هیأت عالی رتبه افغانستان به ایران می آید

به گزارش کتاب ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، وزارت خارجه افغانستان امروز شنبه در بیانیه ای خاطرنشان کرد که هیأت عالی رتبه این کشور به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه این کشور فردا راهی تهران خواهد شد.

هیأت عالی رتبه افغانستان به ایران می آید

بر اساس اعلام این خبرگزاری، هدف این سفر پرداختن به رویدادهای اخیر، جستجوی راه چاره برای جلوگیری از تکرار آن، تقویت و توسعه همکاری های همه جانبه و مذاکرات پیرامون سند همکاری های جامع بین دو کشور بیان شده است.

گفتنی است، کابینه افغانستان این سفر را تصویب کرده است.

شایان ذکر است، وقوع 2 حادثه برای اتباع افغانستان موجب ظهور و بروز برخی سوءتفاهم ها میان افغانستان و جمهوری اسلامی ایران شده بود. در این میان اما دست هایی نیز در پشت پرده به حرکت درآمده اند تا به روابط ریشه ای، تاریخی و مستحکم میان تهران و کابل را خدشه وارد سازند. رسانه ها و شبکه های اجتماعی معاند نیز در این زمینه آتش بیار معرکه شده اند.

در حادثه اول که بیش از 40 روز پیش رخ داد، طرف افغانستانی گفت شماری از اتباع این کشور که قصد ورود غیرقانونی به ایران را داشتند در رودخانه هریرود غرق شدند. پس از طرح این موضوع توسط طرف افغانستانی بود که جمهوری اسلامی ایران صراحتاً و به طور کاملاً شفاف گفت که از هیچ تلاشی برای روشن شدن ابعاد مختلف حادثه رخ داده، دریغ نمی کند. تهران تأکید کرد که به دور از هیاهوی رسانه ای واقعیت ماجرا را دنبال خواهد کرد.

حادثه دوم اما روز 14 خرداد در یزد رخ داد و یک خودروی حامل اتباع افغانستانی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده و توسط قاچاقچیان انسان در حال انتقال به شهرهای دیگر بودند، پس از مشکوک شدن پلیس و بی توجهی راننده به فرمان ایست از ناحیه چرخ عقب مورد اصابت گلوله مأموران قرار گرفت و به دلیل سرعت بسیار بالا نهایتاً پس از طی 8 کیلومتر بدلیل اصطکاک رینگ خودرو با آسفالت دچار آتش سوزی شد و چند سرنشین آن کشته و مجروح شدند.

در این حادثه خودروی حامل مهاجران غیرقانونی افغانستان، با وجود پنچری لاستیک، بیش از هشت کیلومتر ادامه راستا داده و به علت داغ شدن رینگ ها بر اثر اصطکاک، استفاده از سیستم احتراق و دودزا و آتش دریافت جلو خودرو و ناتوانی راننده در کنترل وسیله نقلیه، خودرو از جاده منحرف و به گاردریل وسط جاده برخورد کرد که در نهایت دچار آتش سوزی شد.

پس از این دو حادثه بود که بسیاری از رسانه های بیگانگان از جمله شبکه های آمریکایی و سعودی به برجسته سازی این مسأله پرداختند و صراحتاً انگشت اتهام را بدون هیچ مدرک و سندی به سمت جمهوری اسلامی ایران نشانه رفتند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1108

به "هیأت عالی رتبه افغانستان به ایران می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیأت عالی رتبه افغانستان به ایران می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید