خبرنگاران هشدار جهادکشاورزی خراسان شمالی به آتش سوزی در گندمزارها

به گزارش کتاب ارزان، بجنورد- خبرنگاران- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: آتش سوزی در مزارع گندم، یکی از دغدغه ها در فصل برداشت محصول است و در این زمینه به کشاورزان توصیه می گردد اقدامات پیشگیرانه را مورد توجه قرار دهند.

خبرنگاران هشدار جهادکشاورزی خراسان شمالی به آتش سوزی در گندمزارها

محمدجواد تشکری روز شنبه به خبرنگار کتاب ارزان گفت: گندم کاران در زمان برداشت، باید تراکتور مجهز به گاوآهن در نزدیکی گندمزار داشته باشند تا در زمان حادثه احتمالی، نسبت به شیار و ایجاد آتش بر، اقدام نمایند.

وی اضافه کرد: کشاورزان باید سطل آب در نزدیکی تعبیه نمایند تا در زمان حادثه، برای اطفای آتش استفاده نمایند.

تشکری گفت: برای مدیریت بحران، هماهنگی های لازم با شهرداری ها و بخشداری ها انجام می گردد و در این زمینه همکاری خوبی میان مسوولان وجود دارد، البته یکی از مسائل برای خاموش کردن آتش، نامناسب بودن راه های دسترسی است.

وی توضیح داد: کشاورزان در فصل برداشت گندم، باید آنالیز های لازم را از راه های دسترسی به مزارع داشته باشند و مسائل در این زمینه را برطرف نمایند تا در زمان حادثه، معضل تردد خودروهای آتش نشانی کاهش یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: گردشگران و طبیعتگردان یکی از عاملان آتش سوزی در مزارع هستند، و در این زمینه کشتزارهای حاشیه جاده بیشتر در معرض خطر هستند از این رو از کشاورزان انتظارمی رود مراقبت های لازم را داشته باشند.

مدیرجهادکشاورزی شهرستان راز و جرگلان هم گفت: با توجه به شروع فصل برداشت گندم، از کشاورزان انتظار می رود تدابیر لازم برای جلوگیری از آتش سوزی در مزارع، تدابیر لازم را داشته باشند.

الله وردی خادمی گفت: آتش سوزی در کشتزارهای گندم، یکی از تهدیدها در فصل برداشت این محصول است و در این زمینه، از کشاورزان انتظار می رود نسبت به اقدامات پیشگیرانه حساس باشند.

وی اضافه کرد: تراکتورهای مجهز به گاوآهن باید در زمین کشاورزی، مستقر و آماده باشد تا در صورت وقوع آتش سوزی احتمالی، نسبت به شیار زدن و ایجاد آتش بر اقدام گردد.

مدیرجهادکشاورزی شهرستان راز و جرگلان گفت: کمباین ها هم باید به کپسول های آتش نشانی مجهز باشند.

وی گفت: با هماهنگی های صورت گرفته با بخشداری ها و دهیاری ها، از توان آتش نشانی ها برای اطفای حریق در حادثه های احتمالی، استفاده می گردد.

خادمی در بخش دیگر سخنان خود در باره حادثه آتش سوزی در حاشیه یکی از باغ ها در شهرستان مرزی راز و جرگلان گفت: حادثه آتش سوزی ساعت 13 روز گذشته، در یکی از باغ های شهر راز گزارش شد.

وی اضافه کرد: این باغ، در چهار کیلومتری ضلع غربی شهر راز واقع است که در اثر آتش سوزی، 16 تا 17 کندو خالی و کهنه کاملا سوخت و حدود 10 تیر چوبی هم طعمه آتش شد و خوشبختانه آسیبی به خانه باغ و درختان باغ وارد نشد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان راز و جرگلان گفت: کل فضای دچار حریق، حدود 500 مترمربع بوده است.

سالانه بیش از 2 هزار هکتار از زمین های شهرستان رازوجرگلان به کشت محصولات آبی و 19 هزار هکتار نیز به کشت محصولات دیم اختصاص می یابد.

شهرستان رازوجرگلان به علت موقعیت جغرافیایی و نزدیکی طبق طبقه بندی اقلیمی، در منطقه نیمه خشک کوهستانی و از لحاظ وجود توده های هوا و سامانه های باران زا در اقلیم مناطق معتدل کوهستانی واقع شده است.

راز، مرکز شهرستان مرزی راز و جرگلان در 120 کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار گرفته است و بیشترین تمرکز جمعیتی قوم ترکمن این استان در راز و جرگلان است.

با توجه به بارندگی مناسب سال جاری پیش بینی می گردد 250 هزار تن گندم از کشتزارهای خراسان شمالی برداشت گردد.

خراسان شمالی با جمعیت بیش از 863 هزار نفر 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح 300 هزار هکتار کشتزار است و بیش از 80 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می نمایند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1083

به "خبرنگاران هشدار جهادکشاورزی خراسان شمالی به آتش سوزی در گندمزارها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هشدار جهادکشاورزی خراسان شمالی به آتش سوزی در گندمزارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید