جهش جدید ویروس کرونا نگران کننده است؟

به گزارش کتاب ارزان، هر جهشی که در پروتئین شاخکی ویروس صورت بگیرد، موضوع تاثیر واکسن را به ذهن می آورد، زیرا هر سه واکسن اصلی کرونا - یعنی فایزر، مدرنا و آکسفورد - سیستم ایمنی بدن را به حمله به پروتئین شاخکی وا می دارند.

جهش جدید ویروس کرونا نگران کننده است؟

من برای درک اهمیت خبر های مربوط به گونه جدید یا نوع جدید ویروس کرونا یک قانون ساده دارم؛ هر وقت به این خبر ها برمی خورم از خودم می پرسم: آیا رفتار ویروس هم عوض شده است یا نه؟ شاید جهش ویروس خیلی ترسناک به نظر برسد، ولی باید بدانیم جهش و تغییر بخشی از ماهیت ویروس هاست.

بیشتر مواقع تغییر ویروس یا بی تأثیر است یا سرایت آن را بیشتر می نماید یا اینکه گونه جدید بتدریج از بین می رود. دلایل و شواهد محکمی در دست نیست که نشان دهد گونه جدید ویروس کرونا که بتازگی در جنوب شرقی انگلستان شناسایی شده است، راحت تر سرایت می نماید، بیماری شدیدتری ایجاد می نماید یا واکسن های فعلی بر آن بی اثر شده اند.

با این حال به دو دلیل محققان بدقت این گونه جدید را زیر نظر دارند:

این گونه جدید در مناطقی شایع تر است که مبتلایان به کرونا بیشترند. شاید این هشداری باشد، اما به دو صورت می توان آن را تعبیر کرد:

ویروس طوری جهش یافته که سریع تر پخش می گردد بنابراین افراد بیشتری را آلوده می نماید.

یا اینکه بخت با گونه جدید یار بوده و افراد زیادی در زمان و مکان مناسب در معرضش قرار گرفته اند. درباره گونه اسپانیایی کرونا که تابستان در کشور های اروپایی از جمله بریتانیا شایع شد، یکی از توضیحات این بود که مردم در تعطیلات آلوده شده و سپس آن را به شهرهایشان برده اند.

واکسیناسیون جمعی فشاری بر ویروس کرونا وارد خواهد آورد به طوری که برای آلوده کردن کسانی که واکسینه شده اند، مجبور است خود را تغییر دهد

برای پی بردن به این موضوع که آیا نوع جدید ویروس سهل تر منتشر می گردد یا نه، باید آزمایش ها و تحقیقات بیشتری انجام شوند. موضوع دیگری که ذهن پژوهشگران را مشغول نموده نحوه جهش ویروس است.

پروفسور نیک لومان عضو کنسرسیوم ژنومیک کووید-19 بریتانیا می گوید: در کمال تعجب جهش های این ویروس زیاد بوده است، بیش از حد انتظار ما و تعدادی هم خیلی جالبند. دو دسته جهش قابل توجه در اینجا دیده می گردد، هر دو در پروتئین شاخکی روی ویروس. این پروتئین کلید ورود ویروس به داخل سلول های بدن ماست.

جهش موسوم به اِن 501 مهمترین قسمت پروتئین شاخکی به نام محل اتصال به گیرنده را تغییر می دهد. این محل اولین تماس پروتئین با سطح سلول های بدن است. هر تغییری در این قسمت که به ویروس امکان دهد راحت تر وارد سلول گردد، کفه ترازو را به نفع ویروس سنگین می نماید.

به گفته پروفسور لومان این رنگ و بوی یک تطابق مهم را دارد. جهش دیگر موسوم به اچ 69 / وی 70 قبلا هم چند بار رخ داده از جمله در جریان آلوده شدن مینک ها در دانمارک که خیلی سر و صدا به پا کرد. باز هم تأکید می کنم که باید پژوهش لازم در آزمایشگاه انجام شوند تا جزئیات این جهش ها معین شوند.

هر جهشی که در پروتئین شاخکی ویروس صورت بگیرد، موضوع تاثیر واکسن را به ذهن می آورد، زیرا هر سه واکسن اصلی کرونا - یعنی فایزر، مدرنا و آکسفورد - سیستم ایمنی بدن را به حمله به پروتئین شاخکی وا می دارند. البته این نکته را هم باید گفت که بدن ما یاد می گیرد به چند جای این شاخک حمله کند به همین دلیل است که مقامات بهداشتی بریتانیا می گویند که واکسن بر ویروس جدید هم مؤثر خواهد بود.

کرونا ویروسی است که در حیوانات تکامل پیدا نموده و احتمالا یک سال پیش به انسان منتقل شده است. از آن موقع تا به امروز، ویروس تقریبا هر ماه دو جهش داشته است. اگر ویروس امروز را با ویروس اولیه در ووهان چین مقایسه کنیم، 25 جهش با یکدیگر تفاوت دارند.

ویروس کرونا هنوز هم کوشش می نماید با ترکیب کردن جهش های مختلف انسان را مبتلا کند. ما در گذشته هم شاهد این موضوع بوده ایم. ظهور و غلبه جهانی یک گونه از ویروس به نام جی 614 به عقیده بسیاری، موجب افزایش توان سرایت شده است.

ولی به یاد داشته باشیم که بزودی واکسن کرونا فشاری از نوعی دیگر بر ویروس وارد خواهد آورد و برای آلوده کردن کسانی که واکسینه شده اند باید دوباره تغییر کند.

اگر چنین تغییری سبب تکامل ویروس گردد باید مرتب واکسن را به روز کنیم، همان کاری که هر سال برای واکسن آنلفوآنزا می کنیم.

منبع: فرادید
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1409

به "جهش جدید ویروس کرونا نگران کننده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش جدید ویروس کرونا نگران کننده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید