تحریک لحظه ای مغز با ایمپلنت هوشمند

به گزارش کتاب ارزان، یک مطالعه راهنمای قابل توجه نشان می دهد که چگونه یک ایمپلنت می تواند به طور خاص بخش هایی از مغز را برای بهبود عملکرد شناختی تحریک کند. این ایمپلنت در لحظه نشانه های زیستی نقص شناختی را حس می نماید و در پاسخ به آن ها منطقه ها خاصی از مغز را تحریک می نماید.

تحریک لحظه ای مغز با ایمپلنت هوشمند

این مطالعه تازه که در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شده است نقطه عطف سال ها تحقیق بر بخش های مسئول عملکرد شناختی در مغز است. نقص کنترل شناختی در بعضی از افرادی که از اختلالات روانی مانند افسردگی و وسواس رنج می برند، ایجاد می گردد.

آلیک ویج(Alik Widge) از دانشکده پزشکی مینه سوتامی گوید که دشواری در تغییر یک فکر به فکر دیگر، ویژگی اصلی بسیاری از بیماری های روانی است.

او اضافه کرد: برای مثال بیماری که از افسردگی رنج می برد، نمی تواند افکار منفی را رها کند. از آنجا که این موضوع بسیار در بیماری های روانی اهمیت دارد، یافتن راهی برای بهبود آن می تواند روشی قدرتمند برای درمان این بیماری ها باشد.

در مطالعه ای که ویج و همکارانش در سال 2019 انجام دادند معین شد که تحریک کپسول داخلی شکمی، مخطط شکمی(VCVS) که منطقه ای در مغز است می تواند به بهبود کنترل شناختی مغز یاری کند. این تحقیقات نه تنها تاثیر تحریک این منطقه از مغز بر بهبود کنترل شناختی را نشان داد بلکه در آن نشانگرهای زیستی عصبی خاصی مشاهده شد که به پیشرفت بالینی ارتباط دارند.

با استفاده از آن تحقیقات محققان الگوریتمی ایجاد کردند که می تواند در لحظه بروز مشکل در کنترل شناختی مغز را تشخیص دهد. هنگامی این مشکل به وسیله سیستم تشخیص داده می گردد، تحریک های الکتریکی کوچکی به منطقه ها تحریک کپسول داخلی شکمی، مخطط شکمی وارد می گردد و عملکرد کنترل شناختی مغز بهبود می یابد.

ویج شرح می دهد: این سیستم قادر به درک فعالیت مغز است و هنگامی که بیماری دچار مشکل می گردد با تحریک الکتریکی به گذر او از این مرحله یاری می نماید. مثالی که من معمولا برای شرح آن استفاده می کنم دوچرخه برقی است. هنگامی که دوچرخه سوار در پدال زدن دچار مشکل می گردد، دوچرخه این موضوع را می فهمد و آن را تقویت می نماید. ما نمونه ای مشابه برای عملکرد مغزی انسان ساخته ایم.

در این مطالعه 12 فرد که به علت صرع تحت عمل جراحی قرار داشتند، مورد آزمایش قرار گرفتند. بعضی از بیماران گزارش کردند که این تحریک عصبی به از بین رفتن نشانه های اضطراب یاری نموده است اما ویج اظهار داشت که این مطالعه تنها بر بهبود کنترل شناختی تمرکز دارد و قبل از شروع آزمایش های بالینی این نوع ایمپلنت تهاجمی بر افرادی که به اضطراب شدید مبتلا هستند، تحقیقات بیشتری باید انجام گردد.

او می گوید: هنوز مطالعات زیادی باید انجام گردد و واضح است که این درمان برای همه انواع افسردگی، اضطراب و وسواس مناسب نیست اما ما فکر می کنیم که قدم بزرگ رو به جلو در جهت ایجاد مکانیزم های مبتنی بر تحریک عمیق مغزی است.

این یک آزمایش بالینی نبوده است اما بهبود کنترل شناختی به رهایی بعضی از بیماران مبتلا به اضطراب شدید از گفتگوی درونی اضطرابی یاری نموده است.

این تحقیقات از اولین تحقیقاتی است که نشان می دهد ایمپلنت مغزی که در لحظه نقص شناختی را می فهمد و به آن پاسخ می دهد می تواند به بازسازی فعالیت طبیعی اعصاب یاری کند.

این نوع ایمپلنت ها به عنوان سیستم حلقه بسته(closed-loop) شناخته می شوند و فعالیت آن مشابه بعضی از ضربان سازهای قلب است که در پاسخ به عملکرد نامناسب قلب، تحریک الکتریکی ایجاد می نمایند.

از این نوع سیستم ها در گذشته برای تشخیص و درمان صرع استفاده می شد اما چالشی که محققان با آن روبرو هستند عدم وجود نشانگرهای زیستی معین برای بیماری هایی مثل افسردگی و اضطراب است.

این تحقیقات تازه نشان می دهد که نقص کنترل شناختی در میان بسیاری از بیماری های روانی رایج است. این نقص به راحتی با استفاده از تست کنترل شناختی قابل مقدار گیری است و علائم الکتروفیزیولوژیک واضحی وجود دارند که نشان از این نقص دارند. ویج و گروهش معتقدند که این نوع درمان می تواند برای بسیاری از بیماری های روانی مناسب باشد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1910

به "تحریک لحظه ای مغز با ایمپلنت هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریک لحظه ای مغز با ایمپلنت هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید