توسعه طبیعت گردی در انتظار زیرساخت های رفاهی

به گزارش کتاب ارزان، جاذبه ها و آثار طبیعی به اسم یکی از مقاصد مهم گردشگری در کنار آثار تاریخی است و مراغه به اسم یکی از قطب های گردشگری آذربایجان و شمال غرب کشور، با دارا بودن صدها اثر تاریخی و طبیعی، از ظرفیت های بزرگی در این حوزه گردشگری برخوردار است که علت آن را باید در تنوع جاذبه های آن جستجو کرد.

توسعه طبیعت گردی در انتظار زیرساخت های رفاهی

واقع شدن در دامنه جنوبی کوهستان سهند و جاری بودن چندین رودخانه دائمی در این شهرستان، زمینه ساز به وجود آمدن جاذبه های طبیعی و منطقه ها توریستی سرسبزی شده که توریستان و مسافران بسیاری را به ویژه در فصول گرم سال مجذوب خود می نماید.

زیست بوم منحصر به فرد کوهستان سهند با گونه های کم نظیر گیاهی و جانوری، فرصتی برای مطالعه محققان و حضور علاقه مندان به حیات وحش، محیط زیست و توریستان طبیعت را در این خطه فراهم ساخته است.

وجود جاذبه های طبیعی و صخره ای که حاصل میلیون ها و هزاران سال فرسایش زیستی در این منطقه بوده، جاذبه هایی سترگ و حیرت آور را در میان جاذبه های طبیعی و سرسبز مراغه به وجود آورده که هر توریستی را از این آفریده های الهی به تحسین وا می دارد.

غارهای طبیعی هامپوئیل و غار صخره ای چوان با قدمتی میلیون ها ساله هم مجذوب نماینده دیدگان علاقه مندان به تمدن و طبیعت خفته در دامان صخره ها و کوه هاست.

رودخانه های دائمی چون صوفی چای، مردق چای و لیلان چای که از دل سهند سرچشمه گرفته و می خروشند، همراه با چندین رودخانه فصلی دیگر علاوه بر ایجاد زمینه مساعد برای کشاورزی و باغداری پر رونق در این منطقه، زمینه ساز خلق جاذبه های زیبای طبیعی در حاشیه این شریان های طبیعت شده اند.

دره های سرسبز با رودهای همواره جاری و طبیعت سرسبز و صخره های عظیم مشرف به آن در منطقه های چون دره گشایش و دره های منطقه توریستی سدعلویان، صفابخش توریستان در این خطه است.

چشمه های آب معدنی و گوارای جوشیده از دل صخره ها در دل زیبایی های طبیعت از قبیل شور سو، ساری سو، قره پالچیق و گشایش، جاذبه هایی هستند که علاوه بر زیبایی های طبیعی خود، خاصیت درمانی بسیاری دارند.

یکی از علاقه مندان طبیعت که به همراه خانواده خود در منطقه توریستی سد علویان حضور یافته، با بی نظیر خواندن زیبایی های این منطقه به خبرنگار ایرنا گفت: زیبایی های طبیعی بی نظیر است اما متأسفانه امکانات رفاهی و بهداشتی بسیار کم و یا اصلاً وجود ندارد و همین امر توریستان را اذیت می نماید.

قربان محمدی اضافه نمود: ایجاد این امکانات هزینه زیادی هم نمی خواهد و با اندک سرمایه گذاری و البته معرفی ظرفیت ها، خیل عظیم توریستان راهی این منطقه می شوند.

وی به نبود تابلوهای راهنما و یا نصب آنها در مکان هایی که دید مناسب ندارند، اشاره نمود و گفت: توریست نباید برای یافتن مکانی برای استراحت در دامن طبیعت، از چند نفر آدرس بپرسد و به طور یقین نصب تابلوهای راهنما، هزینه زیادی ندارد.

یکی دیگر از طبیعت گردان با بیان مشکل نبود مکانی برای چادرزنی و یا اسکان در منطقه ها تماشای مراغه، اضافه نمود: در داخل شهر امکانات خوبی برای مسافران در نظر گرفته شده، اما با فاصله گرفتن از شهر و حضور در اماکن طبیعی اطراف آن، این امکانات به صفر می رسند.

مهران علی پور گفت: بهتر است مسؤولان توریستی با ایجاد بعضی امکانات که می تواند از سوی بخش خصوصی هم ایجاد گردد، به رونق طبیعت گردی در مراغه که ظرفیت بالایی دارد یاری نمایند.

وی اضافه نمود: متأسفانه نبود امکانات در منطقه ها توریستی که البته مشکل بیشتر شهرهای کشور است، مسافران را مجبور به برنامه ریزی یک روزه برای سفر به این منطقه ها می نماید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی مراغه با اشاره به استقبال چشمگیر توریستان از جاذبه های طبیعی مراغه گفت: از ابتدای سال تا به امروز بیش از یک میلیون بازدید از جاذبه های طبیعی مراغه به وسیله توریستان داخلی و خارجی صورت گرفته است.

یعقوب طالبی اضافه نمود: بیشترین اندازه بازدید توریستان از جاذبه های طبیعی مربوط به منطقه توریستی حاشیه سدعلویان بوده تا جایی که روزانه بیش از 15 هزار نفر از آن بازدید می نمایند.

وی ادامه داد: بعلاوه منطقه توریستی گشایش و غار هامپویئل هم از دیگر مکان های پربازدید توریستان از جاذبه های طبیعی این شهر فرهنگی و تاریخی بوده است.

طالبی اضافه نمود: تمهیدات لازم برای ایجاد تسهیلات برای توریستان در سفرهای تابستانی در قالب ستاد تسهیل سفرهای تابستانی در این شهرستان در حال اجراست.

وی اضافه نمود: در راستای ارتقابخشی آثار طبیعی و توریستی، این سازمان آماده حمایت از سرمایه گذاری در جاذبه های طبیعی این شهرستان است.

طبق وعده این مسؤول، قرار است امکاناتی در این منطقه ها ایجاد گردد و البته برترین روش در حال حاضر برای ایجاد امکانات در این منطقه ها، جلب سرمایه گذاری بخش خصوصی است که این کار هم باید با کار کارشناسی شده به اهلش واگذار گردد تا شاهد رونق و توسعه توریستی در همه جنبه ها باشیم.

تماشای های طبیعی مراغه بسیار است و همانگونه که قبلاً گفته شد با شمردن تمامی نمی گردد و در زیر معرفی بعضی از این زیبایی ها برای توریستانی که به تماشا آنها از نزدیک علاقه دارند صورت می گیرد:

سهند، نماد طبیعت زیبای آذربایجان

کوهستان فرح بخش سهند با منظرهی بی بدیل خود در شمال شرق مراغه، زیبایی های طبیعت آذربایجان را به تصویر کشیده است.

طبیعت دامنه های سهند که از راستا روستاهای سر سبز و باغات سرسبز به ویژه باغ های پرمحصول سیب معروف این منطقه شروع و تا قلل سربه فلک کشیده آن ادامه دارد، در تمامی فصول سال از بهار تا زمستان پذیرای خیل عاشقان طبیعت، توریستان و گروه های کوهنوردی است.

جوشش چشمه های خنک از دل برف و یخ های این کوه سر به فلک کشیده در کنار پوشش گیاهی سرشار از نعمت های الهی همه و همه، این کوه را به عظیمترین جاذبه طبیعی آذربایجان تبدیل نموده است.

گیاهان معطر با خواص دارویی در کنار لاله های واژگون روییده و شکفته در دامنه های سهند، زیبایی صدچندانی به این کوهستان و دامنه های زیبای آن بخشیده است.

منطقه توریستی گشایش

منطقه توریستی گشایش که در 15 کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در نزدیکی روستایی به این نام واقع شده و دارای طبیعت منحصر به فرد شامل منظرههای صخره ای، رودخانه، باغات و پوشش گیاهی و غاز کهن و تاریخی هامپوئیل است.

وجود چشمه های آب معدنی که از دل صخره های مشرف بر این دره روان می جوشد، در فصل بهار و تابستان، تن خسته توریستانی را می آساید که برای تفرج و درمان الام خود رنج سفر برخود هموار نموده اند.

هوای خنک و با طراوت درون رود و سر سبزی و کوه های بلند اطراف، این منطقه را به یک مکان تماشای وجذاب برای توریستان و کوهنوردان تبدیل نموده است.

غار هامپوئیل

غار هامپوئیل که در میان مردم محلی به غار کبوتر معروف است، در دره زیبای گشایش قرار داشته و جذابیت های بصری، تاریخی و علمی، آن را به تفرجگاهی برای مسافران، توریستان و غارنوردان و کوهنوردان داخلی و خارجی تبدیل نموده است.

این غار اسرار آمیز کهن در دمانه صخره ای کوه مانند واقع شده و در دل خود صندوقچه ای از تمدن 200 هزار ساله بشری را در خود نهفته دارد.

براساس اذعان باستان شناسان داخلی و خارجی، غار هامپوئیل از نظر قدمت کهن ترین غار ایران و دومین غار دنیا از این نظر بوده که دارای چاه های مخوف کشف نشده، تالارهای عظیم صخره ای و آهکی جذابی است.

منطقه توریستی سد علویان

منطقه توریستی حاشیه سدعلویان که در بالادست این سد در شمال شهر مراغه واقع شده است، از منطقه ها نمونه توریستی آذربایجان شرقی و دارای جاذبه های کم نظیر طبیعی است.

منظره بی نظیر و طبیعتی زیبا و چشم نواز روستاهای مشرف بر دریاچه سد علویان و هم دره های سرسبز شمال آن، در ایام مختلف سال به ویژه بهار و تابستان پذیرای خیل عظیم توریستان در این منطقه است.

دره های زیبا با صخره های عظیم راسخ در کنار رودخانه های همواره جاری از دامنه های سهند، زیبایی های این منطقه را رجحان بخشیده است.

وجود درختان، باغات سرسبز و طبیعت حاشیه این رودخانه ها و دره های زیبای آن، این منطقه را به تفرجگاهی برای توریستانی از شهرهای اطراف و هم علاقه مندان به طبیعت از سراسر کشور در روزهای تعطیل تبدیل نموده است.

چشمه های آب معدنی مراغه

چشمه آب های معدنی و درمانی مراغه در منطقه ها مختلف این شهرستان علاوه بر زیبایی های طبیعی و خنکای خود، با خواصی درمانی جاذبه ای برای حضور و بهره مندی از مواهب طبیعی را برای توریستان است.

چشمه معدنی شورسو (آب شور) هم به اسم یکی از آب های معدنی مشهور در این منطقه در هشت کیلومتری جنوب مراغه و درنزدیکی روستای زیبای چایباغی و ورجوی واقع شده است.

چشمه ایستی بلاغ (چشمه گرم) همانطور که از اسمش پیداست، آب گرم، با خواص درمانی و املاح معدنی بوده و در چهار کیلومتری شرق مراغه و غرب روستای تازکند سفلی قرار گرفته است.

آب معدنی قره پالچیق در دامنه کوه سنجان و چشمه ساری سو (آب زرد) در چهار کیلومتری مراغه و در سه کیلومتری شمال غربی روستای ورجوی در راستا راه آبادی خانقاه قرار گرفته است.

وجود منظره ها طبیعی در قالب جاذبه های طبیعی در این شهرستان به اسم قطب توریستی جنوب آذربایجان شرقی در حالی است که در این منطقه ها با وجود ثبت ملی و ثبت آنها به اسم منطقه ها نمونه توریستی کمتر امکانات رفاهی از سوی متولیان امر برای این منظور اندیشیده شده است.

شهرستان مراغه با حدود 515 اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو 10 شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می گردد که حدود 300 اثر تاریخی آن در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

شهرستان مراغه با حدود 268 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1790

به "توسعه طبیعت گردی در انتظار زیرساخت های رفاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه طبیعت گردی در انتظار زیرساخت های رفاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید