خروج آمریکا از افغانستان مساوی با جایگزین شدن ایران، روسیه و چین است

به گزارش کتاب ارزان، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان با اشاره به اوضاع نامناسب امنیتی در افغانستان گفت اگر نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شوند، ایران، روسیه و چین جایگزین آنها خواهند شد.

خروج آمریکا از افغانستان مساوی با جایگزین شدن ایران، روسیه و چین است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران به نقل از شبکه خبری بریت بارت، ژنرال جان کمپبل فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان با اشاره به اوضاع نامناسب امنیتی موجود در افغانستان گفت: طالبان دور جدیدی از حملات خود را در نقاط شمالی این کشور متمرکز نموده است.

اشرف غنی پس از روی کارآمدن در افغانستان، در گام نخست کوشش کرد تا توجه پاکستان برای برقراری صلح و به پای میز کشاندن طالبان را جلب کند.

ژنرال جان کمپبل در کمیته نیروهای مسلح کنگره آمریکا گفته بود که باوجود امکان اختلال در مذاکرات صلح افغانستان اما در نهایت طالبان و دولت کابل مصالحه خواهند کرد.

وی اضافه کرد: تاخیر در شروع مذاکرات صلح تا چند ماه دیگر ادامه خواهد یافت اما در نهایت بیشتر اعضای طالبان با دولت افغانستان مصالحه خواهند کرد.

وی برآورد کرد که بین 60 تا 70 درصد طالبان افغانستان موافق برقراری صلح می باشند.

از زمان تجاوز آمریکا و ناتو در افغانستان، طالبان و دیگر گروه های مسلح مخالف دولت جنگ خونینی را به پیش می برند که طی آن کشته و زخمی متعددی بر جای گذاشته است.

ماموریت جنگی نیروهای نظامی ناتو در سال 2014 میلادی انتها یافت و ماموریتی جدید موسوم به حمایت قاطع را برای آموزش، مشاوره دهی و یاری به نیروهای امنیتی ملی افغانستان شروع کردند.

ژنرال کمپبل گفت: نیروهای امنیتی افغانستان قادر به حل چالش های بوجود آمده نیستند.

در آخرین و مهمترین حمله طالبان، شهر استراتژیک قندوز بدست طالبان سقوط کرد. نیروهای امنیتی افغانستان به تنهایی قادر به بازپس گیری آن نبودند.

نیروهای آمریکایی با حمایت هوایی این نیروها را پشتیبانی می کردند اما در انجام ماموریت، با حمله هوایی به بیمارستان پزشکان بدون مرز موجب کشته شدن چندین پزشک و غیرنظامی شدند.

اوباما در سال 2014 میلادی گفته بود که ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان در ژانویه 2016 میلادی انتها خواهد یافت و حضور ما تنها به سفارت خانه ای در کابل ختم خواهد شد.

اگرچه فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان گفت که تغییرات زیادی در افغانستان از زمان این اظهارات اوباما بوجود آمده است اما آمریکا باید حضور نظامی خود در افغانستان را پس از سال 2016 میلادی حفظ کند.

وی تاکید نمود که اگر آمریکا از افغانستان خارج گردد، قدرت های دیگری مانند ایران، روسیه و چین خلاء امنیتی بوجود آمده را پر خواهند کرد.

آمریکا 60 میلیارد دلار از بودجه های مالیات دهندگان این کشور برای تقویت نیروهای امنیتی افغانستان از زمان تجاوز به این کشور در سال 2001 میلادی را هزینه نموده است.

حداقل 2 هزار و 215 نظامی آمریکایی در افغانستان کشته و 20 هزار و 30 تن دیگر زخمی شدند.

.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 661

به "خروج آمریکا از افغانستان مساوی با جایگزین شدن ایران، روسیه و چین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج آمریکا از افغانستان مساوی با جایگزین شدن ایران، روسیه و چین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید