اوبر پیشرفت می نماید؟!

به گزارش کتاب ارزان، اوبر زیان دهی یک میلیارد دلاری خود را در روز پنج شنبه منتشر کرد، زیرا شرکت خدمات تاکسی اینترنتی به شدت برای توسعه تحویل مواد غذایی و حمل ونقل خود هزینه می نماید؛ اوبر افزایش درآمد خود را در اولین گزارش سه ماهه خود به عنوان یک شرکت عمومی، بیش از 20 درصد اعلام نموده است.

اوبر پیشرفت می نماید؟!

درآمد 3/1 میلیارد دلاری اوبر طی سه ماهه اول امسال، طبق پیش بینی ها به بالاترین میزان خود رسید، درحالی که زیان یک میلیارد دلاری این شرکت در مقایسه با پیش بینی بین یک تا 1/11 میلیارد دلار تطابق داشت. ارزش سهام اوبر پس از کنفرانس تلفنی دارا خسروشاهی با مدیران این شرکت، 2/6 درصد افزایش یافت؛ خسروشاهی در این کنفرانس به بهبود کسب وکار در سه ماهه دوم از جمله افزایش جزئی مصرف کنندگان اشاره نمود، اما سال 2019 را سال سرمایه گذاری نامید.

درحالی که سهام اوبر هم اکنون 10 درصد زیر قیمت 45 دلاری عرضه اولیه سهام (IPO) معامله می گردد، خسروشاهی مجبور خواهد شد تا سرمایه گذاران را متقاعد کند با وجود وابستگی به ارائه تخفیف برای مسافران و رقابت در تمام بخش های کسب وکار خود از جمله اشتراک سواری تا تحویل مواد غذایی و حمل ونقل بار، این شرکت به سوددهی می رسد.

خسروشاهی اوایل ماه جاری گفت:

داستان ما ساده است. ما بازیگر دنیای هستیم. کار ما این است که رشدی سریع و مؤثر در طولانی مدت داشته باشیم.

نتایج نشان می دهد که شرکت تازه سهامی عام شده اوبر قادر به رسیدن به اهداف اقتصادی خود بوده است، که این امر احتمالاً بتواند به سرمایه گذاران اطمینان کافی دهد. هزینه های اوبر طی سه ماهه اول 35 درصد افزایش یافت، زیرا این شرکت اوایل ماه جاری به شدت روی عرضه اولیه سهام تمرکز کرد. جمع کل رزروها که معیاری از کل ارزش خدمات کرایه تاکسی بدون محاسبه هزینه های راننده و سایر هزینه های جانبی به شمار می رود، با 34 درصد افزایش نسبت به سال قبل به 14/6 میلیارد دلار رسید. رزرو خدمات نسبت به سه ماهه قبل 3/4 درصد افزایش یافت که نشان دهنده مشکل جذب در بازارهای اشباع شده است.

اما ایگل آرونیان، تحلیلگر Wedbush گفت از پیشرفت سود خالص و سرعت رشد درآمد اوبر دلگرم شده است. سود خالص اوبر به درآمدی گفته می گردد که این شرکت پس از کم کردن حقوق رانندگان یا هزینه های رستوران و پاداش، برای خود نگه می دارد. آرونیان گفت:

هنوز هم کمی با سودآوری فاصله داریم، اما اوبر منتظر نشانه های قوی در زمینه بهبود بسیاری از معیارهای کلیدی است و این نشانه مهمی برای سرمایه گذاران به شمار می رود.

اوبر بزرگ ترین گروه در میان استارتاپ های سیلیکون ولی است که طی امسال با وجود تشدید تنش های تجاری میان ایالات متحده و چین که موجب ناآرامی در بازار دنیای بورس شد، رونق یافت. اوبر همچنین با افزایش مقررات دست وپاگیر در چند کشور روبرو است و با رانندگانش بر سر پرداخت دستمزد بیشتر منازعه می نماید.

خسروشاهی می گوید در بازار کاملاً رشدیافته ایالات متحده که لیفت رقیب اصلی اوبر است، دو اهرم برای رشد وجود دارد که عبارت اند از گسترش خدمات اشتراک سواری به حومه شهرها و موج نسل های جدید؛ زیرا نسل هزاره علاقه کمی به مالکیت خودرو از خود نشان می دهد.

مدیران اوبر به عملکرد لیفت اشاره نمودند که توجه کمتر به قیمت و تمرکز بیشتر رقیب آن ها روی برند و محصول، مثبت بوده است. بااین حال خسروشاهی چنین شیوه ای را حالتی از رقابت سالم تر، به جای هزینه پول در چرخه مبارزه می داند. به طور کلی درحالی که این شرکت روی خدمات تحویل مواد غذایی در حال رشد خود یعنی اوبر ایتس (Uber Eats) سرمایه گذاری می نماید، پاداش های پرداخت شده به رانندگان نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر افزایش یافته است. در این بخش، پاداش رانندگان با رشد سه برابری به 291 میلیون دلار افزایش یافت درحالی که درآمد 89 درصد بیشتر شد.

خسروشاهی می گوید که اوبر فعلاً در مراحل اولیه قرار گرفته است تا بتواند از خدمات اشتراک سواری برای کسب وکار ایتس بهره بگیرد، بااین حال سود خالص در سال 2019 بهبود خواهد یافت. اوبر کوشش می نماید مشتریان را به استفاده از سرویس اوبر ایتس ترغیب کند و نشانه های اولیه هم نشان می دهند که اوبر تاکنون در این زمینه پیروز بوده است.

اوبر گفت کاربران فعال ماهانه این شرکت در سراسر دنیا از 91 میلیون نفر در سرانجام سه ماهه چهارم سال گذشته، به 93 میلیون نفر در امسال افزایش یافته است. زیان خالص اوبر 1/01 میلیارد دلار یا 2/26 دلار به ازای هر سهم طی سه ماهه اول امسال بود؛ درحالی که درآمد خالص اوبر در این مدت به 3/75 میلیارد دلار یا 1/84 دلار به ازای هر سهم رسید. چنین نتایجی به دلیل ارائه خدمات به شرکت هایی مثل یاندکس و گرب (Grab) به دست آمد. طی سه ماهه چهارم سال 2018، زیان اوبر 887 میلیون دلار و درآمد آن 2/97 میلیارد دلار اعلام شده است.

زومیت

منبع: انتخاب
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 214

به "اوبر پیشرفت می نماید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوبر پیشرفت می نماید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید