زنگنه: توانایی ساخت 80 درصد تجهیزات صنعت نفت را داریم

به گزارش کتاب ارزان، وزیر نفت مهم ترین اقدام های صورت گرفته برای توسعه ساخت داخل در صنعت نفت را تشریح کرد و گفت: هم اکنون قادر به ساخت و تأمین دست کم 80 درصد تجهیزات ثابت صنعت نفت در داخل کشور هستیم.

زنگنه: توانایی ساخت 80 درصد تجهیزات صنعت نفت را داریم

به گزارش خبرنگاران، بیژن زنگنه ظهر امروز در بازدید محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی از بیست وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان این مطلب اظهار کرد: صنعت نفت همچنین هم اکنون توانمندی ساخت ورق های نیس، واحدهای فرآورش پیش ساخته، دکل و مته های حفاری و ساخت ورق های کرایوژنیک را دارد.

وی توضیح داد: در لوله های بدون درز کمبود ظرفیت داریم و در لوله های CRA احتیاج به سرمایه گذاری است.

وزیر نفت به کاتالیست ها و مواد شیمیایی به عنوان دیگر کالای مورد احتیاج صنعت نفت اشاره نمود و گفت: در این بخش در سال های اخیر، کشور با جهشی در فراوری و خوداتکایی روبه رو بوده است و سازندگان که بیشتر دانش بنیان ها بودند با تکیه بر همکاری تنگاتنگ با دانشگاه ها و به ویژه پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی پیروز به ساخت بیشتر مواد شیمیایی و کاتالیست های مصرفی واحدهای پتروشیمی و پالایشی کشور شده اند.

زنگنه از تجهیزات دوار به عنوان سومین کالایی نام برد که از سوی سازندگان داخلی فراوری می گردد و ادامه داد: اکنون بخش عمده ای از این تجهیزات مانند توربین ها و کمپرسورهای انتقال گاز و انواع پمپ های انتقال نفت و فرآورده در کشور از سوی شرکت های عظیم (OTC و مپنا) و شرکت های متوسط ساخته می گردد.

وی توضیح داد: ساخت داخل تجهیزاتی مانند انواع کمپرسورهای فرآیندی سنگین، الکتروموتورهای سنگین (از جمله دور متغیرها)، توربو اکسپندر، کمپرسورهای OFF GAS و پمپ های درون چاهی به وسیله پارک فناوری ری، صندوق پژوهش و فناوری نفت، استفاده از امکان ساخت بار نخست و تضمین خرید با حمایت از سازندگان با استعداد فنی و امضای قرارداد برای نمونه سازی در جریان است.

ضرورت تأمین اقتصادی برای پروژه های صنعت نفت

وزیر نفت با بیان اینکه تأمین منابع اقتصادی لازم برای تعریف و استمرار پروژه های صنعت نفت در بخش های مختلف سبب فعال شدن و تداوم حیات صدها شرکت سازنده تجهیزات و صدها پیمانکار ساخت و نصب و اجرا می گردد، اظهار کرد: این مهم با اقدام هایی مانند اولویت تأمین منابع برای شرکت های خصوصی فعال از محل صندوق توسعه ملی، یاری بانک ها، فاینانس و سرمایه گذاری خارجی تسهیل می گردد.

زنگنه گفت: افزایش قیمت گاز شرکت های پالایشی و پتروشیمی برای سال 1400 و لغو بخشی از معافیت اقتصادیاتی صادراتی شرکت های پتروشیمی، سبب کاهش سرمایه گذاری آنها می گردد.

وزیر نفت در بخش دیگری از سخنانش به الزام های توسعه و راه های حمایت از توسعه ظرفیت های ساخت داخل در بخش های با فناوری بالا (های تک) اشاره نمود و گفت: در این بخش حمایت جدی از شرکت های دانش بنیان و فناور و تکیه بر آنها برای توسعه صنعت نفت و حمایت از شرکت های ایرانی اکتشاف و فراوری صورت گرفته است.

زنگنه از همکاری گسترده با دانشگاه ها برای افزایش ضریب بازیافت نفت از میدان های نفت و گاز، فراوری لایسنس (دانش فنی) در بخش های مهم پالایشی و پتروشیمی با ایجاد انستیتوهای تخصصی به عنوان راه حمایت از توسعه ظرفیت های ساخت داخل نام برد و اضافه کرد: همچنین ایجاد پارک فناوری نفت و گاز، تأسیس صندوق پژوهش و فناوری نفت، یاری به ایجاد شتاب دهنده ها برای توسعه استارت آپ ها، همکاری گسترده با دانشگاه ها در توسعه مراکز نوآوری و ارتقای فناوری و تصویب بندی در تبصره 18 لایحه بودجه سال 1400، به منظور تخصیص مبلغ 800 میلیارد تومان از محل منابع داخلی برای یاری به سرمایه گذاری های خطرپذیر نیز همسو با این موضوع صورت گرفته است.

وی همچنین به همکاری گسترده با دانشگاه ها در توسعه مراکز نوآوری و ارتقای فناوری اشاره نمود و گفت: بیش از 200 موضوع فناورانه (کالا-خدمات) در بخش بالادست نفت برای واگذاری به شرکت های دانش بنیان شناسایی شده است.

وی با اعلام اینکه دو پروژه پیشران برای پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز در احیای چاه های کم بازده و بهینه سازی مصرف سوخت برای شرکت های دانش بنیان تعریف شده است، توضیح داد: تضمین خرید بار نخست کالاهای مهم مورد احتیاج صنعت نفت با محور صندوق پژوهش و فناوری نفت و فعال کردن مرجع صدور گواهی کیفیت به عنوان دیگر اقدام مهم برای حمایت از دانش بنیان هاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1480

به "زنگنه: توانایی ساخت 80 درصد تجهیزات صنعت نفت را داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: توانایی ساخت 80 درصد تجهیزات صنعت نفت را داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید