ساداتیان: کشور های عربی یکی یکی در حال خارج شدن از دور عربستان هستند ، سعودی ها به گفتگو با ایران تمایل دارند

به گزارش کتاب ارزان، دیپلمات سابق ایران در لندن گفت: کنترل تشنج ها در منطقه از دست سعودی ها خارج شده و کشور های عربی هر کدام به شکلی در حال خارج شدن از دور عربستان هستند.

ساداتیان: کشور های عربی یکی یکی در حال خارج شدن از دور عربستان هستند ، سعودی ها به گفتگو با ایران تمایل دارند

سیدجلال ساداتیان، دیپلمات سابق ایران در لندن در گفتگو با خبرنگار سیاسی کتاب ارزان، در خصوص نامه روحانی به سران کشور های حاشیه خلیج فارس و محتوای این نامه گفت: رئیس جمهور کشورمان در اجلاس مجمع سازمان ملل کشور های همسایه را به وحدت دعوت کرد و نشان داد که جمهوری اسلامی تعرضی به کشور های منطقه ای ندارد.

وی ادامه داد: رئیس جمهور در این اجلاس نشان داد که جمهوری اسلامی در جهت ایجاد امنیت برای منطقه با تکیه بر همکاری های جمعی کشور های همسایه از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند.

ساداتیان با اشاره به نامه ای که اخیرا رئیس جمهور به سران کشور های خلیج فارس نوشته است، گفت: این نامه نیز در راستای نشان دادن جدیت جمهوری اسلامی در مسیری است که اتحاد کشور های منطقه را خواستار است.

این دیپلمات سابق ایران در لندن ادامه داد: در حقیقت روحانی با تحریر این نامه خواست بگوید نه تنها در سخن بلکه در عمل نیز می تواند با ارائه یک سند رسمی در فکر ایجاد امنیت منطقه با مشارکت کشور های حاضر باشد.

وی در خصوص اینکه پیش بینی او از استقبال کشور های همسایه در پاسخ به این نامه چه خواهد بود، گفت: میزان اقبال کشور های همسایه با توجه به ناامیدی آن ها از عملکرد آمریکا و همچنین به نتیجه نرسیدن فعالیت های شان در منطقه از جمله اقدامات پنج ساله عربستان در یمن، اقدامات ناامنی آفرین در لبنان و عراق و مسائلی از این دست به نظر می رسد کنترل ایجاد تشنج ها در منطقه از دست سعودی ها خارج شده و در حال حاضر کشور های عربی هر کدام به شکلی در حال خارج شدن از دور عربستان هستند.

ساداتیان شرح داد: با این حساب به نظر می رسد عربستان نیز بی تمایل به گفتگو با جمهوری اسلامی نباشد و پیام هایی که از سوی نخست وزیران پاکستان و عراق به ایران ارسال شد و البته پاسخ مثبت ایران را نیز به همراه داشت و این پاسخ مثبت در قالب سخنرانی رئیس جمهور در صحن سازمان ملل تبلور یافت لذا انتظار می رود اوضاع منطقه به سمت صلح و برقراری روابط حسنه در حال پیشرفت است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 545

به "ساداتیان: کشور های عربی یکی یکی در حال خارج شدن از دور عربستان هستند ، سعودی ها به گفتگو با ایران تمایل دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساداتیان: کشور های عربی یکی یکی در حال خارج شدن از دور عربستان هستند ، سعودی ها به گفتگو با ایران تمایل دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید