سنای فرانسه از دولت خواست جمهوری قره باغ را به رسمیت بشناسد

به گزارش کتاب ارزان، سنای فرانسه با تصویب قطعنامه ای از دولت خواست جمهوری خودخوانده قره باغ را به رسمیت بشناسد. این قطعنامه حمایت ارمنستان و محکومیت جمهوری آذربایجان را به همراه داشت.

سنای فرانسه از دولت خواست جمهوری قره باغ را به رسمیت بشناسد

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به نقل از خبرگزاری تاس، در این قطنامه که 305 سناتور از 306 سناتور حاضر به آن رای مثبت دادند، از دولت فرانسه خواسته شده جمهوری ناگورنو قره باغ به رسمیت شناخته و از این اقدام به عنوان ابزاری در مذاکرات صلح پایدار در این منطقه استفاده کند.

در عوض ژان باتیست لموآن، معاون وزیر خارجه فرانسه در امور اروپا و آفریقا گفته است که به رسمیت شناختن یک جانبه قره باغ برای هیچ کس مناسب نیست و در جهت تقویت کوشش های میانجی گرایانه نیست. وی از فرانسه رئیس گروه مینسک خواسته است از اجرای توافق آتش بس در این منطقه حمایت کند.

به گفته کارشناسان این قطعنامه در حد توصیه بوده و قدرت اجرایی ندارد.

براساس این قطعنامه سنا خروج فوری نیروهای جمهوری آذربایجان از مناطق تصرف شده و مورد مناقشه را خواهان شده و تحقیقات بین المللی درباره جنایت جنگی در این منطقه به دلیل استفاده از تسلیحات ممنوعه را درخواست نموده است. به علاوه سناتورها توصیه نموده اند که دولت درباره نقش دولت ترکیه تحقیقات نموده و جدی ترین اقدامات را با شرکای اروپایی خود در این زمینه انجام دهد.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در واکنش به این قطعنامه در فیسبوک خود نوشت : تصمیمی که توسط سنای فرانسه اتخاذ شده تاریخی است. به رسمیت شناختن جهانی آرتساخ (قره باغ) بخشی از دستور کار بین المللی است.

اما حکمت حاجیف، مشاور رئیس جمهوری آذربایجان قطعنامه سنای فرانسه را محکوم کرد و آن را یک تکه کاغذ و یک حرکت شرم آور مطرح کرد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1329

به "سنای فرانسه از دولت خواست جمهوری قره باغ را به رسمیت بشناسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنای فرانسه از دولت خواست جمهوری قره باغ را به رسمیت بشناسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید