رابطه شهرداری با شهروندان باید ترمیم گردد

به گزارش کتاب ارزان، سی و هفتمین گفت و گوی اجتماعی تهران امید دارد با موضوع آنالیز لایحه بودجه 1398 شهرداری تهران با حضور محمد قاسمی معاون پژوهش های مالی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، سعید مدنی جامعه شناس و الهام فخاری عضو شورای شهر تهران برگزار گردید.

رابطه شهرداری با شهروندان باید ترمیم گردد

به گزارش کتاب ارزان، محمد قاسمی معاون پژوهش های مالی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در ابتدای این جلسه با اشاره به حق شهروندان در دسترسی شفاف به اطلاعات و عملکرد شهرداری ها در ایران و دنیا گفت: نگاه معمولی که به بودجه وجود دارد این است که بودجه یک سند تکنیکی است که در آن یک سری مسائل فنی در حوزه دولت مطرح می گردد و کم تر ارتباطی با زندگی شهروندان دارد بنابراین خیلی ربطی به عموم مردم پیدا نمی نماید.

قاسمی ادامه داد: اما واقعیت این است مطالعاتی که به لحاظ حقوقی و اجتماعی در سال های اخیر انجام شده، نشان می دهد بودجه یک موضوع تخصصی بین قوه مجریه، قوه مققنه، شهرداری و شورای شهر نیست، بلکه وقتی به منطق بودجه نویسی و تصویب بودجه برگردیم متوجه خواهیم شد که بودجه عالی ترین سطح گفت و گو میان دولت و ملت است.

از این جهات بودجه قبل از اینکه یک سند فنی باشد درباره حقوق ملت نسبت به دولت و حقوق دولت نسبت به ملت سخن می گوید. از حدود 10 سال قبل این موضوع مطرح شد که چه می توان کرد تا مردم کمی وارد این فضا شوند. هرچه آگاهی های اجتماعی نسبت به این اعداد و ارقام بیشتر می گردد دولت بیشتر موظف به جوابگویی خواهد شد.

معاون پژوهش های مالی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی شرح داد: بسیاری از کشورهای دنیا عملکرد شفافی در قبال بودجه دارند. بسیاری از کشورها از جمله هند و افغانستان سالانه گزارش هایی را درباره عملکرد مربوط به بودجه منتشر می نمایند. اتفاقی که در کشورهایی مثل آمریکا در حال رخ دادن است این است که ابتدا این سوال مطرح می گردد که دولت با مالیات شما چه می نماید؟ این حق شهروندان است که بدانند مالیاتی که پرداخت می نمایند در چه راهی هزینه می گردد.

به گفته قاسمی یکی از دلایلی که این سوال مورد بی توجهی قرار گرفته است، شاید درآمدهای نفتی باشد. هر وقت دولت ها در تامین هزینه های خود دچار خودکفایی باشند باید انتظار داشته باشیم که پاسخ گویی نیز کاهش پیدا کند. در ایران نزدیک به 5 دهه است که این ارتباط برای پاسخ گویی قطع شده؛ به این دلیل که نظام مالیاتی ما مسائل جدی دارد.

یکی از معیارهای شفاف سازی بودجه فرآیند تنظیم و تصویب بودجه است. صندوق بین المللی پول معیارهایی برای شفاف سازی بودجه معین نموده است. بر اساس این معیارها هر دو سال یک بار کشورها باید گزارشی درباره شفافیت بودجه ارائه نمایند که این گزارش ها خود معیاری برای اعطای وام از این صندوق به کشورها است.

وی شرح داد: این معیارها می گوید که علنی بودن کافی نیست و این نیز اهمیت دارد که در سطح فهم عموم چه مدارکی ارائه می گردد و چه کوششی در این زمینه می گردد.

قاسمی درباره ایجاد سامانه شفافیت در شهرداری تهران نیز گفت: نقطه آغاز این فعالیت در تهران باید پرسش شهروندان باشد. ما باید بدانیم شهروندان چه پرسش های اساسی دارند و سعی کنیم در بودجه بیشتر به این سوالات پاسخ دهیم و تعداد جداول و شرحات به زبان سخت را رها کنیم. هدف اول ما باید این باشد که به مردم شرح دهیم اداره شهر هزینه دارد و همه باید این هزینه را بپردازند. هدف بعدی باید این باشد که به مردم اطمینان دهیم پولی که از جیب آن ها برداشته می گردد در راه اولویت های خود مردم خرج خواهد شد. متاسفانه رابطه بین شهرداری و شهروندان آسیب دیده و بازسازی این رابطه کار یک روز و دو روز هم نیست.

در ادامه این جلسه سعید مدنی جامعه شناس با اشاره به اصطلاح توانمندسازی در لایحه بودجه شهر تهران گفت: گمان می کنم واژه قدرتمند کردن واژه درست تری باشد. انتشار بودجه به زبان ساده به دلیل دادن اطلاعات به شهروندان باعث قدرتمند شدن آن ها خواهد شد.

مدنی گفت: قرار است شفاف سازی شهروندانی را به وجود بیاورد که قابلیت مشارکت و مشاوره در امور را دارند. انتظاری که از مقتدرسازی شهروندان وجود دارد این است که رابطه قدرت با مردم از رابطه هرمی به یک رابطه افقی تبدیل گردد. برای مقتدر سازی چهار عمل مهم باید صورت گیرد که یکی از آن ها شفاف سازی و دسترسی شهروندان به اطلاعات است. در برنامه های مبارزه با فساد، این اطلاعات به شدت می تواند موثر باشد.

سعید مدنی در ادامه شرح می دهد: مرحله بعد مشارکت و فراگیری است. هر اندازه که مشارکت شهروندان بیشتر گردد امکان مقتدر شدن شهروندان بیشتر است. مرحله بعد جوابگو بودن نهادها است. نهادها باید بتوانند نسبت به سوالات شهروندان جوابگو باشند. مرحله بعد ظرفیت سازی نهادهای محلی است؛ به این معنی که نهادهایی غیردولتی وجود داشته باشند که بتوانند با این اطلاعات مشارکت جمعی را افزایش دهند.

الهام فخاری عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه اگر بودجه ریزی به سمت بودجه ریزی مدنی و مشارکتی پیش رود گام مهمی برداشته شده است، گفت: ما هنوز برنامه سومی در اختیار نداریم تا بر اساس آن تصمیم بگیریم. ما یک سری احکام داریم که کوشش می کنیم بر اساس آن سندی تدوین گردد.

بنا بر گزارش شهرنوشت، وی درباره اولویت های شورای شهر در تدوین سند بودجه مطرح نمود: بعضی از اولویت ها بر اساس محورهای لیستی که در شورا رای آورده و بر محور برنامه هایی که این لیست به مردم وعده داده لحاظ گردد.

فخاری در خصوص اینکه این سند دو بخش تحلیل و نتیجه گیری دارد، توضیح داد: باید بگوییم آنطور که ما از این سند استدلال می کنیم کوشش شده که اینگونه نباشد و در حال مجاب کردن شهرداری هستیم تا دسته بندی و ساده سازی اطلاعات صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 181

به "رابطه شهرداری با شهروندان باید ترمیم گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه شهرداری با شهروندان باید ترمیم گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید