گیاهی با برگ های تپل!

به گزارش کتاب ارزان، الحق که نامش برازنده اش است! غوره ای! برگ های تپل و گوشتالود این ساکولنت عجیب و غریب مانند غوره هایی آبدار به شاخه اش چسبیده اند. ساکولنت غوره ای یکی از عجیب ترین و زیباترین ساکولنت هایی است که می توانید در خانه پرورش دهید.

گیاهی با برگ های تپل!

نام انگلیسی این گیاه خیره کننده نخ و مروارید است، که واقعا هم به گیاه می آید! این ساکولنت را به سرعت از روی برگ هایش خواهید شناخت. همانطور که می بینید برگ های گیاه بر روی ساقه فراینده اش، مانند مرواریدی، می رویند و از لبه گلدان آویزان می شوند. در صورتی که ساقه ها را کوتاه نکنید به درازای 60 سانتی متر هم می رسند!

برای اینکه گیاه بتواند زیبایی اش را تمام و کمال نشان دهد، آن را درون گلدانی آویز بکارید تا شاخسارش را از لبه گلدان پایین بیاندازد! همچنین می توانید ساقه هایش را به هم ببافید!

شرایط رشد

- نور

ساکولنت غوره ای به مکانی روشن با چند ساعت آفتاب مستقیم احتیاج دارد.

- آبکمک

در طول فصل رشد گیاه، بهار و تابستان، خاک گلدان آن را همواره اندکی مرطوب نگه دارید. با فرا رسیدن زمستان، آبکمک را کاهش دهید. اگر برگ های کروی گیاه شروع به پهن شدن کردن، این نشانه آن است که گیاه به میزان کافی آب نخورده و به آب بیشتری احتیاج دارد.

- دما

گیاه از بهار تا پاییز به هوای نسبتا گرمی احتیاج دارد. ساکولنت غوره ای در طول زمستان دماهای خنک تری احتیاج دارد.

- خاک

هر گونه خاک کاکتوسی که در بازار موجود است، برای کاشت ساکولنت غوره ای مناسب خواهد بود اما بهتر است از خاک های شنی استفاده شود.

- کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد به صورت 2 هفته یک بار با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند، کود دهی کنید. محلولی کودی، با نصف غلظت گفته شده روی بسته کود، برای تغذیه گیاه درست کنید.

در طول دوره استراحت، گیاه هر 6 هفته یک بار احتیاج به تغذیه دارد.

تکثیر

ساکولنت غوره ای به راحتی از طریق قلمه ساقه قابل تکثیر است. برای تکثیر گیاه به این روش، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. قلمه ها را در محیطی گرم و مرطوب قرار دهید. بعد از چند وقت رشد نو را در آنها مشاهده می کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است! البته اگر محیطی گرم و مرطوب هم ندارید، نگران نباشید. گلدان قلمه ها را هم در کنار گلدان گیاه مادر قرار دهید. همانطور که قبلا هم گفتیم این گیاه به راحتی از طریق ساقه اش تکثیر می شود و سخت گیر نیست. حتی به هورمون ریشه زنی هم احتیاج نخواهید داشت.

قلمه ها باید در مدت کمی ریشه بزنند. اگر ریشه دهی با تاخیر روبرو شد، قلمه ها را چک کنید تا مطمئن شوید مسئله ای ندارند.

تعویض گلدان

گلدان ساکولنت غوره ای را هر سال بهار تعویض کنید. برای تعویض گلدان گیاه، ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدانی که گیاه را در آن می کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال روبرو خواهد شد. چرا که گیاه با قرار گیری در گلدان بزرگ نوش، تمام انرژی خود را صرف تولید ریشه برای پر کردن فضای خاک می کند و انرژی اضافه ای برای رشد برایش باقی نمی ماند.

بعد از چند بار تعویض گلدان، گیاه بالغ شروع به خشک شدن و مردن می کند. در این هنگام بهتر است از ساقه های گیاه قلمه بگیرید و گیاه مادر را دور بیاندازید. چون گیاه مادر عمر خود را کرده است و رسیدگی بیشتر شما، تاثیری در فرایند مرگ آن ندارد. قلمه ها را در گلدان های جداگانه بکارید و به جای یک گیاه، چند گیاه داشته باشید! حتی می توانید آنها را به دوستان تان هدیه دهید!

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2145

به "گیاهی با برگ های تپل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهی با برگ های تپل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید