با چای کیسه ای، چای نخورید

به گزارش کتاب ارزان، تحقیقات جدید حاکی است فنجان های چای (کیسه ای) ممکن است حاوی میلیون ها ذره میکروسکوپی پلاستیکی باشند.

با چای کیسه ای، چای نخورید

به گزارش خبرنگاران به نقل از مشرق ، بریتانیایی ها به عنوان مردمی که عاشق چای هستند، سالانه بیش از 62 میلیارد فنجان چای مصرف می نمایند، ولی با اینکه شاید فکر می نمایند چای کیسه ای آن ها صرفا از چای و کاغذ تشکیل شده است، اما در واقع بسیاری از این چای ها حاوی پلی پروپایلن است (ماده ای که برای بستن کیسه به کار می رود تا به شکلی که هست باقی بماند).

به گزارش مجله علم و فناوری محیط زیست، محققان دانشگاه مک گیل در پی آن بودند که دریابند آیا چای کیسه ای پلاستیکی ممکن است ذرات میکرو و نانوپلاستیک را هنگام دم کردن چای به این نوشیدنی پس بدهد؟

با توجه به اینکه دانشمندان هنوز نمی دانند این ذرات میکروسکوپی برای بدن مضر هستند یا خیر، تیم تحقیق کوشش کرد دریابد که پلاستیک، بر روی موجودات آبی کوچکی به نام دافینا ماگنا یا کنه آبی چه تاثیری می گذارد. این موجودات غالبا در تحقیقات زیست محیطی مورد استفاده قرار می گیرند.

محققان برای انجام آزمایش های خود، بسته هایی از چهار مارک مختلف چای کیسه ای را که در کیسه های پلاستیکی عرضه می شوند، تهیه کردند. آن ها کیسه را باز کردند، چای خشک را از آن بیرون آوردند و کیسه خالی را شستند. سپس کیسه ها را داخل ظرف آب جوشاندند تا حالت دم کشیدن شبیه سازی گردد.

تیم تحقیق با یاری میکروسکوپ الکترونیکی کشف کرد که یک کیسه پلاستیکی در دمای دم کشیدن حدود 11.6 میلیارد ذره میکروپلاستیک و 3.1 میلیارد ذره نانو پلاستیک در آب آزاد می نماید.

محققان اظهار می نمایند که این میزان پلاستیک هزاران بار بیشتر از میزانی است که وجود آن پیش تر در سایر غذاها گزارش شده بود.

این محققان در یک آزمایش دیگر، کنه های آبی را در معرض اندازه های مختلفی از میکرولاستیک و نانوپلاستیک حاصل از کیسه چای قرار دادند. به گزارش تیم تحقیق، اگرچه این موجودات زنده ماندند، ولی نشانه هایی از ناهنجاری های آناتومی و رفتاری در آن ها دیده شد.

به این ترتیب، نتیجه گرفتند که یافته های به دست آمده اگرچه موجب نگرانی است، ولی تحقیقات بیشتری ضروری است تا معلوم گردد که این پلاستیک ها می توانند روی بدن انسان عوارض کوتاه مدت یا درازمدت داشته باشند یا خیر.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1384

به "با چای کیسه ای، چای نخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با چای کیسه ای، چای نخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید