نحوه فعالسازی سیم کارت قطع شده همراه اول، ایرانسل و رایتل

به گزارش کتاب ارزان، کمتر کاربری را می توان یافت که حداقل یک بار ناچار به فعالسازی سیم کارت قطع شده خود نشده باشد. از همین رو در این مطلب به دلایل مختلف قطع شدن سیم کارت تلفن همراه و چگونگی فعال شدن مجدد آن در هر سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و رایتل خواهیم پرداخت.

نحوه فعالسازی سیم کارت قطع شده همراه اول، ایرانسل و رایتل

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - فعالسازی سیم کارت قطع شده مسلما پس از قطع شدن یا غیر فعال شدن آن معنی و مفهوم می یابد. در این میان مسدود شدن یا غیر فعال شدن سیم کارت اپراتورهای مختلف هم معمولا به دلایل گوناگونی صورت می گیرد. در پاره ای اوقات آسیب دیدن سیم کارت یا سوختن آن موجب بروز این مشکل می شود. اما دلایل دیگری نیز برای وقوع این امر وجود دارد که فعالسازی سیم کارت قطع شده را به امری اجتناب ناپذیر تبدیل می نماید. به عنوان مثال ممکن است مسدود شدن سیم کارت شما موجب غیر فعال شدن آن شود و شما را وادار به جستجوی راهی برای فعالسازی سیم کارت قطع شده کند.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

  • روش حضوری فعالسازی سیم کارت قطع شده
  • روش غیر حضوری

دیگر دلایل فعالسازی سیم کارت قطع شده

با رونق دریافت استفاده از سیم کارت های 4G دیگر دردسری به نام وارد کردن کد شناسایی برای فعال شدن سیم کارت به دست کاربران وجود ندارد. در واقع تنها با جای گذاری این سیم کارت های 4G در شیار سیم کارت تلفن همراه، می توان بدون روبرو شدن با مشکل یا دردسر خاصی از آنها استفاده کرد. با این حال سیم کارت های قدیمی تری که متعلق به نسل های پیشین موبایل هستند معمولا از وجود کد شناسایی یا پوک کد یا پین کد بهره می برند. بنابراین با هر بار جا به جایی سیم کارت های مذکور میان گوشی های مختلف و ورود آنها به یک گوشی جدید، برای فعال شدن و قابل استفاده بودن احتیاج به وارد کردن کد شناسایی خواهند داشت.

از همین رو فراموش کردن کد شناسایی مذکور یا گم کردن آن ممکن است در پاره ای اوقات برای دارندگان این قبیل سیم کارت های قدیمی دردسر ساز شود. چرا که وارد کردن کد شناسایی اشتباه معمولا منجر به مسدود شدن سیم کارت می شود. بنابراین یکی از دلایلی که لزوم فعالسازی سیم کارت قطع شده را موجب می شود مسدود شدن سیم کارت در اثر وارد کردن کد شناسایی اشتباه خواهد بود.

البته فرایند مسدود شدن سیم کارت تنها به دلیل وارد کردن اشتباه پوک کد آن صورت نمی گیرد. سوای این مورد وارد کردن چند باره کد مربوط به شارژ اعتبار سیم کارت های اعتباری به شکل اشتباه نیز می تواند موجب مسدود شدن این دسته از سیم کارت ها شود. بنابراین گاه در صورت وارد کردن کد مربوط به کارت شارژ به صورت اشتباه نیز لزوم فعالسازی سیم کارت قطع شده احساس می شود.

علاوه بر مواردی که به آن اشاره شد، ناقص بودن مدارک لازم برای در اختیار داشتن یک سیم کارت دائمی یا اعتباری نیز گاه می تواند موجب مسدود شدن آن سیم کارت شود. این امر معمولا برای آن دسته از سیم کارت های قدیمی رخ می دهد که اطلاعات مربوط به مالک آنها در مرکز داده های اپراتور مورد نظر تکمیل نشده است. در این میان تفاوت چندانی نمی نماید که این سیم کارت به چه اپراتوری تعلق داشته باشد. چرا که در هر صورت اگر مدارک مورد احتیاج برای در اختیار داشتن سیم کارت مذکور کافی نباشد گاه ممکن است موجبات قطعی آن را فراهم آورد. امری که بار دیگر فعالسازی سیم کارت قطع شده را به یک موضوع مهم، اساسی و حیاتی تبدیل می نماید.

گذشته از موارد اشاره شده که معمولا به شکل ناخواسته رخ می دهند، گاه ممکن است مسدود شدن یا قطع شدن یک سیم کارت بنا به خواست و نظر صاحب اصلی آن صورت گیرد. به این معنی که شاید در مواردی صاحب یک سیم کارت به دلیل تعداد فراوان سیم کارت هایی که در اختیار دارد تصمیم به سوزاندن و غیر فعال کردن یک یا تعداد بیشتری از آنها بگیرد. در این میان اگر فرد مذکور پس از مدتی دوباره قصد استفاده کردن از همان سیم کارت را داشته باشد هیچ چاره ای جز فعالسازی سیم کارت قطع شده نخواهد داشت.

البته گاه عدم استفاده طولانی مدت از یک سیم کارت نیز می تواند موجبات مسدود شدن یا قطع شدن آن را فراهم نماید. در این صورت برای استفاده مجدد از سیم کارت مذکور باید بار دیگر آن را فعال کرد و به سراغ راهی برای فعالسازی سیم کارت قطع شده رفت. این امر معمولا در رابطه با تعداد قابل توجهی از سیم کارت هایی که توسط اپراتورهای فعال موبایل در کشور عرضه می گردند مشاهده می شود. حال که از دلایل اصلی قطع شدن یا مسدود گشتن سیم کارت ها با خبر شدیم بهتر است از راه و روش فعال کردن سیم کارت های مسدود یا قطع شده نیز با خبر شویم.

روش حضوری فعالسازی سیم کارت قطع شده

همان گونه که به آن اشاره شد یکی از دلایل مسدود شدن سیم کارت های نسل های گذشته وارد کردن کد شناسایی آنها به شکل اشتباه است. در این گونه موارد معمولا مشکل به وسیله سوزاندن سیم کارت فعلی و تحویل دریافت یک سیم کارت جدید حل می شود. بهترین راه برای انجام این کار مراجعه به مراکز رسمی پشتیبانی از اپراتوری است که سیم کارت از کار افتاده شما به آن تعلق دارد. در حال حاضر این پشتیبانی از سوی دفاتر فروش رسمی محصولات اپراتور مربوطه صورت می گیرد. البته بیشتر دفاتر پیشخوان دولت نیز هم اکنون این کار را انجام می دهند. بنابراین در صورت عدم دسترسی به مراکز رسمی اپراتوری که سیم کارت شما به آن تعلق دارد، می توانید برای فعالسازی سیم کارت قطع شده خود به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

در واقع می توان گفت که در حال حاضر مراجعه حضوری به مراکز رسمی پشتیبانی از اپراتوری که سیم کارت شما به آن تعلق دارد بهترین راه برای فعالسازی سیم کارت قطع شده به شمار می رود. امری که در خصوص هر سه اپراتور شناخته شده موبایل کشور یعنی شرکت همراه اول، شرکت ایرانسل و شرکت رایتل کاملا صدق می نماید.

به عبارت بهتر در صورتی که به هر دلیلی احتیاج به فعالسازی سیم کارت قطع شده خود دارید می توانید با مراجعه به دفاتر پشتیبانی اپراتور خود اقدام به انجام این کار نمایید. البته به منظور انجام این کار حتما باید مالک خط قطع شده همراه با مدارک شناسایی معتبری نظیر کارت ملی به مراکز مذکور مراجعه نموده و درخواست فعالسازی سیم کارت قطع شده خود را مطرح نماید.

روش غیر حضوری فعالسازی سیم کارت قطع شده

مراجعه حضوری به دفاتر خدماتی اپراتورهای مختلف به منظور فعالسازی سیم کارت قطع شده، شاید برای بسیاری از کاربرانی که با مشکل مسدود شدن سیم کارت خود روبرو هستند کار چندان راحتی نباشد. موضوعی که در کلان شهرها به دلیل مشغله های کاری، مسائل رفت و آمد و دور بودن فاصله ها چندان غیر عادی به نظر نمی رسد. به همین دلیل این دسته از کاربران می توانند به شکل غیر حضوری مشکل خود را حل نموده و اقدام به فعالسازی سیم کارت قطع شده خود نمایند. انجام این کار معمولا به وسیله برقراری تماس تلفنی با بخش پشتیبانی اپراتورهای مختلف قابل انجام است و در هر اپراتور نیز متفاوت با سایرین خواهد بود. البته کاربران بعضی اپراتورها به وسیله ارسال پیامک به سامانه های خاص نیز قادر به فعالسازی سیم کارت قطع شده خود خواهند بود.

حال بهتر است به سراغ تک تک اپراتورهای شناخته شده و فعال موبایل در کشور برویم و چگونگی انجام این کار توسط آنها را مورد آنالیز قرار دهیم. آن دسته از کاربرانی که از سیم کارت همراه اول استفاده می نمایند می توانند برای فعالسازی سیم کارت قطع شده خود با سامانه 09129990 تماس بگیرند و اقدام به حل مشکل خود نمایند. همچنین کاربران این اپراتور از این امکان برخوردار خواهند بود که با ارسال کد ملی صاحب خط مسدود شده به شماره تلفن 8980 برای فعالسازی سیم کارت قطع شده خود اقدام نمایند.

کاربرانی که از سیم کارت شرکت ایرانسل استفاده می نمایند نیز می توانند با انجام کارهایی مشابه با عملیات فوق نسبت به فعالسازی سیم کارت قطع شده خود اقدام نمایند. به بیان دقیق تر دارندگان سیم کارت های ایرانسل می توانند به منظور رفع مشکل مسدود شدن سیم کارت خود با سامانه 09377000000 تماس برقرار نمایند.

افزون بر آن این دسته از کاربران قادر خواهند بود تا به جای برقراری تماس با سامانه مذکور عدد 1 را به شماره تلفن 272 ارسال نموده و پس از آن با اعلام کد ملی خود نسبت به فعالسازی سیم کارت قطع شده خود اقدام نمایند.

در این میان دارندگان سیم کارت های رایتل نیز می توانند مانند همتایانشان در دو اپراتور دیگر با روشی کم و بیش مشابه نسبت به فعالسازی سیم کارت قطع شده خود اقدام نمایند. البته در اپراتور رایتل خبری از ارسال پیامک برای رفع ساختن مسائل مربوط به قطع شدن یا مسدودی سیم کارت نخواهد بود و کاربران تنها می توانند به وسیله تماس تلفنی نسبت به انجام این کار اقدام نمایند.

به این منظور کاربرانی که از سیمکارت رایتل استفاده می نمایند از این امکان برخوردار خواهند بود تا طی تماس با شماره تلفن 200 مراحل مربوط به فعالسازی سیم کارت قطع شده خود را دنبال نمایند. همچنین آن دسته از کاربرانی که سیم کارت رایتل دیگری برای برقراری تماس تلفنی در اختیار ندارند و تنها سیم کارت رایتلی که در دست دارند همان سیم کارت مسدود شده است نیز می توانند به وسیله تماس با سامانه 09202000000 اقدام به انجام این کار و حل مشکل مسدود شدن سیم کارت خود نمایند.

علاوه بر مواردی که به آن اشاره شد ذکر این موضوع نیز لازم به نظر می رسد که اگر سیم کارت تحت اختیار شما، فارغ از آن که به چه اپراتوری تعلق دارد، به دلیل ناقص بودن اطلاعات مالک آن مسدود شده باشد، می توانید این مشکل را به وسیله اینترنت حل کنید.

به عبارت بهتر اگر شما تمایل نداشته باشید که برای رفع مشکل یاد شده و فعال ساختن مجدد سیم کارت خود به صورت حضوری به دفاتر خدماتی یا مراکز معتبر پشتیبانی اپراتور خود مراجعه کنید، می توانید با ورود به بخش کنترل حساب خط تلفن همراه خود اطلاعات وارد شده را تکمیل و تصحیح نمایید تا پیش زمینه وصل شدن مجدد سیم کارت شما فراهم شود. لازم به ذکر است که بخش کنترل حساب برای خطوط تلفن همراه تمام اپراتورها قابل دست یابی است و توسط نام کاربری و رمز اختصاصی می توان به آن وارد شد.

فعالسازی سیم کارت قطع شده بدون انجام هیچ کاری

همان گونه که در قسمت ابتدایی این متن و در بخش دلایل قطع شدن سیم کارت به آن اشاره شد، یکی از دلایل وقوع این امر وارد کردن چند باره کد شارژ اعتبار سیم کارت های اعتباری به شکل اشتباه است. در چنین شرایطی مسلما سیم کارت شما مسدود شده و از کار خواهد افتاد. با این حال در هنگام وقوع چنین اتفاقی برای فعالسازی سیم کارت قطع شده احتیاج به انجام کار خاصی نخواهد بود. چرا که پس از گذشت مدت زمان معینی، که بیش از چند ساعت به طول نخواهد انجامید، سیم کارت شما مجددا به صورت اتوماتیک فعال خواهد شد.

با این حال شاید عده ای از کاربران به دلیل مشغله های فراوانی که دارند به سیم کارت خود احتیاج مبرم داشته باشند و حتی چند دقیقه قطع بودن آن هم برای آنها زیان آفرین و غیر قابل قبول جلوه کند. این دسته از کاربران می توانند مشکل مسدود شدن چند ساعته سیم کارت خود به دلیل وارد کردن کد شارژ نادرست را با شارژ کردن مستقیم اعتبار آن به وسیله اینترنت حل نمایند.

به هر حال در متن پیش رو بیشتر روش های شناخته شده و کاربردی برای فعالسازی سیم کارت قطع شده مورد تشریح نهاده شد. بنابراین آن دسته از کاربرانی که تا پیش از این با روش های مذکور یا تعدادی از آنها آشنا نبودند اکنون به خوبی می دانند که برای فعالسازی سیم کارت قطع شده خود باید چه اقداماتی را انجام دهند.

منبع: setare.com
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1507

به "نحوه فعالسازی سیم کارت قطع شده همراه اول، ایرانسل و رایتل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه فعالسازی سیم کارت قطع شده همراه اول، ایرانسل و رایتل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید