تصویر تازه از زن ایرانی در بنفشه آفریقایی، قضاوت نکنیم

به گزارش کتاب ارزان، نشست پرسش و پاسخ فیلم سینمایی بنفشه آفریقایی ظهر امروز 11 بهمن ماه همزمان با سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت؛ سینمای رسانه ها برگزار گردید.

تصویر تازه از زن ایرانی در بنفشه آفریقایی، قضاوت نکنیم

در ابتدای این نشست فاطمه معتمدآریا بازیگر این اثر که در نشست حضور نداشت به وسیله تماس تصویری اینترنتی با تلفن همراه کارگردان فیلم، از حضور در این فیلم اظهار خرسندی کرد.

سپس مونا زندی حقیقی کارگردان فیلم با بیان اینکه از ابتدا رضا بابک را برای حضور در بنفشه آفریقایی انتخاب نموده بود، مطرح نمود: به توصیه معتمدآریا سعید آقاخانی را انتخاب کردیم اما یکی از دشواری های ما این بود که از بابک بخواهیم که در فیلم تکیده باشد چون او همواره سرحال است.

وی درباره اینکه فیلم برگرفته از یک داستان واقعی ساخته شده است، اظهار کرد: کلیت فیلم درباره این است که خانمی همسر سابقش را به خانه خود که با همسر دیگری در آن زندگی می نماید می آورد تا در خانه خودش از او نگهداری کند که این اتفاق برگرفته از یک داستان واقعی است.

زندی حقیقی شرح داد: روز گذشته اولین اکران مردمی ما در سینما آزادی بود که بازتاب بسیار خوبی گرفتیم و از این مسأله راضی هستم.

علیرضا شجاع نوری تهیه نماینده این اثر هم عنوان کرد: قصد داشتیم فیلمی بسازیم که با دل خودمان و ایرانی ها ارتباط برقرار کند و گوشه به گوشه آن به دلمان بنشیند. فکر می کنم اگر ما می خواهیم سینمای جهان گیری داشته باشیم باید سراغ روایت درست و دلنشین از آنچه که داریم برویم.

وی ادامه داد: اگر ما بتوانیم فیلم هایی تهیه کنیم که رنگ و بوی خودمان را بدهد، هنگامی که یک خارجی به ایران بیاید چیزی را دریافت می نماید که در هیچ دفتر توریستی پیدا نمی نماید. از همین رو به نظرم چنین سینمایی می تواند با جهان ارتباط برقرار کند البته این موضوع چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد و ما باید در این حوزه کوشش کنیم.

زندی حقیقی درباره تغییر نام فیلم هم گفت: فیلم 2 بار تغییر نام داد چون بنفشه آفریقایی در جریان فیلم خود به خود در فیلم جا گرفت و نامش را همین گذاشتیم. ضمن اینکه این گل، بسیار ویژه است و فکر کردیم کاراکتر شکوه بسیار به ویژگی های این گل نزدیک است.

این کارگردان درباره اینکه این فیلم تصویر جدیدی از زن ایرانی به نمایش می گذارد، شرح داد: امیدوارم مردم با آن ارتباط برقرار نمایند البته ما در بازخوردهایی که گرفته ایم متوجه شده ایم مخاطب آن را دوست دارد.

حمیدرضا بابابیگی فیلم نامه نویس این اثر هم اظهار کرد: عناصر فیلم نامه معنای خاصی داشت و بازی تخته که در فیلم بود هم به این معنا بود که این بازی یادگاری از ازدواج اول فریدون و شکوه بود.

زندی حقیقی در بخش دیگر از صحبت هایش شرح داد: خانواده ای که ما در فیلم نشان دادیم روستایی نیستند. ویژگی قصه و پذیرش آن چیزی است که در گذشته یک فرد اتفاق افتاده است. ما خواستیم بگوییم تعصبات و قضاوت ها را کنار بگذاریم ضمن اینکه هیچ رفتار غیراخلاقی را در فیلم از سوی شوهر سابق و شکوه نمی بینیم.

رضا بابک هم در این نشست هم اظهار کرد: در قصه توازن برقرار بود ضمن اینکه سعی ما این بود که هر کدام به کاراکتر خاص خودمان برسیم. البته اکثر اتفاقات بین کاراکترها در نگاه ها بود. از سوی دیگر ما صحنه های زیادی گرفتیم اما تشخیص داده شد که اضافه است اما به هر حال بسیاری موارد با ایجاز گفته شده است.

ایمان یزدانیان آهنگساز بنفشه آفریقایی هم اظهار کرد: اگر قرار بود هر کدام از کاراکترها بر دیگری فزونی داشته باشد حتما از سازهای مختلفی استفاده می کردم اما این فیلم یک مجموعه منسجم از یک زندگی بود.

شجاع نوری هم شرح داد: ما برای یافتن این لوکیشن به جاهای مختلفی رسیدیم ولی در نهایت به لوکیشن موجود در فیلم رسیدیم که اتفاقا قرار بود تبدیل به پارکینگ گردد اما ما آنجا را برای فیلم انتخاب کردیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 141

به "تصویر تازه از زن ایرانی در بنفشه آفریقایی، قضاوت نکنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر تازه از زن ایرانی در بنفشه آفریقایی، قضاوت نکنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید