رد درخواست مجدد آمریکا برای آزادی یک مجرم امنیتی از سوی ایران

به گزارش کتاب ارزان، منابع آگاه می گویند که ایران دومین درخواست آمریکا برای آزادی یک مجرم امنیتی به عنوان پیش شرط مذاکرات تبادل زندانیان را رد کرده است.

رد درخواست مجدد آمریکا برای آزادی یک مجرم امنیتی از سوی ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بعد از اعلام آمادگی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره تبادل زندانی با ایالات متحده، این کشور خواستار آزادی باقر نمازی مجرم امنیتی و زندانی در ایران شد.

شبکه سی. ان. ان به نقل از منابع مطلع گزارش داد بعد از پیشنهاد ظریف برای تبادل زندانی، رابرت اُبراین نماینده دولت آمریکا در امور زندانیان طی نامه ای به ایران خواستار آزادی نمازی به بهانه های پزشکی شد.

در حالی که وزیر خارجه ایران از لزوم تبادل همزمان زندانی بین تهران و واشنگتن صحبت کرده بود اما اُبراین در این نامه با لحنی تحکم آمیز نوشته بود که اگر ایران، نمازی را آزاد کند آنگاه ایالات متحده حاضر خواهد شد که در موضوعات کنسولی شامل تبادل بالقوه زندانیان شروع به مذاکره کند.

بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران نیز این درخواست آمریکا را رد کرده است. وزارت خارجه آمریکا هنوز به سوال سی.ان.ان درباره متن این نامه پاسخ نداده است.

منابع مطلع می گویند که ایران با ضمن رد درخواست آمریکا تاکید کرده هیچ پیش شرطی برای مذاکرات احتمالی در زمینه تبادل زندانی نباید گذاشته شود. این دومین نامه ای بود که طی چند ماه اخیر از سوی اُبراین به ایران نوشته شده بود.

ظریف در کنفرانس جامعه آسیا در نیویورک

ظریف ماه گذشته طی سخنرانی در نشست موسسه جامعه آسیا در نیویورک، گفته بود: آنچه که من می توانم به عنوان وزیر خارجه انجام دهم، این است که این پیشنهاد را علنا روی میز مذاکرات بگذارم. بیایید آنها را تبادل کنیم. تمام افرادی که در زندان ها هستند، چه در آمریکا، چه در کشورهای دیگر و منتظر استرداد به آمریکا هستند، ما معتقدیم که اتهامات علیه آنها ساختگی است و در مقابل آمریکا نیز معتقد است که اتهامات علیه زندانیان در ایران ساختگی است.

وی در ادامه افزود: بسیار خب، بیایید هیچ بحثی در این باره نداشته باشیم و به تبادل زندانیان اقدام کنیم. من آمادگی دارم تا این کار را انجام دهم و اختیار انجام این کار را نیز دارم. ما شش ماه پیش به دولت آمریکا اطلاع دادیم که آمادگی این کار را داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم. اگر آنها هر چیزی به جز این به شما بگویند، دروغ گفته اند. (جزئیات بیشتر)

پیش از این نیز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات ظریف، بار دیگر به شرط گذاری روی آورده و اعلام کرده بود ایران ابتدا باید به صورت یکجانبه تمام زندانیان آمریکایی را آزاد کند.

ایران در سال 2015 هنگام انعقاد توافق هسته ای، گروهی از زندانیان دوتابعیتی ایران-آمریکایی را با چند ایرانی که به اتهام نقض تحریم های آمریکا در زندان بودند، مبادله کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 196

به "رد درخواست مجدد آمریکا برای آزادی یک مجرم امنیتی از سوی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رد درخواست مجدد آمریکا برای آزادی یک مجرم امنیتی از سوی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید