چه کشورهایی با چین سند مشارکت راهبردی امضاء نموده اند؟

به گزارش کتاب ارزان، چین به عنوان یکی از اقتصادهای برتر جهان اقدام به امضاء سند مشارکت راهبردی با نزدیک به 50 کشور در جهان نموده است که به نظر سند مشارکت با ایران در پایین ترین سطح امضا شده است.

چه کشورهایی با چین سند مشارکت راهبردی امضاء نموده اند؟

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از کانال تلگرامی اقتصاد، کسب و کار و بازارها، چین با 49 کشور و سه اتحادیه منطقه ای سند مشارکت استراتژیک امضا نموده است. این سندها با عناوین مختلف و در سه سطح اصلی مشارکت جامع، مشارکت استراتژیک و مشارکت استراتژیک جامع تعریف شده است.

چین با 49 کشور و سه اتحادیه منطقه ای سند مشارکت استراتژیک امضا نموده است. این سندها نام های مختلفی دارند ولی به طور کلی به سه دسته و سه سطح تقسیم می شوند:

- مشارکت جامع،

- مشارکت استراتژیک

- و مشارکت استراتژیک جامع.

به جز سند مشارکت جامع چین و ایران که با امضای وزرای خارجه دو کشور رسمیت یافت، همه اسناد مشارکت استراتژیک توسط رئیس جمهوری یا نخست وزیر این کشور امضا و به صورت عمومی اعلام شده است. فعلا در فضای پیچیده آداب دیپلماتیک چینی، تنها سند مشارکت با ایران است که در پایین ترین سطح امضا شده است.

بیشتر اسناد مشارکت استراتژیک با انتشار بیانیه های مشترک و در جریان سفر رهبران ارشد به امضا رسیده است. امضای سند با ایران تنها نمونه بدون بیانیه مشترک در کل این اسناد است.

اسناد مشارکت استراتژیک چین با 48 کشور و 3 نهاد بین المللی به صورت رسمی منتشر شده است و تنها سند مشارکت با ایران محرمانه باقی مانده است.

امضای اسناد مشارکت استراتژیک تا زمانی که سازوکار اجرایی آن عملیاتی نشده باشد، چندان اهمیتی ندارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1612

به "چه کشورهایی با چین سند مشارکت راهبردی امضاء نموده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کشورهایی با چین سند مشارکت راهبردی امضاء نموده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید