برترین جاذبه های گردشگری چین ، در سفر به چین به کجاها برویم؟

به گزارش کتاب ارزان، از زمانی که دنیا، چین را به وسیله نوشته های ماجراجویی مارکوپولو و سفر به چین او، حدود 700 سال پیش کشف کرد، می گذرد. امروز ما آمده ایم تا این شهر بزرگ آسیایی را به عنوان مظهری از عناصر مرموز و عجیب ، محترم بشماریم. حتی هم اکنون، بعد از دهه ها رشد مالی این کشور وسیع هیچ یک از شگفتی هایش را از دست نداده. در حقیقت، تقابل بین سنت های باستانی چینی و امپراطوری فرا مدرنی که در حال توسعه است تنها شیفتگی ما را به فرهنگی که از میلیون ها سال پیش می آید، افزایش داده است. این فرهنگی است که توسط خود مردم چین جشن گرفته می گردد، از آن جایی که گواهی شده است تا جاذبه های گردشگری چین که مهمند از جمله، شهر ممنوعه و کاخ تابستانی در پایتخت پکن (Beijing) حفظ شوند که هر کدام منحصرا روزهایی از امپراطوری چینی را به یاد ها می آورند. دیوار مشهور چین به طول 6700 کیلومتر از دریای زرد به مرکز آسیا کشیده شده در حالی که معابد بی شمار اش نیز روح ادیان قدیمی شرقی را بیرون آورده اند. چین با بزرگی یک قاره، ماجراجویی در قلمرویی نامحدود را به شما پیشنهاد می نماید. و اگر تصمیم گرفتید که بر روی یک کشتی کروز لوکس در سراسر تنگه خوش منظره یانگتزه (Yangtze)، از یک شهر شلوغ بازدید کنید یا در جستجوی آرامش یک معبد باستانی هستید، برای همه اینها جاذبه های توریستی چین وجود دارد.

برترین جاذبه های گردشگری چین ، در سفر به چین به کجاها برویم؟

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

1- دیوار بزرگ چین

نمی شود سفر به چین داشت و دیوار چین را ندید! یکی از جاذبه گردشگری چین، دیوار چین است. هیچکس نمی تواند یک قهرمان واقعی باشد مگر اینکه در دیوار بزرگ چین حضور پیدا کند. گفته می شود که گفته های مردمی به وضوح نشان دهنده اهمیت توجه چین به این بنای تاریخی منحصر بفرد است. دیوار بزرگ و مجلل چین که در چینی با نام چَنگ چِن (Changcheng) یا دیوار بلند شناخته می شود، بیش از 6000 کیلومتر از قلعه نظامی شانهایگوان (Shanhaiguan) در شرق به سمت شهر جیایوگوان (Jiayuguan) از غرب، با گذر از شهر هبئی (Hebei)، شهر تیانجین (Tientsin) و پکن (Beijing) (جایی که محفوظ ترین قسمت دیوار می تواند مورد بازدید قرار گیرد)، مغولستان داخلی، نینگ شیا (Ningxia) و گانگسو (Gansu) در طی راستا، کشیده شده است. میانگین ارتفاع دیوار بین 6 تا 8 متر است اما در مکان هایی تا ارتفاع 16 متر نیز بالا رفته است و برای عبور سوار نظام به اندازه کافی وسیع است. این دیوار با برج های دیدبانی و برج های تیراندازی متعدد به دشمنان هشدار می دهد، که تاریخ برخی از آن ها به قرن هفتم قبل از میلاد باز می شود. مناطق به خوبی شناخته شده ای هم حدود سال 210 پیش از میلاد به آن جا پیوستند. امروزه قسمتی که بیشتر از همه بازدید می شود در نزدیکی گذرگاه بِیدِلینگ (Badaling) در شمال غربی پکن است. این قسمت به راحتی با وسایل حمل و نقل عمومی یا تور های سازمان یافته در دسترس است. قسمت های دیگر تعمیر شده ای که ارزش دیدن دارند شمال قسمتی در نزدیکی شهرک گوبیکو (Gubeikou) است، در 130کیلومتری پکن و در میشونیو (Mutianyu) که در 70 کیلومتری از شمال غربی پکن قرار گرفته است.

2- شهر ممنوعه و کاخ امپراطوری، پکن

از بزرگترین و مهمترین جاذبه های گردشگری چین در سفر به چین شما ساختمان چین شهر ممنوعه است که با نام کاخ امپراطوری نیز شناخته می شود و در قلب پکن قرار گرفته. این جا مکانی است که هنگام بازدید از این کشور باید آن را حتما ببینید. در طول سلسله یوان این کاخ بین سال های 1271 تا 1368 بنیاد قرار گرفت. قسمت زیادی از مجموعه ای که امروزه دیده می شود، در واقع کاخ های پر زرق و برق بسیاری در یک مجموعه است که در بین سال های 1406 تا 1420 به عنوان محل اقامت 24 امپراطور مینگ و چینگ ساخته شده و حضور هر کسی به جز خانواده امپراطوری و ندیمه های آن ها به داخل مجموعه ممنوع بوده است. این مجموعه گردشگری چین با وسعتی حدود 720000 متر مربع با دیوار هایی به ارتفاع 10 متری، برج های مراقبت و یک خاکریز وسیع محافظت می شد. شهر ممنوعه شامل مناطقی است که برای اهداف تشریفاتی و اداری کنار گذاشته شده و محل اقامت خصوصی بوده که توسط امپراطور استفاده می شد. در حالی که بازدید از همه جای آن می تواند چند ساعت طول بکشد، اما تعداد کمی از مکان های برجسته اش برای بازدید شامل پنج پل سفید طلایی مرمری رودخانه (five white marble Golden River Bridges)، تالار جامع هارمونی، یک ساختمان بلند با ارتفاع 35 متری که صندلی تخت امپراطوری است، سالن نفیس مهمانی های امپراطوری (تالار حفظ هارمونی) می شود.

3- ارتش سفالین

یکی از هیجان انگیزترین جاذبه های توریستی چین در سفر به چین، موزه ارتش سفالین است! در سال 1970 زمانی که کشاورزان در حال حفاری چاهی در حومه شهر زیان (Xian) بودند ارتش سفالین چین را پیدا کردند. بیش از 3 گودال بزرگ زیر زمینی برای حفاظت از مقبره امپراطور اول با 8000 جنگ جو به اندازه های واقعی، تعدادی نزدیک به 520 اسب، بیش از 100 ارابه به همراه تعداد زیادی از افراد غیر نظامی که تاریخشان به 280 سال قبل از میلاد باز می شود، ساخته شد. اگر چه برخی از آن ها به علت گذشت زمان به شدت آسیب دیده بودند و بسیاری از مجسمه های از زیر خاک درآمده که به عنوان سند با اهمیتی به امپراطور و زندگی پس از مرگش اعطا شده، به سختی دوباره مونتاژ شده اند. قسمتی از مکان پارک مقبره امپراطور شی هویانگ چینگ، یکی از مهم ترین مقاصد توریستی در چین است که تجربه فراموش نشدنی ایستادن در مقابل اجتماعی از سربازان و اسب ها را به همراه بازرسی کردن میدان رژه ای قدیمی در اختیارتان می گذارد.

4- کاخ تابستانی

در یک سفر به چین، در 15 کیلومتری پکن، کاخ مجلل امپراطوری تابستانی در میان بیش از 700 هکتار زمین و پارک های زیبا قرار گرفته که یکی از پربازدیدترین جاذبه های توریستی چین در سفر به چین است. در زمانی که خود کاخ در سال 1153 ساخته شد دریاچه بزرگ آن در قرن 14 ام به منظور افزایش باغ های سلطنتی به آن اضافه شد. مکان های برجسته شامل سالن مجلل خوشبختی و طول عمر با مقبره و سالن تئاتر زیبایش و یک ساختار سه طبقه ای خصوصی که در سال 1891، برای راضی کردن عشق به اُپرای خانواده سلطنتی ساخته شد. دیگر موارد برجسته عبارتند از: سالن شادی و طول عمر با حیاط و باغ دوست داشتنی اش که به خوبی کیلومتر ها راستا پیاده روی خوش منظره اش است.

5- گردش در رودخانه لی (Li River)

از برترین و دل انگیزترین جاذبه های گردشگری چین در سفر به چین، شهر گوئیلین (Guilin) در گوشه شمال شرقی گوانگسی (Guangxi) است. اسن مکان با زیبایی های حومه شهری کشور چین خود ستایی می نماید و برای رودخانه کریستالی اش مشهور است که به دور شهر می چرخد و به دور کوهستان حلقه زده است. در حالی که برای سال ها این منظره منحصر بفرد شاعران و هنرمندان را جذب خود نموده و موضوع داستان های افسون گری و افسانه های بی شماری بوده است، این روز ها با سیلی از توریست هایی از سراسر دنیا که می خواهند شکوه و جلال طبیعت را از نزدیک ببینند، اشباه شده است. بهترین راه برای لذت بردن در این منطقه این است که یک سفر با قایق را در امتداد رودخانه لی تجربه کنید. محبوب ترین بخش از گوئیلین به سمت یانگ شوآ (Yangshuo) کشیده شده که به آرامی به دور جنگل های بامبوی زیبا، نی زاری انبوه، تشکلات صخره ای قابل توجه و غار هایی با اسم های رمانتیکی مانند کوهستان زیبایی منحصر بفرد (Mount of Unique Beauty)، تپه خرطوم فیلی (Elephant Trunk Hill) و غار رید فلوت (Reed Flute) می چرخد. بسته به نوع قایق استفاده شده (شما می توانید قایق های پانچ شده کوچک یا قایق های رودخانه ای چندین مسافری را انتخاب کنید) سفر ها می توانند هر کجا از چند ساعت تا چند روز طول بکشند.

6- مرکز تحقیقاتی پانداهای بزرگ چنگدو (Chengdu)

هیچ بازدیدی از چین بدون حداقل یکبار تجربه دیدن پاندا ها کامل نمی شود. یکی از برترین جاذبه های گردشگری چین در سفر به چین، دیدن پانداهای دوست داشتنی است. در حالی که برترین باغ وحش های خوب کشور از وجود نمونه هایی از این موجودات دل فریب بر خود می بالند، بهترین مکان برای دیدن آن ها در محیطی تقریبا شبیه به زیستگاه واقعی آن ها یعنی پایگاه عالی تحقیقاتیِ تعلیم و تربیت پانداهای بزرگ در چانگدو است که در استان سی چوآن (Sichuan) قرار گرفته. در اینجا شما فرصت تماشا کردن تعدادی حدودی 80 پاندا با زندگی روتینشان، از غذا دادن به آن ها گرفته تا بازی کردنشان در محیطی شبیه به پارک را دارید. علاوه بر تماشای این حیوانات با شکوه از نزدیک، شما اطلاعات زیادی درباره آن ها از بسیاری از نمایشگاه های دائمی و نمایش هایی که برای حفاظت دائمی و امن نگه داشتن آینده آن ها کوشش می نمایند، یاد خواهید گرفت. تور هایی به زبان انگلیسی در دسترس هستند و سعی کنید زمان بازدید خود را برای صبح هماهنگ کنید که جلسات غذا دادن صبح گاهی آن ها است و پاندا ها در فعال ترین حالت خود به سر می برند.

7- سد سه دهانه و رودخانه یانگ تسه (Yangtze)

رودخانه یانگ تسه در چین به چانگ جیانگ (Chang Jiang) از روح نواز ترین جاذبه های توریستی چین در سفر به چین است. معنی یانگ تسه،رودخانه طولانی مشهور است. رودخانه قدرتمند یانگ تسه بیش از 6000 کیلومتر به درازا کشیده شده که آن را به بزرگترین و مهمترین رودخانه در چین تبدیل نموده و سومین رود بلند در دنیا بعد از رودخانه آمازون (Amazon) و رودخانه نیل (Nile) است. جاری از تبت در غرب به سمت شانگهای در شرق به وسیله هشت استان، رودخانه یانگ تسه ،برای بیشتر از 2000 سال مهم ترین راستا حمل و نقل چینی بوده است. (حدود 2700 کیلومتر قابل حمل و نقل). این منطقه آب گیر وسیع با 700 انشعابش یک پنجم از مجموعه مناطق موجود در کشور را پوشش می دهد و یک چهارم از زمین های کشاورزی کشور را در بر می گیرد. در حالی که طول بزرگ این رودخانه موجب دیدن آن از نقاط مختلف در چین می شود به علاوه یکی از محبوب ترین قسمت هایش برای توریست ها سد زیبای سه دهانه است. این سه دهانه با نام های کوتینگ (Qutang)، وو (Wu)، زایلینگ (Xiling) فضای 200 کیلومتری است که بین شهر های فِنجی (Fengjie) و ییچانگ (Yichang) کشیده شده. در مکان هایی از آن ترکیبی از سیل های مواج و مناطق کم عمق خطرناک وجود دارد. در این قسمت راستا رودخانه به وسیله گلوگاهی می پیچد و صخره های تنومند و قله های کوهستانی بلند اش در یک منظره کشیده شده به پرهیجانیِ منظره ای از گرند کنیون است. گزینه های گشت و گذار متعددی در دسترس هستند از قایق های رودخانه ای مجللی که بر روی جاذبه های تاریخی منطقه تمرکز دارند و مکان های زیبایی های خوش منظره ای که تور های ماجراجویی را در امتداد بخش های دیدنی زیباترین جاذبه های توریستی چین، به چالش می کشند.

8- باغ کلاسیک سوژو (Suzhou)

این مجموعه یکی ازمهم ترین باغ های تاریخی و یکی از قشنگترین جاذبه های گردشگری چین در سفر به چین را شامل می شود، از این رو به عنوان میراث دنیای یونسکو تخصیص داده شده است. باغ های کلاسیک سوژو را باید در بالای برنامه سفر به چین خود دسته بندی کنید. در شهر تاریخی سوژو در استان جیانگسو، این باغ های با شکوه در قرن 11 و زمانی که این شهر رشد بی سابقه ای را تجربه می کرد، در میان 270 باغ یا بیشتر در اینجا کاشته شدند. از باغ های مجددا ترمیم شده، مشهور ترین آن ها باغ لذت بخش لینگرینگ (Lingering) است، یک مکان هفت هکتاری که در سال 1800 در محل یک پارکی که در اصل در طی سلسله مینگ به وجود آمده بود، ظاهر شد. این باغ یکی از مشهور ترین مجموعه باغ ها در چین است که شامل استخر، چندین ساختمان جذاب، یک تپه دست ساز انسانی، باغی از درختان هلو و راستا دوست داشتنی پوشیده شده ای که بر روی دیوار های آن بیش از سیصد قرص سنگ حکاکی شده با شخصیت های قدیمی چینی وجود دارد، می شود. همچنین ارزش اش را دارد که از باغ چانگ لَنگ تینگ پاویلیون (Cang Lang Ting Pavilion) بازدید کنید. یک باغ 2 هکتاری که ویژگی های منحصر بفردی شامل یک جفت دالان که قسمت داخلی و خارجی را به هم وصل می نماید را به شما پیشنهاد می نماید.

9- قصر پوتالا (Potala)، تبت

یکی دیگر از مهم ترین مشخصه های تاریخی کشور چین و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری چین در سفر به چین، کاخ مجلل پوتالا در شهر لهاسا (Lhasa) تبت است که به عنوان قلعه نظامی و محل سکونت دالای لاما (Dalai Lama) ساخته شده و برای قرن ها مرکز سیاسی و قدرت مذهبی به حساب می آمده و شامل مهم ترین ثروت های مذهبی بوده است. اولین کاخ از دو کاخ پوتالا، کاخ سرخ است که در قرن 17 ساخته شد و شامل مجموعه ای از مهم ترین معابد در تالار جلوس می شود. نقاشی های دیواری، صحنه هایی از زندگی دالاهی لاما ها و پادشاهان تبتی را توضیح می دهند. نکات برجسته دیگر کاخ سرخ، سالن های وسیع آن است که به تعالیم دینی اختصاص دارد و مقبره های با جزئیاتی (مقبره های گنبدی شکل که به نام استوپا (stupas) شناخته می شوند) که متعلق به تعدادی از دالایی لاما ها هستند. کاخ سفید به همان اندازه چشمگیر است که در سال 1648 تکمیل شد و شامل اقامتگاه خواب، اتاق مطالعه و اتاق پذیرایی است که تا سال 1959 بیشتر استفاده نشده اند یعنی زمانی که دالاهی لاما ها از تبت گریختند. هنگامی که در لهاسا هستید مطمئن شوید که یکی دیگر از جاذبه های توریستی چین، یعنی باغ های جواهر با شکوه دیدن می کنید. این باغ های 90 هکتاری در قسمتی از محل اقامت تابستانه دالاهی لاما قرار گرفتند و برای اولین باز در سال 1840 باز شدند و همه چیز را از کاخ های بزرگ، غرفه های چینی (pavilions) تا دریاچه های خوشایند در بر می گرفتند.

10- تفرجگاه شانگهای: سیل گیر

یک اقدام هوشمندانه و برنامه ریزی قابل توجه که از شهر محافظت می نماید را می توانید در یکی از برترین جاذبه های گردشگری چین در سفر به چین تفرجگاه عالی شهر و کنار رودخانه شانگهای ببینید. جُنگشان لو (Zhongshan Lu) یا با نام بهتر شناخته شده همان سیل گیر است. زمانی که در حال قدم زدن در منطقه پیاده رو رودخانه هوانگپو جیانگ (Huangpu Jiang) هستید، حتما فراموش نموده اید که به میان بزرگترین شهر چینی چنگ زده اید. (جمعیت شانگهای به بیش از 25 میلیون نفر تجاوز نموده). این منطقه به علت حالت اروپایی خود، به عنوان محل سکونت بین المللی در شهر درآمده و برای 52 ساختمان محافظت شده انگلیسی و فرانسوی اش مشهور است که که در حال حاضر به رستوان، کافه ها، مغازه ها و گالری ها تبدیل شده اند. تنوع تاثیرات از سبک گوتیک تا رنسانس در تعدادی از ساختمان های هنر تزئینی (Art Deco) و معماری مانند مکان های برجسته ای از جمله اداره گمرک با برج ناقوس اش و هتل صلح باشکوه نمایش داده شده. برای دیدن بهترین چشم انداز ها در سفر به چین، از برج 468 متری مروارید شرقی یکی دیگر از جاذبه های توریستی چین دیدن کنید که در مقابل بانک رودخانه هوانگپو جیانگ قرار گرفته.

11- دریاچه غرب تاریخی در هانگزو (Hangzhou)

تعداد کمی از شهر های چینی می توانند اجتماع یکسانی از مکان های تاریخی باشکوه و معابد باستانی خود را همانند شهر هانگزو به رخ بکشند. این شهر که خود یکی از جاذبه های گردشگری چین در سفر به چین شماست، مرکز استان ژجیانگ (Zhejiang) در پایانه جنوبی کانال مشهور بزرگ چینی، می باشد. بسیاری از این مجموعه های غنی در اطراف دریاچه دوست داشتنی غرب دور هم جمع شده اند. یک زمین 6 کیلومتر مربعی پر از آب که در قلب شهر قدیمی امتداد یافته، با تپه های فراوان، پاگودا ها (بتکده ها) و معابد احاطه شده است و با جاده هایی که توسط انسان ها ساخته شده اند و تاریخشان به قرن 11 باز می شود به پنج بخش مجزا تقسیم شده است. اینجا ناحیه حیرت انگیزی برای ماجراجویی با پای پیاده است زیرا که از دریاچه ای به سوی دریاچه دیگر می گذرید تا با گروهی دیگر از ساختمان های خوب قدیمی دیدار کنید. (این ناحیه مخصوصا در فصل بهار بسیار تماشایی است، زمانی که تعداد زیادی از درختان هلو در آن جا شکوفه می دهند.) قسمتی از سرگرمی هم وقت گذرانی بر روی تعدادی از پل های خوب قدیمی دریاچه است. یکی از بهترین پل های موجود برای تفریح پل شکسته دوئِنگیو (Duanqiao) است که جاده بایدی (Baidi) را به ساحل متصل می نماید و در جزیره بهشت کوچک با چهار دریاچه کوچک اش که توسط پل های زیگزالی کوچکی با 9 قوس به همدیگر متصل شده اند، ماجراجویی شگفت انگیزی را به شما در یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری چین پیشنهاد می نماید.

12- مقبره نور: آرامگاه شمالی امپراطوری

در ناحیه کوهستانی شمال شرقی چین شهر قدیمی شِنیانگ (Shenyang) یکی دیگر از جاذبه های توریستی چین در سفر به چین شما واقع شده است که مرکز مهم تجاری، فرهنگی و همچنین مقبره نور است که با نام آرامگاه شمالی امپراطوری شناخته شده. یکی از مهم ترین مکان های تاریخی در شمال شرقی چین است. این معبد برای سبک معماری منحصر بفرد اش مورد ملاحظه قرار گرفته که شامل ترکیبی از مکان های تدفین منظم و سنتی و ساختمان هایی شبیه قلعه های دوره ابتدایی چینگ می شود. در این مکان امپراطور هوانگ تایجی (Huang Taiji) که از سال 1628-35 حاکم شد به خاک سپرده شده، در مکانی وسیع که بیش از 180000 متر مربع را پوشش می داد و 8 سال زمان برد تا کامل شود و برای راهروی روح اش (Path of Souls) بسیار قابل توجه قرار گرفته، این راستا یک راهرو با ستون های سنگی و اسب های مورد علاقه امپراطور است. یکی دیگر از مکان های مهم امپراطوری، کاخ با ابهت امپراطوری است که تاریخ اش به دوران اولیه چینگ باز می شود. این کاخ دومین مجموعه کاخ بزرگ کاملا محافظت شده بعد از کاخ امپراطوری در پکن است. این مجتمع به عنوان محل اقامت نخستین امپراطور های چینی به کار برده می شد و شامل چندین حیاط مجلل است که در اطراف آن ها ساختمان های متعددی دسته بندی شده اند، از جمله سالن حکومت عالیه (Chongzheng Dian) که دارای تخت امپراطوری است. این آرامگاه، خود یکی از جذاب ترین جاذبه های توریستی چین است!

منبع: همگردی
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 343

به "برترین جاذبه های گردشگری چین ، در سفر به چین به کجاها برویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین جاذبه های گردشگری چین ، در سفر به چین به کجاها برویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید