دامپینگ کالاهای چینی در ایران، شکایتمان به جایی نمی رسد

به گزارش کتاب ارزان، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با انتقاد از دامپینگ کالاهای چینی در کشور گفت: چینی ها کالاهایشان را با قیمت بسیار پایین، حتی کمتر از هزینه فراوری می فروشند و با وجود اینکه می توانیم شکایت کنیم ولی نتیجه نخواهیم گرفت.

دامپینگ کالاهای چینی در ایران، شکایتمان به جایی نمی رسد

با ما همراه باشید و با قیمت روز تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، اسدالله عسگراولادی که در مصاحبه با رادیو گفت وگو سخن می گفت گفت: دامپینگ را که یک اصطلاح قدیمی است، رقابتی ناجوانمردانه مطرح نمود و گفت: کسی که می خواهد در بازار به سلطه برسد، قیمت شکنی می نماید که در اصطلاح بین المللی دامپینگ نام دارد، یعنی کالایی که من و کشورهای دیگر فراوری می کنیم، با قیمت پایین تر در بازار بین المللی به فروش می رساند.

وی همچنین از تضاد دامپینگ در بازار گفت و افزود: وقتی می بینند یک نفر به وسیله کالایی سودجویی می نماید، جلوی او را با خریدن کالا و انحصارطلبی می گیرند که این یک نوع دامپینگ منفی است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین درباره مقابله با دامپینگ گفت: امکان اینکه جلوی آن را بگیرند وجود دارد، ولی حقیقت این است که قوانین خیلی قابل اجرا نیست و سخت است زیرا اثبات دامپینگ آسان است. گاهی به دلیل شرایط رکود مجبور هستیم قیمت را کاهش دهیم تا بتوانیم بدهی های خود را پرداخت کنیم. این دامپینگ عنوان می گردد.

وی با بیان اینکه دامپینگ فقط در عرصه بین المللی نیست، عنوان داشت: در داخل کشور نیز این اتفاق می افتد. همچنین کالاهای چینی نیز دامپینگ می شوند. چینی ها کالاهایشان را با قیمت بسیار پایینی حتی کمتر از هزینه فراوری می فروشند و با وجود اینکه می توانیم شکایت کنیم ولی نتیجه نخواهیم گرفت. حتی خود اروپایی ها نیز در مسئله دامپینگ گیر می افتند و هنگامی که دست شان به جایی نمی رسد خودشان نیز قیمت را می شنمایند و دامپینگ می نمایند.

عسگر اولادی به ذکر نمونه ای در این خصوص پرداخت و عنوان داشت: سال گذشته 100 هزار تن کشمش را وزارت جهاد کشاورزی خرید و بعد از یک سال فاسد شد و نتیجه اش این شد که نتوانستیم کشمش را به موقع صادر کنیم و ترک ها از ما جلوتر افتادند. اسم این کار ضرر زدن به اقتصاد به وسیله خواباندن کالا و عدم مصرف آن است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین درباره نقش گمرک گفت: تا وقتی که کالایی به گمرک ارائه نگردد، نقشی ندارد و هنگامی که کالا به این بخش واگذار شد، می تواند نقش خود را ایفا نماید .

منبع: تسنیم
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 740

به "دامپینگ کالاهای چینی در ایران، شکایتمان به جایی نمی رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دامپینگ کالاهای چینی در ایران، شکایتمان به جایی نمی رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید