موفقیت پژوهشگاه در تامین دانش فنی برای صنعت نفت

به گزارش کتاب ارزان، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت ضمن تشریح اهم دستاوردهای این مجموعه در سال 99 گفت: درصدد بودیم اثربخشی فعالیت های پژوهشگاه را در صنعت افزایش دهیم و به تکیه گاهی قابل اعتماد در تأمین دانش فنی برای بخش های مختلف صنعت تبدیل شویم که خوشبختانه در این زمینه پیروز عمل نموده ایم.

موفقیت پژوهشگاه در تامین دانش فنی برای صنعت نفت

به گزارش شانا به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، جعفر توفیقی با تأکید بر اینکه پژوهشگاه از جمله سازمان هایی بود که در زمان شیوع کرونا با همه ظرفیت به فعالیت های خود ادامه داد، اضافه نمود: متأسفانه این بیماری برای مردم کشور ما در سطح ملی و پژوهشگاه تهدید مهمی به حساب می آمد، از این رو ضروری بود که در این زمینه اقدام هایی اساسی را در دستور کار این سازمان قرار دهیم، چراکه حفاظت از سرمایه های انسانی به عنوان مهم ترین دارایی پژوهشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت توضیح داد: بخشی از فعالیت های پژوهشگاه معطوف به مقابله با کرونا و ایجاد زیرساخت های ایمنی و فراهم کردن لوازم و امکاناتی شد تا کارکنان بتوانند در فضایی امن به فعالیت های اجرایی، مدیریتی و پژوهشی خود ادامه دهند و در شرایطی که بسیاری از دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور در این ایام با مشکلاتی روبرو بودند، پژوهشگاه صنعت نفت با همه ظرفیت فعالیت می کرد و از این رو از کارکنان و افرادی که برای ایجاد شرایط امن کوشش نموده اند قدردانی می کنم.

توفیقی به نوسازی تجهیزات این مرکز در سال 99 نیز اشاره نمود و گفت: در سالی که گذشت کوشش کردیم زیرساخت های دانشی، آزمایشگاهی و کامپیوتری پژوهشگاه را به روز کنیم و به همین منظور، مذاکراتی با شرکت ملی نفت انجام شد و اعتبار مناسبی به این سازمان اختصاص یافت و در این جهت به پیشرفت های مناسبی دست یافتیم.

اجرای پروژه های نوآوری در کسب وکار و چابک سازی

وی به دو پروژه مهم نوآوری در کسب وکار و چابک سازی که در پژوهشگاه کلید خورده است، اشاره نمود و گفت: این دو موضوع که از راهبردهای کلیدی به شمار می فرایند به پروژه های مطالعاتی و پژوهشی تبدیل شده اند و گزارش های ارزشمندی در این زمینه استخراج شده است، مبنای بسیاری از اقدام ها قرار خواهند گرفت و مراحل عملیاتی را نیز پشت سر خواهند گذاشت.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت تأکید کرد: هم اکنون می توان ادعا کرد در میان پژوهشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی بهترین مدل کسب وکار را داریم، چراکه این مدل کاملاً نوآورانه بوده و مبتنی بر تجربیات جهانی و تجربیات سازمان های مشابه در جهان طراحی شده است که سبب بهبود میزان اثربخشی بیش از پیش فعالیت های این سازمان خواهد شد.

توفیقی با بیان اینکه مدیریت چابکی، از راهبردهای بسیار کلیدی برای سازمان های مشابه پژوهشگاه محسوب می گردد، توضیح داد: فرایند چابک سازی در قالب پروژه ای پژوهشی انجام و گزارش های آن نیز تهیه شد و به نتایج مثبتی در این زمینه نیز دست یافته ایم.

وی ادامه داد: در زمینه چابک سازی، در انجام فرایندهای سازمان تجدیدنظر و بسیاری از موانع را حذف نموده ایم و در کنار مباحث سنتی چابک سازی، چند کمیته را تشکیل داده ایم تا تصمیم گیری درباره قراردادها، پروژه ها و طرح های ملی در همان نشست انجام گردد و به همین دلیل یک شورای راهبری طرح های ملی در هر پردیس تشکیل داده ایم تا بتوانیم موانع موجود در انجام پروژه ها را کاهش دهیم.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت به حضور اثربخش پژوهشگاه در چند پروژه عظیم و کلان صنعت نفت اشاره و اظهار کرد: ازدیاد برداشت از سه میدان راهبردی، طرح کک بندرعباس، همکاری با پالایشگاه اراک، مدیریت خوردگی و فعالیت های دیگر در منطقه عسلویه بعضی از اقدام های پردیس های سه گانه این مجموعه است که به طور حتم در سال 1400 بخش مهمی از این پروژه ها به بهره برداری خواهند رسید.

فرایند رو به رشد مرکز نوآوری پژوهشگاه نفت

وی به فعالیت های مرکز نوآوری پژوهشگاه نیز اشاره نمود و گفت: این مرکز در سال 98 افتتاح شد و در سال 99 مراحل رشد خود را طی کرد و هم اکنون شاهد شکل گیری پروژه های مشترک میان مرکز نوآوری و پژوهشگاه هستیم.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت همچنین طرح ملی میزبانی از دانشجویان را از دیگر رویدادهای مهم برشمرد و گفت: در دو ماه آخر سال 99، متقاضیان این طرح از دانشگاه ها به 40 نفر رسیده است. در این زمینه با رؤسای دانشگاه ها مکاتبه و این طرح را به خوبی برای آنها معرفی نموده ایم و پیش بینی می کنیم ظرفیت این طرح در سال 1400 تکمیل گردد.

توفیقی ورود به عرصه تجاری سازی با بخش خصوصی را از دیگر راهبردهای این سازمان برشمرد و گفت: ما دنبال همکاری با شرکای راهبردی خود هستیم و در این بخش در سال 99 قرارداد و تفاهم نامه های بسیاری را با این شرکا منعقد کردیم که در بعضی از این قراردادها، فناوری های مورجهانز به دریافت نتایج اثربخشی نیز منجر شد و به طور حتم این جهت را در سال آینده ادامه خواهیم داد تا فناوری های پژوهشگاه نفوذ بیشتری در صنعت داشته باشد و تمامی این اقدام ها صرفاً با کوشش همه جانبه کارکنان این مجموعه صورت گرفته است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1602

به "موفقیت پژوهشگاه در تامین دانش فنی برای صنعت نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت پژوهشگاه در تامین دانش فنی برای صنعت نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید