خبرنگاران تماس ولیعهد ابوظبی با اسد، مقدمه بازگشت دمشق به اتحادیه عرب است

به گزارش کتاب ارزان، تهران- خبرنگاران- غسان یوسف تحلیلگر سوری روز شنبه در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: تماس تلفنی محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی با بشار اسد می تواند مقدمه ای برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب باشد.

خبرنگاران تماس ولیعهد ابوظبی با اسد، مقدمه بازگشت دمشق به اتحادیه عرب است

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، یوسف اضافه نمود: امارات روابط خوبی با عربستان و مصر دارد که این مسأله می تواند زمینه بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را فراهم کند؛ با توجه به اینکه روابط میان سوریه با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به جز با قطر خوب شده است.

این تحلیلگر سیاسی سوری، گفت وگوهای ولیعهد ابوظبی و رییس جمهوری سوریه را در چارچوب کلی طبیعی دانست و گفت: روابط میان سوریه و امارات، حتی در مدت بحران سوریه قطع نشده بود.

وی اضافه نمود: امارات از کشورهای پیش رو در بازگشایی سفارتش در سوریه بود و این کشور از دوره ریاست حافظ اسد روابط موروثی با سوریه داشته است.

پیش تر نیز انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات، تماس محمد بن زاید آل نهیان با بشار اسد را شجاعانه توصیف کرده و گفته بود: شرایط استثنایی مرتبط با ویروس کرونا اقدامات بی سابقه ای را طلب می کند و این تماس در همین چارچوب انجام شد.

محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات روز جمعه گفت که برای مقابله با ویروس کرونا در تماس تلفنی با بشار اسد رییس جمهوری سوریه گفت وگو کرده است.

وی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: با اسد رییس جمهوری سوریه درباره پیامدهای شیوع ویروس کرونا صحبت کردم.

ولیعهد ابوظبی با بیان اینکه بر حمایت امارات از برادران سوری در این شرایط استثنایی تأکید کردم اضافه نمود: همبستگی انسانی در این زمان سخت، مهمتر از هر چیز دیگری است و گفتم که سوریه برادر، در این شرایط بحرانی تنها نخواهد ماند.

آخرین گفت وگوی بن زاید و اسد به پیش از قطع شدن روابط دو کشور پس از جنگ داخلی سوریه در سال 2011 میلادی بر می گردد؛ هرچند برخی منابع آگاه گزارش داده بودند که در سال های گذشته تماس های سرّی میان مقام های سیاسی دو کشور در سطوح بالا ادامه داشته است.

پس از آن که اتحادیه عرب در سال 2011 عضویت سوریه را در این نهاد به حال تعلیق در آورد، کشورهای عربی از جمله امارات، سفیران خود را از دمشق فرا خواندند و روابط خود را با دولت دمشق قطع کردند. اما امارات هفتم دی ماه 1397 سرانجام پس از سال ها بار دیگر سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرد.

وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی امارات در آن زمان گفت؛ این اقدام، بیانگر تمایل دولت ابوظبی برای بازگرداندن روابط دو کشور برادر به فرایند طبیعی خود است.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 922

به "خبرنگاران تماس ولیعهد ابوظبی با اسد، مقدمه بازگشت دمشق به اتحادیه عرب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تماس ولیعهد ابوظبی با اسد، مقدمه بازگشت دمشق به اتحادیه عرب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید