژانویه تحت محاصره نیروهای ارتش ملی لیبی قرار گرفته بود، به حدود 500 هزار بشکه در روز صعود نموده است.

در این بین، مارشال گیتلر، مدیر تحقیقات سرمایه گذاری در گروه بی دی سوییس در یادداشتی نوشت: بازار نگران افزایش تدابیر قرنطینه در اروپا و تاثیر منفی آن بر تقاضاست. آمار جابجایی نشان می دهد که سفر به 60 درصد سطح پیش از شیوع پاندمی در اروپا بهبود پیدا نموده و با محدودیتهای سخت گیرانه جدید کشورهای متعدد اروپایی، مجددا لطمه خواهد دید.

آماری که روز آدینه در آمریکا منتشر شد نشان داد که فراوری صنعتی این کشور در سپتامبر 0.6 درصد کاهش داشته که برخلاف انتظار اقتصاددانانی بود که رشد مستمر را پیش بینی نموده بودند.

قیمت نفت در طول معاملات روز چهارشنبه سقوط چشمگیری پیدا نموده بود اما نهایتا در واکنش به آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا که کاهش هفتگی ذخایر نفت، بنزین و سوختهای دیگر آمریکا را نشان داد، با کاهش محدودی بسته شد.

بر اساس گزارش مارکت واچ، قیمتها روز آدینه به گزارش شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز که نشان داد شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا برای چهارمین هفته متوالی رشد نموده است، واکنش چندانی نشان ندادند. شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا هفته گذشته 12 حلقه افزایش یافت و به 205 حلقه رسید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1290

به "اوپک مانع سقوط شدید قیمت نفت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوپک مانع سقوط شدید قیمت نفت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید