خبرنگاران لزوم صرفه جویی در مصرف برق برای جلوگیری از خاموشی نوبتی در شیراز

به گزارش کتاب ارزان، شیراز-خبرنگاران- معاون بهره برداری شرکت برق منطقه ای استان فارس گفت:با توجه به حادثه آتش سوزی شب گذشته در ایستگاه ملک مکان شیراز لازم است شهروندان برای جلوگیری از خاموشی نوبتی به رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی توجه بیشتری کنند.

خبرنگاران لزوم صرفه جویی در مصرف برق برای جلوگیری از خاموشی نوبتی در شیراز

حمزه روغنیان روز جمعه با اشاره به اینکه فرایند رفع مشکل ایستگاه برق ملک مکان شیراز که دچار حادثه شده بود، زمان بر خواهد بود، خواستار همراهی مشترکان برق و مدیریت مصرف برای جلوگیری از اعمال خاموشی نوبتی در کلانشهر شیراز شد.

روغنیان گفت: شامگاه پنجشنبه 5 تیرماه، براثر یک حادثه غیرمترقبه، 2 ترانسفورماتور از ایستگاه استراتژیک انتقال و فوق توزیع ملک مکان در غرب شیراز، آسیب دیده و از مدار خارج شد؛ یکی از این 2 ترانسفورماتور، با اقدام به موقع نیروهای تخصصی، بامداد جمعه، به مدار بازگشته است.

وی گفت :بعد از بروز حادثه، شرکت برق منطقه ای فارس با فراخوان و اعلام بحران در محل ایستگاه مزبور و با حضور 14 نفر از مدیران ارشد و کارشناسان جلسه ای تشکیل شد و از نزدیک فرایند عادی سازی دنبال و دستورات لازم صادر گشت.

این مقام مسئول اضافه کرد :این فرایند با حضور 30 نفر از متخصصین و گروه های تعمیراتی و با نظارت مرکز کنترل و پایش شبکه و با همکاری موثر شرکت توزیع برق شیراز و در کمترین زمان ممکن صورت گرفت، از سرعت عمل و همکاری سازمان آتش نشانی و مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز تقدیر می شود.

روغنیان اضافه کرد: یکی ازترانسفورماتورها، آسیب جدی دیده است و متخصصان و مهندسان صنعت برق در حال جداسازی و ایزوله کردن آن برای انجام آزمایش های لازم و مشخص میزان خسارات وارده و معین کردن قابلیت تعمیر آن هستند.

معاون شرکت برق منطقه ای فارس با یادآوری اینکه، انجام آزمایش و معین شدن قابلیت تعمیر یا لزوم تعویض ترانسفورماتور آسیب دیده، حداقل دو روز دیگر زمان نیاز دارد، گفت: علیرغم وجود نیروی تخصصی مورد نیاز و تجهیزات لازم، تعمیر یا تعویض این ترانسفورماتور، فرایند ای یکماهه خواهد بود که برنامه ریزی لازم برای اینکار اجرا شده است.

وی با بیان اینکه حادثه آتش سوزی ایستگاه برق ملک مکان، موجب بروز اختلال در تامین برق حدود 20 درصد از مشترکان کلانشهر شیراز شد، گفت: تامین برق شهرهای شیراز و صدرا توسط 6 ایستگاه انتقال، انجام می شود و ایستگاه ملک مکان، یکی از مهمترین ایستگاه هاست که برق بخشی از مرکز و غرب کلانشهر شیراز را تامین می کند.

روغنیان ادامه داد: در این ایستگاه، 7 دستگاه ترانسفورماتور بزرگ قرار گرفته است که 2 دستگاه آن 400 به 230 کیلوولت، 3 دستگاه آن 230 به 63 کیلوولت و 2 دستگاه دیگر 63 به 20 کیلوولت است. در حادثه شامگاه پنجشنبه یکی از ترانسفورماتورهای 400 به 230 کیلوولت آسیب جدی دیده است.

او در خصوص علت وقوع حادثه آتش سوزی در ترانسفورماتور یاد شده، گفت: علت قطعا افزایش ناگهانی بار و اتصالی داخلی ترانسفورماتور بوده که موجب آتش دریافت آن شده است.

روغنیان تاکید کرد : این یک حادثه غیرمترقبه محسوب می شود که امکان وقوع آن خصوصا در شرایط پرباری شبکه و گرمای شدید هوا وجود دارد.

وی گفت: تعمیرات و تعویض روغن این ترانسفورماتور به موقع اجرا شده و در وقوع حادثه هیچ عامل انسانی یا خطای سیستماتیک و عامل خارجی، دخیل نبوده است.

او با یادآوری اینکه ایستگاه ملک مکان، بزرگترین ایستگاه انتقال کلانشهر شیراز به شمار می رود، گفت: هم اینک با استفاده از ظرفیت های سایر ایستگاه ها، مشکل تامین برق مشترکانی که از ایستگاه ملک مکان تغذیه می شوند، به شکل موقت رفع شده است.

روغنیان اضافه کرد: معمولا مصرف برق در روزهای جمعه، نسبت به سایر ایام کمتر است لذا امروز به حتم در تامین برق شهفرایندان شیرازی با مسئله ای روبرو نخواهیم بود اما از شنبه و با آغاز هفته کاری، در صورت افزایش بار و فشار شبکه، شاید برای تامین برق با مشکلاتی روبرو شویم.

سخنگوی صنعت برق استان فارس اظهار امیدواری کرد طی یک ماه آینده، تمام مشترکان، خصوصا مشترکان خانگی و مردم شهر شیراز همانند همیشه در امر مدیریت مصرف شرکت برق را یاری نموده و نسبت به رعایت الگوها و مدیریت مصرف برق همکاری بیشتری را با صنعت برق داشته باشند تا این شرایط سخت به شکلی مناسب، طی شود.

روغنیان اضافه کرد: مشترکان با کاهش حدود 4 تا 5.5 درصدی مصرف برق، یعنی خاموش کردن چراغ های اضافه، استفاده نکردن از وسایل برقی خصوصا وسایل برقی پرمصرف، تنظیم مناسب دمای کولرهای گازی بر روی 24 تا 25 درجه سانتیگراد و به ویژه در ساعات اوج مصرف شبکه، می توانند همکاری مطلوبی را در گذر از شرایط بحرانی کنونی داشته باشند.

معاون شرکت برق منطقه ای فارس با بیان اینکه خارج شدن ترانسفورماتور یاد شده از مدار تامین برق، یک هشدار جدی است، گفت: اگر طی روزهای آینده، همکاری مطلوبی را از سوی شهفرایندان شاهد نباشیم، علیرغم میل باطنی مدیران و مسئولان صنعت برق، مجبور به اعمال خاموشی های نوبتی در شیراز خواهیم بود.

روغنیان با تاکید براینکه تحت هیچ شرایطی برق نقاط حساس در شیراز مشمول خاموشی نخواهد بود، گفت: ما امیدوار هستیم که شاهد همکاری خوب مردم با فرهنگ کلانشهر شیراز، همانند سالهای گذشته باشیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1125

به "خبرنگاران لزوم صرفه جویی در مصرف برق برای جلوگیری از خاموشی نوبتی در شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران لزوم صرفه جویی در مصرف برق برای جلوگیری از خاموشی نوبتی در شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید