کاهش نرخ سود تسهیلات از نیمه دوم سال

به گزارش کتاب ارزان، مدیرعامل صندوق کارآفرین امید گفت: تحلیل مدیران بانک مرکزی هم این است که حتما در نیمه دوم سال با کاهش نرخ تورم روبه رو می شویم، چراکه پول وارد بخش حقیقی اقتصاد شده و به همین دلیل است که بانک مرکزی نرخ تورم 22 درصدی را هدف گذاری نموده است و حتما از نیمه دوم سال شاهد این هستیم که نرخ سود تسهیلات هم کاهش پیدا می نماید.

کاهش نرخ سود تسهیلات از نیمه دوم سال

به گزارش کتاب ارزان، اصغر نوراله زاده در گفت وگو با خبرگزاری ایلنا درباره سیاست ها و ابزارهای بانک مرکزی برای تحقق نرخ تورم 22 درصدی و دلیل عدم استقبال بانک ها از عملیات بازار باز گفت: نرخ سود تسهیلات تابعی از نرخ تورم است و یکی از مهم ترین اقدامات بانک مرکزی کاهش هزینه تمام شده پول است. باید توجه داشته باشیم وقتی با تورم 40 درصد روبرو هستیم، سود 20 درصد، نرخ سود بالایی محسوب نمی گردد.

وی اضافه کرد: یکی از نکات قابل توجه این است که از آنجایی که هزینه تجهیز منابع بانک ها، هزینه بالایی محسوب می گردد، در سنوات گذشته بانک ها مجبور بودند بیشتر از نرخ سود تسهیلات و درآمدی که کسب می نمایند، هزینه بدهند تا منابع کسب نمایند. به همین دلیل تصمیم گرفته شد که نرخ سود روز شمار به ماه شمار تبدیل گردد.

مدیرعامل صندوق کارآفرین امید ادامه داد: به همین دلیل در سرانجام سال اقتصادی 98، ترازنامه تعدادی از بانک ها با این تصمیم به اجرا رسیده، مثبت شد. از این طریق به پایداری شبکه بانکی کشور یاری موثری شد وگرنه شبکه بانکی دچار مشکل می شد.

این کارشناس بانکی با بیان اینکه برای کاهش هزینه تمام شده پول و کاهش تورم اولین تصمیم این بود که سود سپرده از روز شمار به ماه شمار تبدیل گردد، گفت: از آنجایی که سیاست دولت این بود که منابع را به سمت بازار سرمایه راهنمایی کند تا تامین اقتصادی شرکت ها و بنگاه ها از بازار پول انجام نگردد از این رو تصمیم گرفته شد که منابع به سمت بازار سرمایه حرکت کند.

وی با اشاره به اقدامات اجرا شده، گفت: در ابتدای سال هم نرخ سود سپرده های کوتاه مدت از 10 درصد ماه شمار به 8 درصد رسید و نرخ سود سپرده های بلندمدت از 20 درصد به 18درصد کاهش یافت. به همین نسبت هم امکان صدور اوراق سپرده با نرخ 20 درصد به بانک ها داده شد البته گفته شد اگر شکست رخ داد امکان افزایش آن به 11 درصد وجود دارد.

نوراله زاده اضافه کرد: سیاست ها که در راستای همان سیاست 6 ماه گذشته بود، یاری کرد تا هزینه تامین و تجهیز منابع بانک ها کاهش پیدا کند و به نوعی یاری گردد به بانک ها که بتوانند پایداری بیشتری داشته باشند.به این دلیل وقتی نرخ سود کاهش یافت، مردم منابع خود را از بازار پول به سمت بازار سرمایه منتقل کردند.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید تاکید نمود: اما در اصل این منابع باز هم در شبکه بانکی کشورمان در جریان بودند به این شکل که مردم سهام شرکت هایی را خریدند که این شرکت ها نزد بانک ها حساب دارند و هزینه خرید سهام این شرکت ها وارد حساب بانکی آنها شد. البته مهم ترین ویژگی این بود که تا پیش از این، بانک به این سپرده های مردمی سود کوتاه مدت 8 درصد ماه شمار پرداخت می کردند اما وقتی همین منابع به حساب جاری شرکت ها منتقل شد، پرداخت این نرخ سود هم حذف شد.

وی با بیان اینکه با این فرایند هم تجهیز منابع برای شرکت های بورسی و هم برای بانک ها بدون هزینه انجام شد، ادامه داد: طبیعی است که دولت از این تصمیم همچنان حمایت کند تا پول های سرگردان مردم باز همچنان به بازار سرمایه منتقل گردد و از این طریق بازار سرمایه رونق بگیرد و فراوری داخل هم افزایش یابد.

این کارشناس بانکی گفت: اگر شرکت ها برای تجهیز منابع از بانک وام می گرفتند، باید به غیر از سودی که به بانک می پرداختند هزینه های پنهان دیگری را هم متحمل می شدند. بنابراین بانک ها در حال حاضر نیازی به نقدینگی ندارند که بخواهند از یکدیگر تسهیلات بین بانکی دریافت نمایند از این رو نرخ سود بین بانکی از 18 درصد به 13 درصد کاهش یافته است.

نوراله زاده با تاکید بر اینکه همین فرایند به کنترل نرخ تورم یاری می نماید، گفت: وقتی هزینه تجهیز منابع برای بانک ها و بنگاه ها حذف می گردد در حالی که پیش از این تمام این ارقانم به عنوان هزینه در ترازنامه بانک ها و بنگاه ها ذکر می شد و هزینه تمام شده پول برای بنگاه و بانک را افزایش می داد اما حذف این هزینه ها و ادامه این فرایند باعث می گردد که تورم ناخودآگاه کنترل گردد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر این سیاست ها با تاخیری حداقل 6 ماهه خود را در نرخ سود بانکی هم نشان می دهد و حتما از نیمه دوم سال شاهد این هستیم که نرخ سود تسهیلات هم کاهش پیدا می نماید.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اضافه کرد: تحلیل مدیران بانک مرکزی هم این است که حتما در نیمه دوم سال با کاهش نرخ تورم روبه رو می شویم، چراکه پول وارد بخش حقیقی اقتصاد شده و به همین دلیل است که بانک مرکزی نرخ تورم 22 درصدی را هدف گذاری نموده است.

وی تاکید نمود: حال اگر در بازار سرمایه در این مدت شاهد ریزش شاخص باشیم، می توان از سایر ابزارها مانند عملیات بازار باز استفاده کرد تا نرخ سود بین بانکی فرایند نزولی را حفظ کند از این رو است که دولت و بانک مرکزی زیرساخت های این ابزار را فراهم نموده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1123

به "کاهش نرخ سود تسهیلات از نیمه دوم سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش نرخ سود تسهیلات از نیمه دوم سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید