کشف قطعات سنگی تازه در تخت جمشید

به گزارش کتاب ارزان، در انتها فصل پنجم کاوش ها در محوطه باستانی تخت جمشید، کاوشگران پیروز شدند تعداد بسیاری قطعه سنگی حاوی نقش برجسته و نیز کتیبه در تونل های زیر زمینی و آبراهه های کاخ تچر کشف نمایند.

کشف قطعات سنگی تازه در تخت جمشید

تعدادی زیادی قطعه سنگی حاوی نقش برجسته و نیز کتیبه در تونل های زیر زمینی و آبراهه های کاخ تچر تخت جمشید کشف شده است.

در سرانجام فصل پنجم کاوش ها در محوطه باستانی تخت جمشید، کاوشگران پیروز شدند تعداد بسیاری قطعه سنگی حاوی نقش برجسته و نیز کتیبه در تونل های زیر زمینی و آبراهه های کاخ تچر کشف نمایند.

پنجم اردیبهشت ماه جاری احمدعلی اسدی سرپرست هیئت باستان شناسی در این محوطه گفت: این کاوش در ادامه کاوش های فصل چهارم و با هدف شناسایی چگونگی امتداد آبراهه های موجود در حیاط جنوبی کاخ تچر انجام شد و به سمت جنوب و تا نزدیکی پلکان کاخ موسوم به اچ امتداد داشت.

به گفته اسدی، در این بخش صد ها قطعه سنگ نقش برجسته که بیشتر به نظر مربوط به پلکان اصلی کاخ اچ هستند و در دوره پسا هخامنشی به صورت عمدی شکسته شده اند، مشاهده شد.

وی ادامه داد: این قطعه سنگ ها، حامل نگاره های گیاهی و انسانی اند و روی یکی از این سنگ ها خط میخی به چشم می خورد و در صورت کاوش های کامل، احتمال برخورد با نمونه های کتیبه دار دیگر نیز بسیار زیاد است.

این باستان شناس با اشاره به حجم زیاد قطعه سنگ های یافت شده گفت: بخشی از مسائل و پیچیدگی های نمای شمالی کاخ اچ که از دشوارترین مسائل باستان شناختی تخت جمشید است، شرایط روشن تری پیدا کند.

منبع: همشهری

منبع: فرادید
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2099

به "کشف قطعات سنگی تازه در تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قطعات سنگی تازه در تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید