لزوم اصلاح ساختار انتخابات شورایاری

به گزارش کتاب ارزان، محمدرضا طالبی نژاد - دبیر ستاد مرکزی انتخابات 4دوره شورایاری ها:آنالیز دقیق تر تجربیات و دستاوردهای دنیا توسعه یافته و واقعیت های جامعه نشان می دهد که برای رهایی از بسیاری از چالش ها راهی جز تمرکززدایی و نهادینه کردن مشارکت شهروندان در حوزه های مختلف نداریم.

لزوم اصلاح ساختار انتخابات شورایاری

مشارکتی که در چند دهه اخیر به ویژه در مناطق جنوبی تهران افزایش یافته و شهروندان را در اداره بهتر محله خود سهیم نموده است. البته مدتی است وجود تخلف و سوء استفاده برخی افراد در بخش هایی از شورایاری و مدیریت محله این مشارکت ها را به چالش کشیده است، اما باید گفت بهانه هایی مانند وجود این تخلف ها، محکم نبودن مبانی و پایه های قانونی آن، وجود برخی مسائل و مناقشات در برگزاری انتخابات شورایاری،

استناد نادرست به پایین بودن مشروعیت و پشتوانه مردمی شورایاری ها به دلیل میزان مشارکت پایین رأی دهندگان انتخابات ادوار قبلی شورایاری، برخی از اشکال ها و ایرادهای تکنیکی وارده به شورایارها و مدیریت محله و... نباید مستمسکی برای توقف چرخ مشارکت مردمی در اداره شهر قرار گیرد. حال که به هردلیلی در محله ها شورای محله به صورت فراگیر و قانونمند نداریم و از طرفی امکان اداره مطلوب کلانشهر تهران بدون تشکیل گروه ها و نهادهای مردمی و توزیع بخشی از اختیارات و قدرت نهادهای متمرکز اداره نماینده شهر به لایه های پایین تر منطقه ای و محله ای وجود ندارد، شبهه در تداوم الگوی شورایاری و مدیریت محله در بهترین حالت آن نشان از نبود بینش جامعه شناختی و دوراندیشانه و پشت پا زدن به علم و تجربه دارد.

اکنون که خوشبختانه دوفوریت طرح برگزاری انتخابات دوره پنجم شورایاری ها توسط شورای اسلامی شهر تهران تصویب شده است شورا باید برای انتخابات آینده شورایاری ها و رفع اشکالات و ایرادات آن با اصلاح اساسنامه شورایاری و تدوین و تصویب آیین نامه اجرایی انتخابات و تمهید شرایط مناسب برای این رویداد بزرگ به خصوص برای تبلیغات و اطلاع رسانی فراگیر و همه جانبه آن حتی لحظه ای را از دست ندهد و انتخاباتی را برگزار کند. با این اقدام 4شاخص اصلی سلامت انتخابات، مشارکت حداکثری، رقابتی بودن وکارآمدی بیشتر نهاد شورایاری به صورت سنجش پذیر محقق خواهد شد.

به همین دلیل برخی از مدیران شهرداری تهران هم (البته بیشتر در سطوح پایین تر) بهتر است به جای اندیشیدن به محدود کردن فضای مدیریت محله و شورایاری و برگرداندن شرایط تمرکزگرایانه قبلی، آستین بالا زده و اشکال ها و ایرادهای طرح مدیریت محله را که به اندازه کافی شناسایی و معین شده رفع نمایند. باور ما این است که با برگزاری مطلوب انتخابات دوره پنجم شورایاری ها و اصلاح و بهینه سازی ساختار و مناسبات مدیریت محله، چرخ این نهاد مردمی روغنکاری شده و بهتر و روان تر از گذشته به حرکت خود ادامه خواهد داد. پس با هیچ بهانه ای نباید اصالت و موجودیت این نهاد را زیر سؤال برد و این چرخ را متوقف کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 178

به "لزوم اصلاح ساختار انتخابات شورایاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم اصلاح ساختار انتخابات شورایاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید