تهرانی ها 18 روز آذر ماه هوای نامطلوب تنفس کردند

به گزارش کتاب ارزان، بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هوای پایتخت در 18 روز از آذر ماه 98 در شرایط نامطلوب قرار داشت.

تهرانی ها 18 روز آذر ماه هوای نامطلوب تنفس کردند

به گزارش کتاب ارزان به نقل از ایسنا، آذر ماه 98 تهرانی ها یکی از بدترین ماه های آلوده پایتخت را تجربه کردند. به طوری که به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در 18 روز از این ماه هوا در شرایط نامطلوب قرار داشت که در این بین سهم هوای آلوده برای گروه های حساس 15 روز و سهم هوای آلوده برای همه افراد سه روز بود. 12 روز نیز هوای پایتخت در شرایط سالم قرار داشت.

اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد که هوای پایتخت طی آذر ماه سال گذشته، شرایط به مراتب بهتری نسبت به سال جاری داشت چراکه در این بازه زمانی هوا یک روز در شرایط پاک، 18 روز در شرایط سالم و 11 روز ناسالم برای گروه های حساس بود. هوای تهران در این ماه طی هیچ روزی در شرایط ناسالم برای همه گروه ها قرار نداشت.

در آخرین ماه پاییز 96 نیز پایتخت نشینان 2 روز هوای پاک، 9 روز هوای سالم و 16 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس تنفس کردند. در این ماه همانند آذر ماه سال جاری، هوای پایتخت سه روز در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار داشت.

کیفیت هوای تهران در آذر ماه سال 94 و 95 نیز شرایط بهتری نسبت به سال جاری داشت. کیفیت هوا در آذر سال 95، چهار روز در شرایط پاک، 14 روز سالم، 10 روز ناسالم برای گروه های حساس و 2 روز ناسالم برای همه افراد بود. همچنین در آذر ماه سال 94 نیز تهرانی ها دو روز هوای پاک، 8 روز هوای سالم، 19 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و و یک روز هوای ناسالم برای همه داشتند.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می گردد. بر اساس این تقسیم بندی از عدد صفر تا 50 هوا پاک، از 51 تا 100 هوا سالم یا متوسط، از 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های حساس، از 151 تا 200 هوا ناسالم برای همه گروه ها، از 201 تا 300 هوا بسیار ناسالم و از 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

لازم به ذکر است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می گردد، شرایط کیفیت هوا مناسب است و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می گردد، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه های حساس که به رنگ نارنجی نشانه گذاری می گردد، مقدار AQI بین 101 تا 150 قرار می گیرد که در نتیجه آن گروه های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممکن است گروه های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می گردد و عدد AQI بین 201 تا 300 قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش پیدا می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 651

به "تهرانی ها 18 روز آذر ماه هوای نامطلوب تنفس کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهرانی ها 18 روز آذر ماه هوای نامطلوب تنفس کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید