تصویر روز ناسا: گردش ماه به دور خودش، پدیده ای که کسی از روی زمین ندیده است ، فیلم

به گزارش کتاب ارزان، میلیون ها سال است که هیچ کس روی زمین نتوانسته گردش ماه را به دور خودش ببیند، زیرا ماه نیز مانند بسیاری از دیگر قمرهای بزرگ منظومه شمسی دچار قفل شدگی گرانشی است و فقط نیمی از آن رو به سیاره مادری قرار می گیرد.

تصویر روز ناسا: گردش ماه به دور خودش، پدیده ای که کسی از روی زمین ندیده است ، فیلم

در قفل شدگی گرانشی، دوره گردش وضعی و انتقالی ماه با یکدیگر برابر است؛ درنتیجه به همان اندازه که ماه به دور زمین می چرخد، دور خودش هم می چرخد و ازاین رو فقط نیمی از سطح ماه را می توان از زمین دید. البته به خاطر مدار بیضی شکل، نزدیکی ماه و بعضی اختلالات دیگر، جمعاً می توان 59 درصد از سطح ماه را دید.

به لطف فناوری دیجیتال و بهره گیری از تصاویر دقیقی که مدارگرد شناسایی قمری (LRO) طی سال ها گردش به دور ماه گردآوری نموده است، پژوهشگران ناسا توانسته اند فیلمی از چرخش وضعی ماه را با وضوح بالا بسازند.

این ویدیو با نمای استاندارد ماه (همان که از روی زمین دیده می گردد) آغاز می گردد. بااین حال Mare Orientale (دریای شرقی)، دهانه بزرگی که مرکز تاریکی دارد و از زمین به سختی دیده می گردد، سریع از زیر خط استوا به سمت ناظر می چرخد.

در این ویدیو، گردش وضعی ماه که 27.3 شبانه روز طول می کشد، در 24 ثانیه فشرده شده است، ویدئو به وضوح نشان می دهد سمتی از ماه که رو به زمین است (نیمه نزدیک)، حاوی اندازه زیادی دریا (دشت های تیره) است درحالی که سمت دور ماه (نیمه پنهان) تحت سلطه ارتفاعات روشن تر است.

در حال حاضر، بیش از 32 مأموریت تازه به مقصد ماه در حال طراحی و اجرا است، ازجمله برنامه آرتمیس ناسا که هدف از آن، فرود دوباره انسان بر سطح ماه طی چند سال آینده است.

اعتبار ویدئو: ناسا، LRO، استان آریزونا.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 خرداد 1403 بروزرسانی: 13 خرداد 1403 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2339

به "تصویر روز ناسا: گردش ماه به دور خودش، پدیده ای که کسی از روی زمین ندیده است ، فیلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: گردش ماه به دور خودش، پدیده ای که کسی از روی زمین ندیده است ، فیلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید