ابتدای آبان ماه؛ زمان آمدن طرح شفافیت آرا نمایندگان به صحن مجلس

به گزارش کتاب ارزان، نماینده مردم تهران در مجلس گفت: پس از انتها تعطیلات مجلس و احتمالا ابتدای آبان ماه طرح شفافیت آرا نمایندگان مجددا در صحن علنی مجلس آنالیز و تصویب گردد.

ابتدای آبان ماه؛ زمان آمدن طرح شفافیت آرا نمایندگان به صحن مجلس

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، روح الله ایزدخواه نماینده مردم تهران در مجلس، درباره آخرین شرایط طرح شفافیت آرا نمایندگان، گفت: بخشی از جزئیات طرح شفافیت آرا نمایندگان در کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس تصویب شده است و تغییر چندانی با طرح اولیه نداشته است.

وی اضافه کرد: پس از انتها تعطیلات مجلس و احتمالا ابتدای آبان ماه طرح شفافیت آراء نمایندگان مجددا در صحن علنی مجلس آنالیز و تصویب گردد.

بر اساس طرح شفافیت آرای نمایندگان، هیات رئیسه مجلس موظف است در انتها هر جلسه علنی مجلس شورای اسلامی آرا هریک از نمایندگان را به جز مصادیق بند 3 ماده 118 به تفکیک موافق، مخالف، ممتنع و عدم مشارکت در سامانه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی به صورت شفاف اعلام کند به نحوی که مشاهده و داده پردازی آن برای آحاد مردم امکان پذیر باشد.

ماده واحده این طرح با عنایت به منطق قانون اساسی بویژه اصل 69 و رویه تصویب اصول آن در مشروح مذاکرات تصویب قانون اساسی در خبرگان سال های 1358 و 1368 و تجارب پیروز جهانی درباره شفافیت و با عنایت به اینکه عملکرد و رای وکیل نمی تواند از موکل پنهان باشد و با توجه به مطالبه عمومی مردم و تعهد بیشتر نمایندگان مجلس یازدهم به مردم برای پیگیری موضوع و به دلیل نقش مهم شفافیت در مبارزه با فساد و ویژه خواری و نظر به اینکه پیش از استفاده از سیستم الکترونیکی، آرای نمایندگان در جلسات علنی شفاف بوده است ارائه شده است.

بر اساس این طرح گزارش حضور، غیاب، تاخیر و نیز ماموریت های داخلی و خارجی تمام نمایندگان نیز باید هرماه توسط هیات رییسه مجلس به طور شفاف در سامانه مذکور اطلاع رسانی گردد.

طبق تبصره این طرح؛ در مواردی که حداقل پانزده نفر از نمایندگان درخواست رأی گیری مخفی با ورقه دهند، ابتدا بدون بحث نسبت به درخواست رای گیری می گردد و در صورت تصویب، در اصل موضوع مورد درخواست رأی گیری مخفی با ورقه انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1275

به "ابتدای آبان ماه؛ زمان آمدن طرح شفافیت آرا نمایندگان به صحن مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتدای آبان ماه؛ زمان آمدن طرح شفافیت آرا نمایندگان به صحن مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید