شفاف سازی فدراسیون فوتبال درباره اهدای میزبانی به بحرین

به گزارش کتاب ارزان، به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، اقدامات فدراسیون فوتبال کشورمان در رابطه با بهانه های تحریمی AFC به منظور عدم اعطای میزبانی به ایران به شرح زیر تشریح شد:

شفاف سازی فدراسیون فوتبال درباره اهدای میزبانی به بحرین

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

همانطور که مطلع هستید با توجه به شیوع بیماری کووید-19 برگزاری تمام مسابقات بین المللی 2020 فوتبال در تمام رده های سنی با چالش های متعددی روبرو شد. در همین ارتباط برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا 2020 و 2021 و مسابقات مقدماتی انتخابی جام جهانی قطر 2022 و جام ملت های آسیا 2023 نیز تحت تأثیر این همه گیری به تعویق افتاد.

پس از بررسی های لازم توسط AFC و ارزیابی شرایط موجود از نظر کنترل بیماری در نهایت مقرر شد ادامه مسابقات لیگ قهرمانان 2020 با رعایت پروتکل های بسیار سخت گیرانه پزشکی به صورت متمرکز و به میزبانی قطر برگزار شود. در ادامه همین سیاست ها، از سوی AFC اعلام شد برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا 2021 نیز به صورت متمرکز گروهی برگزار خواهد شد و از کشورهای متقاضی میزبانی نیز درخواست شد در صورت تمایل میزبانی، درخواست خود را برای AFC اعلام کنند. متعاقباً درخواست های واصله از باشگاه های ایرانی شرکت کننده در لیگ قهرمانان جهت میزبانی در زمان مقرر برای AFC ارسال شد.

در همین ارتباط در مورد میزبانی دور دوم مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 قطر و جام ملت های آسیا 2023، AFC در تاریخ 5 ژانویه با ابلاغ بخشنامه ای تاریخ و برنامه برگزاری مسابقات باقیمانده را اظهار داشت که براساس آن مقرر بود کلیه مسابقات به صورت رفت و برگشت و در تاریخ های اعلام شده برگزار شوند. متأسفانه در کنفرانس تلفنی که بین AFC و کشورهای شرکت کننده در مسابقات مقدماتی جام جهانی انتخابی 2022 قطر در روز 28 بهمن ماه انجام شد AFC اظهار داشت با توجه به شرایط ناشی از کووید-19 و مسائل به وجود آمده برای برخی از کشورها قرار است مسابقات به صورت متمرکز برگزار شود.

در عین حال با توجه به اینکه AFC در یکی از مکاتبات اشاره کرده بود که ممکن است مسابقات به صورت متمرکز انجام شود، فدراسیون ج. ا. ایران در 16 بهمن پیش از اعلام کنفدراسیون طی نامه ای به AFC ارسال و اظهار داشت که تحت هیچ شرایطی قبول ندارد که مسابقات به صورت متمرکز برگزار شود. متعاقباً AFC در تاریخ یکم اسفند مراتب تعویق مسابقات ماه مارس 2021 را اعلام و در تاریخ 4 اسفند 1399 با ارسال بخشنامه ای از فدراسیون ها درخواست کرد حداکثر تا تاریخ 8 مارس 2021 درخواست های خود را برای میزبانی برای AFC ارسال کنند. این در حالی است که فدراسیون هنگ کنگ برای حضور در ایران طبق برنامه مسابقات قبلی، رزرو هتل و دیگر هماهنگی های سفر خود به ایران را انجام داده بود که متأسفانه با تصمیم ناگهانی کنفدراسیون کلیه هماهنگی های اجرا شده برای حضور تیم هنگ کنگ با این بخشنامه منتفی شد.

براین اساس، در تاریخ 3 مارس 2021 فدراسیون فرم های درخواست میزبانی را تکمیل و برای AFC ارسال کرد. در تاریخ 5 مارس 2021 AFC طی نامه ای رسمی اظهار داشت به دلیل وجود تحریم های بین المللی علیه کشورمان، اعطای میزبانی به ایران برای برگزاری مسابقات بین المللی AFC در بخش های تجاری، حق پخش و لجستیکی با چالش های متعدد روبرو است. بلافاصله پس از دریافت این نامه در تاریخ 7 مارس، فدراسیون فوتبال ج.ا. ایران مواضع خود را به طور شفاف به AFC اعلام و با ارائه دلایل منطقی به صراحت از حقوق میزبانی خود برای برگزاری مسابقات باقیمانده انتخابی جام جهانی 2022 دفاع کرد.

متأسفانه با وجود تمام پیگیری های اجرا شده و فراهم بودن تمام شرایط برای کشورمان جهت میزبانی مسابقات باقیمانده گروه C کنفدراسیون فوتبال آسیا در اقدامی حیرت آور میزبانی مسابقات انتخابی جام جهانی که حقوق تجاری و پخش تلویزیونی آن در اختیار کشورهای شرکت کننده است را به بحرین داد. در این خصوص فدراسیون از کلیه ظرفیت های کشور از جمله وزرات محترم امور خارجه و وزارت محترم ورزش و جوانان نیز بهره برد تا حداقل میزبانی مسابقات مقدماتی جام جهانی در گروه C به ایران واگذار شود، اما AFC با نادیده دریافت شرایط میزبانی ایران، رأساً اقدام به انتخاب میزبان و بحرین را برای این منظور معرفی کرد.

نکته پایانی اینکه فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران با حمایت تمام نهادها و ارگان های کشور تمام تلاش خود را جهت اخذ میزبانی رویدادهای بین المللی مرتبط به کار برده است، متأسفانه تحریم ها بهانه ای شده است تا اعطای میزبانی به کشورمان با چالش هایی روبرو و حقوق مسلم کشورمان برای میزبانی این رویدادها نادیده گرفته شود. بدیهی است با توجه به قوانین و مقررات بین المللی فوتبال این حق برای فدراسیون فوتبال کشورمان محفوظ است که مطالبات خود را به نحو شایسته از طریق مبادی حقوقی بین المللی پیگیری کند.

منبع: فرارو
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1562

به "شفاف سازی فدراسیون فوتبال درباره اهدای میزبانی به بحرین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شفاف سازی فدراسیون فوتبال درباره اهدای میزبانی به بحرین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید