رشد 240 درصدی اجاره بها در دولت روحانی

به گزارش کتاب ارزان، نرخ اجاره خانه های شهر تهران براساس آمار های مرکز آمار در 7 سال اخیر در حدود 240 درصد رشد داشته است هرچند مشاهدات میدانی رقم بسیار بالاتری را نشان می دهد.

رشد 240 درصدی اجاره بها در دولت روحانی

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از فرهیختگان نا بسامانی های اقتصادی همه را بهت زده کرده است. حتی اگر تصمیم گرفته باشید که اخبار فاجعه بار اقتصادی را دنبال نکنید، در گفت وگوی دیگران ناخوانسته اخباری تکان دهنده از وضع اقتصادی به گوش تان می رسد. از قیمت اعجاب آور مسکن و خودرو گرفته تا عشوه گری های کره، خیارشور و... . اما در این بین شنیدن بعضی خبر ها نه تنها شوک به تن آدم می اندازد بلکه بیشتر از پیش نگران مان خواهد کرد. قیمت مسکن یکی از همان خبر هایی است که میانگین 23 میلیون تومان هر مترمربع آن در تهران آب سردی است برای همه آنهایی که مسکنی نداشته و احتمالا دیگر نخواهند داشت. مسکن از نیاز های اساسی خانوارهاست و به واسطه بالا رفتن قیمت آن، هر ساله نقش آن نیز در سبد هزینه و درآمد خانوار ها پر رنگ تر می شود. پس از رشد 100 درصدی قیمت مسکن در یک سال اخیر، اجاره ها نیز با رشد 40 درصدی در بهار امسال نسبت به بهار 98 روبرو بوده اند. در ادامه حتی افزایش اجاره بها نیز به مسافرخانه ها، هتل ها و پانسیون ها سرایت کرده و هیچ راه انتخابی را باقی نگذاشته است. شاید نبود گزینه های انتخابی باعث شده که پدیده های اجاره پشت بام و اجاره یک منزل به دو خانوار را بشنویم. براساس آمار ها اجاره بهای منازل در شهر تهران از سال 92 تا به امروز 240 درصد رشد کرده است. بالا رفتن اجاره خانه ها که سبب هجوم بسیاری به پانسیون ها و حتی مسافرخانه ها شده است، با ارقام وحشتناک تری قیمت می خورد.

براساس مشاهدات میدانی و بررسی های پانسیون های ثبت شده در سایت های اینترنتی، میانگین ماهانه قیمت اتاق های یک نفره جنوب شهر، مرکز و شمال شهر به ترتیب؛ 990، 1 میلیون و 230 و دو میلیون و 400 هزار تومان ثبت شده است. برای همین پانسیون با اتاق های 10 نفر آن هم در جنوب شهر باید حداقل هزینه 380 هزار تومان را به طور ماهانه کنار گذاشت. هزینه اتاق های یک نفره را که برای یک سال جمع می کنی، برای پانسیون های پایین شهر 12، مرکز شهر در حدود 15 و شمال شهر 29 میلیون تومان خواهد شد. وضع در مسافرخانه ها هم نیز به همین منوال است، به طوری که اتاق های یک نفره آن را تنها برای 22 ساعت باید در حدود 90 تا 105 هزار تومان اجاره کرد. همچنین دیده شده که بسیاری از مسافرخانه ها برای دادن تخفیف، امکانات را به حداقل می رسانند، به عنوان نمونه اگر قید سرویس حمام و دستشویی را بزنید و 12 شب وارد میهمان پذیر شوید و 7 صبح آن را ترک کنید، می توانید 20 تا 30 هزار تومانی را تخفیف بگیرید. هتل های شهر تهران هم دست نیافتنی تر شده اند به طوری که اتاق های دو نفره، آن هم در جنوب شهر به حدود 400 هزار تومان و در شمال شهر به یک میلیون و 300 هزار تومان رسیده اند. این درحالی است که تهران چه در شرایط قرمز کرونایی و چه در شرایط معمولی، تنها پایتخت سیاسی نبوده و پایتخت دانشجویی، پزشکی و اداری کشور را نیز برعهده دارد. بنابراین روبرو حجم مهاجران و مسافران با هزینه های اسکان در این شهر، خروجی اجتماعی فاجعه باری خواهد داشت. بررسی های میدانی و اینترنتی قیمت های ثبت شده مسافرخانه ها، پانسیون ها و هتل ها نشان می دهند که شما برای یک شب اقامت در تهران به فراخور پایین یا بالا شهر بودن منطقه، بین 100 تا 650 هزار تومان هزینه اسکان خواهید داشت. همچنین براساس اجاره ماهانه خانه ها باز هم براساس جنوب و شمال شهر بودن منطقه بین 50 تا 500 هزار تومان هزینه اسکان خواهید داشت.

افزایش 240 درصدی اجاره خانه ها

متوسط قیمت مسکن در شهر تهران در شهریور ماه 1399 حدود 23 میلیون و 500 هزار تومان بوده است که نسبت به ماه مشابه در سال 1398، حدود صد درصد رشد داشته است. این افزایش قیمت، بر افزایش نرخ اجاره بها نیز تاثیر گذار بوده است؛ به طوری که، براساس آمار های موجود، متوسط اجاره ماهانه به علاوه 3درصد ودیعه پرداخت برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در بهار 99 در شهر تهران در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 40 درصد رشد داشته و این درحالی است که نرخ اجاره بها با تاخیری زمانی نسبت به نرخ خرید و فروش مسکن افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین می توان انتظار افزایش روزافزون اجاره خانه ها را داشت. البته با این وجود اما نسبت رهن به خرید در بالا ترین سقف تاریخی خود به سر می برد. بالا بودن این نسبت نشان می دهد که اجاره سخت تر و گران تر شده است. درحال حاضر گفته می شود که این نسبت در کشور به حدود 30 درصد رسیده است و به این معنی خواهد بود که شما برای اجاره مکانی که هزینه خرید آن 100 میلیون می شود باید 30 میلیون رهن پرداخت کنید. اما درحال حاضر و با رشد قیمت در کل کشور دیگر حتی در روستا ها هم قیمت خرید خانه 100 میلیون تومان نیست برای همین در شهری مانند تهران برای اجاره یک خانه که دارای ارزش خرید 500 میلیونی است باید 150 میلیون تومان رهن را چه به حالت ودیعه و چه اجاره خانه پرداخت کنید.

بالا رفتن نرخ اجاره خانه بسیاری از خانوار ها را فاقد توانایی اجاره یک منزل مخصوصا در کلان شهر هایی مانند تهران کرده است و برای همین بسیاری از آنها یا به حومه پناه برده یا به شهر های دیگر می فرایند. نرخ اجاره خانه های شهر تهران براساس آمار های مرکز آمار در 7 سال اخیر در حدود 240 درصد رشد داشته است (مشاهدات میدانی رقم بسیار بالاتری را نشان می دهد)، این در حالی است که هیچ اتفاق مثبتی برای اقتصاد کشور و شرایط درآمدی خانوار ها نیفتاده است و خانوار ها مجبورند برای پوشش نیاز های اولیه خود به عنوان مثال 50 تا 70 درصد درآمد ماهانه خود را برای پرداخت هزینه های مسکن کنار بگذارند. بالا رفتن سرسام آور اجاره خانه های شهر تهران، بازار مسافرخانه ها را به طور مقطعی داغ و به پانسیون ها رونق بخشیده است. حتی پدیده های جدیدی مانند؛ کرایه پشت بام و زندگی دو خانواده در یک منزل را به وجود آورده است. بالا رفتن قیمت مسکن و پس از آن اجاره آن به دیگر بخش ها مانند؛ پانسیون ها و مسافرخانه ها، سرایت کرده و آنها را با اعداد و ارقامی شگفت انگیز روبه رو کرده است. به طوری که براساس محاسبه نرخ میانگین اجاره خانه ها، پانسیون ها، هتل ها و مسافرخانه ها، شما برای اقامتی شبانه در شهر تهران تنها برای تامین هزینه جای خواب به طور میانگین به 100 تا 400 هزار تومان نیاز خواهید داشت.

اجاره مسافرخانه ها از جنوب تا مرکز از 100 تا 400 هزار تومان

اگر بخواهید یک شب را در مسافرخانه ها یا میهمان پذیر های شهر تهران بگذرانید، در محدوده جنوب و مرکز شهر باید به دنبال آن باشید. بیشتر میهمانسراهای تهران در مناطق جنوبی و مرکزی تهران قرار دارند و از میدان ولیعصر و میدان انقلاب به سمت مناطق شاقتصادی، بیشتر هتل های لوکس ساخته شده است. بخشی از قیمت اقامت در این مسافرخانه ها براساس نوع مسافرخانه، مکان و امکانات و بخش های دیگری تحت تاثیر ازدیاد متقاضیان شبانه آنها تعیین می شود. بدون شک بالا رفتن هزینه های این مسافرخانه ها پس از افزایش تورم، بخش دیگری از قیمت و افزایش قیمت آنها را تعیین و تایید می کند. همین دو ماه پیش اجاره اتاق های دو نفره جنوب شهر بین 80 تا 100 هزار بود اما حالا به 140 تا 150 هزار تومان نیز رسیده است. به طور کلی در روبرو با مسافرخانه ها باید تصویری که از آنها در فاصله های زمانی دهه 70یا 80 چه به لحاظ قیمتی و چه از لحاظ فضای اجتماعی در ذهن دارید، کنار بگذارید. آن زمان ها عمده شهرستانی ها و کسانی که فعالیت موقتی در تهران داشتند توان اجاره این مسافرخانه ها را داشته و معمولا فضایی با حضور خانواده ها را تشکیل می دادند. درحال حاضر اما به جز دریافت شناسنامه که تنها ویژگی مشترک مسافرخانه های کنونی و سابق است، داستان به طور کلی فرق کرده است. قیمت ها بالا تر رفته، مثلا اجاره اتاق یک تخته ای در مولوی به 100 تا 110 هزار تومان رسیده و در مرکز شهر 120 هزار تومان نیز می گیرند. دیگر از فضای خانوادگی و مطمئن خبری نیست و انواع و اقسام آسیب های اجتماعی را می توانید با یک اقامت شبانه در آن جا ببینید. آپشن ها نیز تفاوت پیدا کرده است، مثلا داشتن سرویس دسشویی و حمام برای هر اتاق و هر اجاره ای موجود نیست.

برای اجاره 22 ساعته اتاق های دو تخته در جنوب شهر 140 و در مرکز شهر نیز 190 هزار تومان از سوی مسافرخانه ها دریافت می شود. البته راه هایی نیز برای تخفیف دریافت وجود دارد، مثلا اگر اتاق دو تخته ای را در جنوب شهر بدون داشتن حمام و دسشویی بخواهید می توانید 20 تا 30 هزار تومان اتاق را ارزان تر بگیرید. یا مثلا اگر ساعت ورود و خروج تان را طوری تنظیم کنید که تنها 6 تا 9 ساعت (یک شب تا صبح) آنجا باشید باز هم می توانید 20 تا 30 هزار تومانی را صرف جویی کنید. براساس جدول تعیین است که اجاره اتاق های 3 نفر و 4 نفر در جنوب شهر؛ به ترتیب 170 و 250 هزار تومان و اتاق هایی با همین تعداد در مرکز شهر 240 و 300 هزار تومان است. اتاق های 5 نفره هم که تعداد آنها در سطح شهر در مسافرخانه ها چندان زیاد نیست برای جنوب شهر، 300 و برای مرکز تقریبا 370 هزار تومان است. با چنین قیمت هایی اما گمان می رود که این مسافرخانه ها خلوت یا دست کم برای بعضی شب ها بدون مراجعه باشد اما این طور نیست. تهران حتی در روز های کرونایی و قرمزش علاوه بر پایتخت سیاسی بودن، پایتخت پزشکی، اداری، دانشجویی و... ایران نیز هست و روزانه بسیاری از شهر های دیگر برای انجام کار های خود به تهران می آیند و به هر صورت مجبور به اقامت در این دست مسافرخانه ها هستند تا خیابان ها. البته بالا رفتن اجاره خانه ها در تهران نیز مشتریان ثابتی برای میهانپذیر های سطح شهر دست وپا کرده است، چراکه بعضی از خانواده ها به دلیل بالا رفتن روزانه اجاره ها فعلا مجبور به گذراندن امور زندگی خود در این مکان ها هستند.

پانسیون های 12 تا 29 میلیون تومانی میزبان خیلی ها در این روز ها

بر عکس مسافرخانه ها که ورژن یک تا دو دهه پیش آن خوش نام است، پانسیون ها و خوابگاه های خودگردان از ابتدای تاسیس نام شان بد آمده است. این بدنامی باعث شده بود که بسیاری از افراد میلی برای حضور در این خوابگاه ها و بسیاری از خانواده ها اجازه ای برای حضور در آنها به فرزندان خود ندهند. اما تهران مرکز آمال و آرزو های بسیاری است که یکی برای ادامه تحصیل و دیگری برای اشتغال به آن می آید. برای همین است که تهران 200 هزار دانشجو دارد و از طرفی 25 درصد درآمد کشور در سال را رقم می زند. افزایش 243 درصدی اجاره خانه در7 سال اخیر باعث شده است تا بسیاری از مهاجران تحصیلی و اشتغالی به جای دریافت خانه به فکر زندگی در اتاق های 6 تا 30 متری پانسیون های تهران باشند. اتفاقا کرونا و تعطیلی خوابگاه های دانشگاه ها نیز بسیاری از دانشجو ها را برای ادامه اسکان خود در تهران راهی این خوابگاه ها کرده است. همه اینها باعث شده است که ترکیب پر چالشی از افراد وارد این خوابگاه ها بشوند. مثلا ممکن است با اقامت یک ماهه در یکی از پانسیون ها در یک گوشه یا مرکز شهر؛ از استاد دانشگاه و نویسنده گرفته تا بنا و کارگر هم اتاق شوید. بعضا حتی اگر اتاق شما چندین نفره باشد مجبور به زندگی با مجرمان فراری یا سابقه داری خواهید بود که هر جای دیگری آنها را راه نمی دادند. با این همه اما قیمت اجاره این خوابگاه ها نیز که دارای اقامت های شبانه و ماهانه هستند در روز ها و ماه های اخیر سر به فلک کشیده است. اتاق های یک تخته این پانسیون ها که نهایت فضای آن 5 متر مربع و نهایت امکانات آن؛ یک تخت، یک کمد و یخچال است (در عمده موارد یخچال نیز به مانند گاز، تلویزیون بین چندین اتاق مشترک است) بین 990 هزار تومان تا 2 میلیون و 400 هزار تومان قیمت خورده است. در مرکز شهر هم همین اتاق یک نفره را باید با حدود یک میلیون و 200 هزار تومان اجاره کرد. هزینه اتاق های یک نفره را که برای یک سال جمع می کنی، برای پانسیون های پایین شهر 12، مرکز شهر در حدود 15 و شمال شهر 29 میلیون تومان خواهد شد. حال مگر درآمد ساکنان این خوابگاه ها که یا در شرکت ها و ادارات تهران مشغول اشتغال وزارت کاری هستند یا کار دانشجویی انجام می دهند، چقدر در سال خواهد بود؟ باید شانس داشته باشی که درآمد سالانه ای 36 میلیون تومانی داشته باشی که حداقل 50 درصد آن را برای اسکان در پانسیون های مرکز شهر بدهی و الا مجبور به اجاره اتاق ها با نفرات بالایی خواهی بود که بعضا شما را با 9 نفر هم اتاق خواهد کرد. مرور میدانی قیمت ها نشان می دهد که اجاره اتاقک دو نفره ای از جنوب، مرکز و شمال شهر تهران به ترتیب هزینه ای ماهانه 730، 870 و 955 هزار تومانی را روی دست می گذارد. البته در این روز های کرونایی که باعث حضور افراد با رعایت های بهداشتی در مکان های مختلف است، چندان در پانسیون های شلوغ معنایی نخواهد داشت. اول آنکه گنجایش پانسیون ها در سطح شهر از 30 نفر شروع می شود و بعضا به 250 تا 300 نفر هم می رسد و دوم آنکه برای اجاره اتاق ها با قیمت مناسب مجبور به زندگی در اتاق های چندین نفره خواهند بود. مثلا قیمت اتاق های 10 نفره که ارزان ترین قیمت در پانسیون هاست زیر 380 هزار تومان نخواهد بود و از آن طرف برای شمال شهر به 465 هزار تومان نیز می رسد. براساس جدول 2 که فراوانی قیمت این پانسیون ها را در مناطق مختلف شهر نشان می دهد تنها می توان یک نتیجه گرفت؛ اینکه زندگی در پانسیون هایی با آسیب های اجتماعی متفاوت و با حداقل امکانات و چنین هزینه ای، نامش زندگی شرکتی یا دانشجویی نیست.

هتل های تهران دست نیافتنی تر از همیشه

مخاطب هتل های تهران بر خلاف مراجعان مسافرخانه ها و پانسیون ها چندان زیاد نبوده و آنچنان طیف های مختلف اجتماعی را دربر نمی گیرد. بعضی از هتل داران تهرانی از کاهش 70 درصدی اجاره اتاق های خود در یک سال اخیر می گویند. بی شک اگر تاثیر کرونا را فاکتور بگیریم، قیمت بالای اسکان در این هتل ها دلیل اصلی کاهش مراجعات به آن خواهد بود. وقتی قرار باشد برای اتاق یک نفره در هتلی معمولی در پایین شهر 270 هزار تومان هزینه کنی یا برای شمال شهر این ملبغ را تا 650 هزار تومان نیز برسانی، معلوم است که مراجعات کاهش پیدا خواهند کرد. اگر اجاره هتل های لوکس تهران که قیمت هایی غیرقابل شمارش دارند را در نظر نگیریم و در همین معمولی ها به دنبال اجاره اتاقی باشیم، بسته به موقعیت آن و تعداد تخت، کمتر از 270 هزار تومان پیدا نخواهیم کرد. یک تخت اضافی به معنی پرداخت هزینه بالاتری در حدود 150 تا 300 هزار تومان است. به عنوان نمونه اجاره اتاق های دو نفر شمال شهری در حدود 700 و سه نفره آن یک میلیون تومان خواهد بود. همین اجاره برای جنوب شهر 380 و 450 هزار تومان خواهد بود. میانگین انواع و اقسام هتل های تهران در جدول شماره 3 آمده است. نکته جالب توجه دست نیافتنی بودن قیمت هتل های شمال شهر و نزدیک شدن هتل های پایین شهر به مرکز است. اختلاف قیمتی هتل های جنوب شهر و مرکز شهر در حال کاهش است که این مساله باعث خواهد شد، هتل های پایین شهری که در گذشته میزبان قشر متوسط بوده، تنها در استفاده طبقات بالای درآمدی قرار گیرد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1259

به "رشد 240 درصدی اجاره بها در دولت روحانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 240 درصدی اجاره بها در دولت روحانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید