عضو هیات مدیره کنگره ایرانیان کانادا: احتمال استرداد خاوری به ایران کم است

به گزارش کتاب ارزان، عضو هیأت مدیره کنگره ایرانیان کانادا درباره پیگیری های این نهاد مدنی در موضوع بازگرداندن خاوری به ایران می گوید احتمال استرداد خاوری به ایران کم است.

عضو هیات مدیره کنگره ایرانیان کانادا: احتمال استرداد خاوری به ایران کم است

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

به گزارش ایسنا، کنگره ایرانیان کانادا اخیراً طومار آنلاینی به راه انداخته و از مردم خواسته با امضای این طومار اعتراض شان را به حضور مفسدان اقتصادی در کانادا به گوش مقامات دولت کانادا برسانند.

بیژن احمدی، عضو هیأت مدیره کنگره ایرانیان کانادا در گفت وگو با یورونیوز ابعاد تازه ای از پیگیری های اجرا شده در خصوص پفراینده خاوری را مطرح نموده و خبر داده که این کنگره در حال رایزنی با چند وکیل متخصص است که اگر دولت کانادا در این زمینه کاری نکند به وسیله آن وکلا بتواند پفراینده را پیگیری کند.

متن این گفت وگو به شرح زیر است:

در این سال ها کنگره ایرانیان کانادا به شکل خاص در پفراینده خاوری چه پیگیری هایی داشته است؟

احمدی: کنگره ایرانیان کانادا در مکاتبه و دیدار مختلفی که با مقام های دولت کانادا داشته خواهان این شده که یا خاوری به ایران مسترد گردد تا اینکه بتواند دوره محکومیت حکمی که علیه شان وجود دارد را بگذرانند و عدالت درباره پفراینده ایشان رعایت گردد. حکم کنونی برای پفراینده خاوری اختلاس است که شامل 30 سال زندان می گردد. اگر هم قوانین کانادا اجازه استرداد ایشان به ایران را نمی دهد پفراینده ایشان در کانادا توسط دادگستری کانادا رسیدگی گردد. متأسفانه از سال 2011 و 2012 که پفراینده ایشان بسیار مطرح بود هم با دولت محافظه کار استیون جوزف هارپر و هم با دولت لیبرال جاستین ترودو مساله را مطرح کردیم اما تا به امروز دولت جوابگو نبوده است. حتی بعد از اینکه خاوری حکم زندان گرفت هم دوباره این ماجرا را گوشزد کردیم و متأسفانه تا این لحظه نتیجه ای از پیگیری ها نگرفته ایم.

چرا قوانین کانادا اجازه استرداد خاوری به ایران را نمی دهد؟

در بعضی دیدار ها با مقام های کانادایی در زمان دولت ترودو پیش از اینکه حکم ایشان قطعی گردد، آنها اعلام کردند که کانادا فرد متهم را به کشوری که در آن حکم اعدام اجرا گردد، باز نمی گرداند. در حال حاضر قرارداد استرداد مجرمان در ایران و کانادا هم وجود ندارد و نبود رابطه دیپلماتیک هرگونه مذاکره دیپلماتیک را در خصوص چنین پفرایندهایی سخت و غیرممکن می نماید.

آیا فکر می کنید مطرح شدن پفراینده مرجان شیخ الاسلامی بتواند به آنالیز این پفراینده یاری کند؟

با مطرح شدن پفراینده مرجان شیخ الاسلامی آل آقا این این فرصت به وجود آمده که به وسیله فشار افکار عمومی بتوانیم به دولت کانادا متذکر شویم که دولت، دادگستری و مقام های امنیتی و قضائی کانادا اقدام لازم برای عدم ورود محکومان به فساد اقتصادی به کانادا را انجام دهند و از سرمایه گذاری چنین افرادی چه از ایران و چه از سایر کشورها در خاک کانادا جلوگیری نمایند.

در طومار آنلاینی که روی وب سایت تان قرار داده اید به برخورد دوگانه دولت کانادا با ایرانیان اشاره نموده اید. در این مورد نیز شرح می دهید؟

بسیاری از شهفرایندان ایرانی-کانادایی در فرایند مهاجرت، تمدید ویزا، دریافت ویزا و تمدید کارت های مربوطه با مسائل فراوانی روبه رو بودند. در بعضی مواقع حساب بانکی دانشجویان ایرانی که در کانادا هستند با داشتن تنها چند صد دلار به خاطر تحریم ها بلوکه شده است.

چطور است که ایرانیان با مقدار کمی پول در حساب بانکی یا برای دریافت مهاجرت و دریافت ویزا با موانع بسیاری روبرو اند اما افرادی مانند خاوری یا متهمی مانند مرجان شیخ الاسلامی میلیون ها دلار، آنطور که از سرمایه گذاری آنها تعیین است، وارد خاک کانادا نموده اند بدون آنکه مسئله ای برای آنها به وجود آید.

خواسته تعیین شما از دولت کانادا پس از امضای طومار توسط ایرانیان چیست؟

دولت کانادا باید در برابر این مساله بایستد. همیشه دولت کانادا این را مطرح نموده که به قوانین جهانی برای مبارزه با پولشویی و فساد اقتصادی پایبند است و این هم باید بخشی از اقدام دولت کانادا باشد.

کنگره ایرانیان کانادا یک سازمان غیرانتفاعی و مردم نهاد است. ما توان اجرایی نداریم بلکه می توانیم با فشار افکار عمومی و فشار رسانه ها و اقداماتی که از سوی جامعه مدنی انجام می دهیم بتوانیم خواست جامعه ایرانیان در کانادا را با مقام های دولتی و نمایندگان مجلس از احزاب گوناگون مطرح کنیم. ما خواهان رسیدگی دولت و نهادهای مربوطه به این مساله هستیم.

اگر همه این چیزهایی که گفتید نتیجه نداد، تکلیف چه خواهد بود؟ به چه گام های بعدی فکر نموده اید؟

در حال مکاتبه و مشورت با چند وکیل متخصص در این زمینه هستیم تا اگر دولت نخواهد در این زمینه جوابگو باشد ببینیم چطور می توانیم اقدام قانونی مورد احتیاج را انجام دهیم. اما به هر شکل در حال حاضر تقاضای ما این است که ایرانیان به صفحه کنگره ایرانیان کانادا بفرایند و این و طومار را مطالعه و در صورت تمایل امضا نمایند. هرچند تعداد امضاها بیشتر باشد ما بهتر می توانیم خواست جامعه ایرانی در کانادا را پیگیری کنیم. ما به دنبال این هستیم تا به دولت کانادا نشان دهیم افرادی که در ایران فساد اقتصادی می نمایند و پول مردم ایران را به سرقت می برند جایی در کانادا ندارند.

منبع: خبر فوری
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 851

به "عضو هیات مدیره کنگره ایرانیان کانادا: احتمال استرداد خاوری به ایران کم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضو هیات مدیره کنگره ایرانیان کانادا: احتمال استرداد خاوری به ایران کم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید