ایرانی ها در طول سفر کجا می مانند؟

به گزارش کتاب ارزان، تابستان در ایران برترین فرصت برای سفر است و خانواده ها اغلب تصمیم می گیرند در این فصل به سفر بفرایند. با این حال آمارها می گویند فقط نیمی از خانواده های ایرانی در طول تابستان بار سفر می بندند. آن نصف دیگر حتا یک بار هم از شهر و روستای خود خارج نمی شوند و چمدانشان حتا یک بار هم باز و بسته نمی گردد. و تازه از بین کسانی که به سفر می فرایند، 66 درصدشان خانه آشناها و بستگانشان در شهرهای دیگر می مانند. یعنی بیشتر مردم اگر جایی آشنا و وابسته ای داشته باشند تصمیم به سفر می گیرند و با هتل و مسافرخانه و اقامتگاه بیگانه اند. اولین دلیلش احتمالاً مسائل مالی است. مردم هتل را جایی لوکس می دانند، بدون اینکه نسبت به قیمت های هر فصل و هتل های مختلف کنجکاوی داشته باشند. ماندن در جایی که هیچ تعلقی بهش نداری، با مزاج ایرانی ما خیلی سازگار نیست.

ایرانی ها در طول سفر کجا می مانند؟

آمار توریستی

مرکز آمار از سال 1387 سرشماری در زمینه توریستی را آغاز نموده. این آمار متعلق به آخرین سرشماری این مرکز است که مربوط به تابستان سال 1392 می گردد. طبق آمار در تابستان این سال از بیست و دومیلیون خانواده، 12 میلیون خانواده حداقل یک بار به سفر رفته اند. و 10 میلیون خانواده هیچ سفری نداشته اند و در محل زندگی خود تابستان را به خاتمه رسانده اند.

59 درصـد از کسانی که سفر رفته اند، شب را هم مانده اند. اما 41 درصد به خانه برگشته اند و سفرشان کمتر از یک شبانه روز طول کشیده. بیشتر مسافرانی که شب را بیرون از خانه مانده اند با هدف ملاقات دوستان و بستگان (53 درصد) و بعد بـا هدف های گردش و سرگرمی (24 درصد) و زیارت (15 درصد) سفر نموده اند. به جامانده که شامل هشت درصد می گردد، با هدف هایی مثل درمان و آموزش و خرید یا برای کار از شهر خارج شده اند. این آمار الگوی سفر کردن در ایران را به خوبی نشان می دهد.

هدف مسافرت چی بوده؟

بیشترین هدف اصلی از سفرهای بدون اقامت شبانه، گردش و سرگرمی عنوان شده. در حالیکه بیشتر سفرهای با اقامت شبانه در این فصل، با هدف ملاقات دوستان و بستگان بوده . نتایج نشان می دهد که بیشترین اقامتگاه اصلی مورد استفاده در سـفرهای داخلـی بـا اقامـت شبانه خانواده ها، منزل بستگان و آشنایان با 66 درصد، ویلا و آپارتمان اجارهای با 11 درصد و ویلا و آپارتمان شخصی بـا 6 درصد بوده است . بیشتر مردم از ماشین شخصی برای سفر استفاده نموده اند و خیلی از کسانی که اتومبیل شخصی ندارند ترجیح داده اند همان اطراف منزل اوقات بگذرانند.

این آمار قابل تعمیم به تمام تابستان های سالهای اخیر است. وقتی به آمار سال 1387 نگاه می کنیم فرق چندانی با آمار مربوط به سال 92 نمی بینیم. و همه اینها نشان می دهد که صنعت توریسم در ایران از نظر مالی و روانی فاقد استحکام لازم برای مردم است. آنها سعی می نمایند برای سفر کردن از بخش های مختلف صنعت توریسم یاری نگیرند و برنامه ریزی در این زمینه را کاری شخصی و داخلی می بینند.

ترفندهایی برای توریست شدن

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1965

به "ایرانی ها در طول سفر کجا می مانند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانی ها در طول سفر کجا می مانند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید