نکاتی که قبل از سفر به چین باید بدانید

به گزارش کتاب ارزان، چین یکی از کشورهای بزرگ دنیا است که با قدمت دیرینه ، بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری، گردشگران زیادی را به سمت خود می کشد. اما قبل از سفر باید نکاتی را بدانید که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم.

نکاتی که قبل از سفر به چین باید بدانید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

چین از کشورهای شرق آسیا است که به دلیل وسعت بسیار زیادی که دارد، می توان در آن فرهنگ های متفاوتی را مشاهده کرد. این کشور تاریخ غنی ای دارد و بناهای بسیاری گواه این ادعا هستند. اگر قصد سفر به این کشور را دارید، بسته به اینکه به کدام قسمت آن می خواهید بروید، باید نکاتی را در نظر بگیرید تا سفر خوب و پرباری را تجربه کنید. در ادامه می خواهیم به آنالیز نکاتی می پردازیم که قبل از دانستن آن ها نباید به چین سفر کرد!

1. قبل از اینکه بتوانید ادعا کنید که به چین سفر نموده اید، باید به خارج از پکن و شانگهای سفر کنید

چین تاریخ غنی و چشم اندازهای زیبایی دارد. با این که پکن و شانگهای چیزهای زیادی برای ارائه به گردشگران دارند، اما بعضی از شگفت انگیزترین تجربیات برای گراشگران، در این شهرها قرار ندارند. شهر هاربین (Harbin) جایی است که هر ساله بزرگ ترین فستیوال یخ و برف دنیا در ماه ژانویه آنجا برگزار می گردد. هانگژو (Hangzhou) و سوژو (Suzhou) به عنوان بهشت روی زمین شناخته می گردد و در زبان چینی اصطلاحی وجود دارد که می گوید بهشت در بالا، هانگژو و سوژو در پایین. استان یونان (Yunnan) در نزدیکی مرز تبت واقع شده است و از میان 56 اقلیت فرهنگی چین، میزبان 53 اقلیت فرهنگی این کشور است. بازدید از این استان، با لباس های فوق العاده زیبا و محلی و چشم اندازهای شگفت انگیز طبیعی، باعث می گردد که شهرهای بسیار بزرگ چین را کاملا فراموش کنید.

2. در ابتدا، زمانی که چینی ها شما را به صرف شام دعوت می نمایند، حتما دعوت شان را قبول کنید

هر غذایی که چینی ها به شما تعارف می نمایند، حتما امتحان کنید و اگر خواستند پول غذا را آن ها حساب نمایند، پیشنهادشان را رد نکنید. دعوت کردن کسی برای صرف غذا توسط چینی ها، نشان از احترام زیادی است که آن ها به مهمان خود می گذارند؛ آن ها به غذاهای خود بسیار افتخار می نمایند و اغلب مایل به سفارش بعضی غذاهای مسحورنماینده در منو هستند تا شما آن ها را بچشید. در طول شام، اگر کسی به شما گفت gan bei، به معنی سلامتی دادن نیست؛ بلکه بدین معنی است که نوشیدنی خود را در یک نفس بخورید. به همین دلیل است که مقدار کمی از نوشیدنی در لیوان می ریزند تا اگر کسی چنین عبارتی به کار برد، افراد بتوانند در یک نفس نوشیدنی خود را بنوشند؛ به دلیل کم بودن مقدار نوشیدنی در لیوان ها، لیوان ها به صورت مرتب دوباره پر می شوند.

3. پیشرفت فرهنگی چین نسبت به پیشرفت مالی رشد کمتری داشته است

رشد بی سابقه مالی چین باعث چنین برداشت نادرستی شده است که توسعه فرهنگی هم می تواند با همین سرعت پیش رود. متاسفانه تبادل فرهنگی چین با دنیا هنوز هم جای کار دارد و زیاد به آن پرداخته نشده است. وقتی صحبت از قدرت نرم چین باشد، به طور مثال همکاری آن ها با دنیا به وسیله نشریات (مجلات، کتاب و ...) و استودیوهای فراوری فیلم، آن ها به شدت با سهم بازار در کشمکش هستند و هر آنچه فراوری می گردد، به ندرت به خارج از این کشور صادر می گردد. اقلیت های قومی بیشتر در غرب چین سکونت دارند، اما این جمعیت اکثریت 82 میلیون نفری هستند که زیر خط فقر زندگی می نمایند. آن ها به توسعه مالی دسترسی ندارند و این امر سبب رشد بیشتر شهرهای بزرگ می گردد و درنتیجه، میراث این کشور به خطر می افتد.

4. ارتباط برقرار کردن کمی سخت است، پس لطفا شکیبا باشید

چینی یک زبان پیچیده است که هر کاراکتر آن، ممکن است برای اندیشه متفاوتی مورد استفاده قرار گیرد. زبان شفاهی به دلیل ضرورت کنترل صدا در هر کلمه پیچیده تر است. لحن نادرست یا عدم تاکید در یک هجای خاص، معمولا سبب می گردد چیزی کاملا متفاوت از معنای مورد نظر ادا کنید. مثلا کلمه ma هم معنی اسب می دهد هم معنی مادر؛ این بستگی به لحن و تن صدا دارد و با کمی تفاوت در لحن، معنای کلمه به کلی عوض می گردد. این کلمه اگر به عنوان فعل مورد استفاده قرار گیرد، به معنی سرزنش کردن است. تمامی این ها به این بستگی دارد که شما چگونه آن را تلفظ می کنید.

در سال 1982، Hanyu Pinyin به عنوان استاندارد بین المللی برای استفاده از حروف لاتین برای روشن کردن نحوه تلفظ زبان چینی به تصویب رسید. گردشگران در صورت بروز مشکل در ارتباط برقرار کردن با چینی ها، باید شکیبا باشند. لطفا دو چیز را درک کنید: اول این که محتمل است تلفظ شما اشتباه باشد؛ و دوم این که حتی زمانی که تاکید بسیار زیادی بر یادگیری زبان انگلیسی می گردد، دانش آموزان چینی اغلب با مشکل روبرو می شوند، چون عادات سنتی حفظ کردن طوطی وار مطالعه آن ها، با زبان های مبتنی بر لاتین، زیاد سازگار نیست.

5. سالمندان چینی شیوه های خوبی برای حفظ تناسب اندام دارند

قبل از ساعت 8 صبح سری به پارک های این کشور بزنید؛ اینجا سالمندان چینی را می بینید که عقب عقب راه می روند و به بدن خود ضربه (سیلی مانند) می زنند. اعتقاد بر این است که عقب عقب راه رفتن باعث حفظ سلامت ستون فقرات می گردد، چون بدن مجبور می گردد راست بایستد و به سمت عقب حرکت کند تا به حالت تعادل برسد. ضربه زدن روی بازوها، شانه ها و بر پست نوعی ماساژ است که باعث جریان یافتن بهتر خون در این نقاط از بدن می گردد. شما هم می توانید در این تمرینات شرکت نموده و به حفظ سلامت بدن خود یاری کنید.

6. به عنوان عابر پیاده باید بسیار احتیاط کنید

به ازای هر 100 هزار وسیله نقلیه موتوری در چین، هر ساله 104.5 کشته در جاده ها و خیابان ها ثبت می گردد. در آمریکا این رقم حدود 12.9 کشته است! قبل از بازدید، بهتر است علل اصلی این آمار وحشتناک را بدانید. در سال 1990، فقط 5.5 میلیون مفر اتومبیل شخصی داشتند. این فقط 0.5 درصداز جمعیت کل کشور بود. تنها در طی 20 سال، تعداد افرادی که صاحب اتومبیل شدند، به 70 میلیون نفر افزایش یافت که حدود 5.2 درصد کل جمعیت می شد. با این حال×، آمار وحشتناک حوادث خودرو در چین صرفا به دلیل افزایش تعداد اتومبیل ها نیست. ما باید تاریخ حمل و نقل در چین و آموزش هر شهروند قبل از رانندگی را نیز در نظر بگیریم.

امروزه اکثر رانندگان چینی، در کودکی در جایگاه پشتی ماشین بزرگ نشده اند (اکثرا خانواده شان ماشین شخصی نداشتند). 25 سال پیش، اغلب مردم این کشور دارایی کافی برای خرید اتومبیل را نداشتند. امروزه، زمانی که فردی در چین می خواهد گواهینامه رانندگی بگیرد، ابتدا باید امتحان کتبی را پاس کند. هیچ معلم یا کلاسی نیست که به آن ها آموزش دهد؛ فقط باید کتابی را بخوانند و حفظ نمایند. بعد از کسب نمره قبولی در این امتحان کتبی، درس های رانندگی شروع می گردد. نه درس رانندگی و نه امتحان نهایی، رانندگی در یک محیط واقعی نیست! بنابراین موفقیت تمامی آزمون دهندگان تضمین شده است. رانندگان فقط بلد هستند پای خود را روی پدال گاز فشار دهند و در صورت احتیاج به سرعت ترمز نمایند، به همین دلیل تعادل در رانندگی وجود ندارد.

7. مردان چینی در تابستان پیراهن با لباس بالاتنه نمی پوشند!

هنگامی که هوا گرم و مرطوب می گردد، مردان چینی پیراهن های خود را درمی آورند و اجازه می دهند شکم شان هوا بخورد! بسیاری از مردان ادعا می نمایند که این کار یاری می نماید که آن ها خنک شوند. البته طب چینی با این کار موافق است. اما متخصصان طب شرقی در کوشش هستند که غیر علمی بودن این قضیه را ثابت نمایند، چون تاکنون هیچ نظریه ای این ادعا را ثابت ننموده است. این کار چه درست باشد و چه نادرست، باید خود را آماده مشاهده شکم های مردان چینی کنید!

8. نمایش های Impressions را از دست ندهید

ژانگ ییمو (Zhang Yimou) مدیر کل مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازی های المپیک تابستانی 2008 بود. او در میان تعداد بی شماری از پروژ ه ها، برنامه فرهنگی غنی در سراسر چین با عنوان Impressions ارائه کرد. این اجراها، اقلیت های قومی و سبک زندگی آن ها را در ویترین گذاشت و به نمایش درآورد. این اجراها را می توانید در Yangshuo، Hangzhou و Lijiang ببینید؛ حتما به تماشای این اجراها بنشینید و در سفر به چین، آن را از دست ندهید.

منبع: کجارو / matadornetwork.com
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 405

به "نکاتی که قبل از سفر به چین باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که قبل از سفر به چین باید بدانید"

1 دیدگاه

داوود 9 آبان 1398

آموزش زبان چینی از پایه با مجموعه گسترده‌ای از کلیپ‌های صوتی که به عنوان نمونه عمل می‌کنند، انجام می‌شود.با توجه به گسترش جغرافیایی زبان چینی، و عملکرد آن به عنوان یک زبان میانجی با زبان‌های محلی، شگفت‌انگیز نیست که گستره‌ی وسیعی از تنوع در تلفظ، انتخاب کلمه، دستور زبان، و کاربرد را نشان می‌دهد.یادگیری زبان چینی برای مخاطبان گوناگون، متخصص و غیرمتخصص در نظر گرفته شده است، که به یک دوره نیاز دارند که نه تنها آن‌ها را به سمت مهارت‌های اساسی مکالمه و ادبی هدایت کند بلکه کنجکاوی آن‌ها را در مورد تنظیم زبان و جغرافیا، تاریخ و فرهنگ نیز تحریک می‌کند. برای اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه کنید.هنگامی که شما شروع به مطالعه‌ی زبان چینی می‌کنید، باید زمانی را صرف کنید تا خود را با «کد» آشنا کنید: صداها ، کلمات و سازماندهی زبان.با توجه به این منبع این زبان به طور سیستماتیک زبان را معرفی می‌کند، توضیحات مفصلی در مورد کاربرد و همچنین پیشنهادها در مورد چگونگی یادگیری مطالب درون آن دارد، این یک مسیر برای یادگیری استقرایی هم بین مهارت‌های محاوره‌ای و هم ادبی فراهم می‌کند، و با انتخاب وسایل صوتی و مطالب دیگر که می‌تواند به صورت الکترونیکی قابل ‌دسترسی باشد، ارایه می‌شود.

پاسخ به داوود
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید