جاذبه های گردشگری استانبول ؛ مکان های دیدنی معماری و طبیعی

به گزارش کتاب ارزان، قرن ها هنر و تاریخ در پشت هر گوشه ای از جاذبه های گردشگری استانبول (شهری که دو قاره عظیم را به یکدیگر وصل نموده است) پنهان می باشد. استانبول میراث تاریخی و فرهنگی خود را از امپراتوری های قدرتمند بیزانس و عثمانی که صدها سال بر این شهر حکم راندند گرفته است. این دولت شهرها، استانبول را نخست قسطنطنیه خواندند و این منطقه را به کلان شهری برای حاکمان سلطنتی و رهبران با نفوذ مذهبی تبدیل کردند. این روزها، استانبول ضمن حفظ میراث سنتی، آغوش خود را بر روی دنیای مدرن نیز باز نموده است، و هم اکنون به عنوان یکی از مقاصد برتر گردشگری در دنیا شناخته می گردد؛ با خبرنگاران همراه باشید.

جاذبه های گردشگری استانبول ؛ مکان های دیدنی معماری و طبیعی

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

جاذبه های معماری استانبول

استانبول شهری بسیار جالب است که تاریخ و فرهنگ غنی اش هر جهانگرد و مسافری را به خود می خواند. استانبول که در عصر نوسنگی تأسیس شده است، امروزه شهری مدرن است که با موزه ها، قصرهای سلطنتی، کلیساهای جامع و بازارهای قدیمی، هنوز به میراث تاریخی خود وفادار است. عظیمترین شهر ترکیه، بین شرق و غرب، هاله ای از جذابیت و زیبایی را دل خود ترکیب نموده است. بیایید نگاهی به بعضی از جاذبه های معماری استانبول بیاندازیم:

ایا صوفیه

ایا صوفیه در گذشته مکانی برای عبادت بود که هم اکنون به یکی از جاذبه های جهانگردی استانبول تبدیل شده است. هنگامی که در سال 537 میلادی ساخته شد، این بنا میزبان کلیسای ارتدکس شرقی بود. در سال 1453 به یک مسجد تبدیل و تا سال 1931 نیز همچنان جایگاهی برای حضور مسلمانان برای عبادت بود. سپس در سال 1935 با کاربری موزه بازگشایی شد. ایا صوفیه زمانی عظیم ترین کلیسای جامع جهان بود، و به عنوان نمونه ای عالی از معماری بیزانس شناخته می شود.

برج گالاتا

برج گالاتا 67 متر ارتفاع دارد که منظره ای دیدنی از شهر و اطراف آن را نشان می دهد. برج سنگی قرون وسطی گالاتا که به آن برج مسیح نیز گفته می شود، در سال 1348 میلادی به عنوان بلندترین ساختمان در استانبول شناخته می شد. این برج که برای اطلاع رسانی از آتش سوزی تأسیس شده است، امروزه یک جاذبه مهم توریستی به حساب می آید. در طبقات فوقانی این برج، یک کافه و رستوان واقع شده است که با آسانسور در یک ساختمان نه طبقه و دارای مناظره خیره کننده، به راحتی قابل دسترسی است.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی یکی از مکان های مهم و با ارزش جهانگردی استانبول است که سالانه مسافران زیادی را به سوی خود جذب می نماید. قصر توپکاپی به قرن 15 میلادی باز می شود و در تپه ای مشرف به دریای مرمره، بسفروس و شاخ طلایی واقع شده است. در آن موقع این کاخ محل اقامت رسمی سلطنتی حاکمان امپراتوری عثمانی و دولت ترکیه بود؛ اما اکنون قدیمی ترین کاخ جهان محسوب می شود.

بازار عظیم

برای کسانی که مایل به خرید وتهیه سوغاتی هستند، بازار عظیم یکی از جاذبه های جهانگردی استانبول است که باید به خوبی کنکاش شود. با 5000 فروشگاه یکی از عظیم ترین بازارهای سرپوشیده جهان به حساب می آید. در این بازار به طور روزانه هزاران محصول خاص فروخته می شود، بسیاری از اقلام مانند: جواهرات، فرش، ادویه جات، ترشی، عتیقه و صنایع دستی ارائه می شوند.

مسجد آبی

یکی از مساجد باشکوه که در اوایل قرن 17 ساخته شده است، مسجد آبی می باشد. این مسجد که توسط سلطان احمد بنا گشته بود، نام خود را از کاشی های آبی رنگ روی گنبد و سطوح داخلی طبقات فوقانی اش گرفته است. هم اکنون این مسجد در هنگام نماز، بر روی جهانگردان بسته می شود، بنابراین باید جهت بازدید از قبل ساعت مشخصی را رزرو کنید. در داخل به زیر گنبد نگاه کنید و از رنگ آبی لاجوردی آن نهایت لذت را ببرید، زیرا این گنبد با بیش از 200 شیشه در کنار تابش نور خورشید، مسجد را با درخشش مسحورکننده ای نمایان نموده است.

جاذبه های طبیعی استانبول

در حالیکه استانبول شهری مملوء از موزه ها و مکان های تاریخی برجسته می باشد، ممکن است متعجب شوید که بدانید این شهر تا چه اندازه دارای جاذبه های طبیعی منحصربه فردی است. وقتی برای استراحت در فضای بیرون و دل سپردن به طبیعت بکر آماده هستید، می توانید هر یک از مکان های زیر را انتخاب کنید:

پارک ییلدیز

استانبول دارای پارک های زیادی است که می توانید برای یک یا دو ساعت از شهر دور شوید یا روزی کامل را برای تفریح و لذت بردن از محیط اطراف سپری کنید. پارک ییلدیز مکانی است در شهر استانبول که زمانی محل شکار سلاطین عثمانی بود. اینجا مکان مناسبی برای گشت وگذار و پیک نیک است. دوربین خود را نباید فراموش کنید، زیرا این پارک خود به تنهایی دارای مکان های دیدنی بسیاری جهت عکس برداری است.

جنگل بلگراد

هنگامی که وارد جنگل های 5500 هکتاری بلگراد می شوید، باور اینکه هنوز در استانبول هستید سخت است. نام این جنگل از فردی صربستانی گرفته شده است که در ابتدا توسط سلطان سلیمان به ترکیه آورده شده بود تا از مخازن موجود در جنگل مراقبت کند. هنگامی که در حال گشت وگذار از میان جنگل های بلگراد هستید، هنوز هم می توانید از چشمه های این منطقه آبی گوارا بنوشید.

پارک گلهانه یا گلخانه

یکی دیگر از جاذبه های جهانگردی استانبول گلهانه نام دارد. با داشتن درختان، گل ها و جریان زیبای آب، می توانید ساعت ها در این مکان نهایت لذت را تجربه کنید. این پارک زمانی بخشی از محوطه های کاخ توپکاپی بود، بنابراین می توانید آن را با یک سفر در کاخ برای یک برنامه روزانهِ شگفت انگیز ترکیب کنید. همچنین، در این پارک، باغِ چای را با چشم اندازی زیبا از جریان آب تماشا کنید.

جزایر پرنس

برای یک روز کامل جهت لذت بردن از طبیعت، به جزایر پرنس بروید. سواحل این جزیره اغلب از دیگر سواحل استانبول خلوت تر است و می توانید با آرامش تمام بر روی ماسه های گرم آن دراز بکشید. حتی با اسب سواری و پیاده روی در جنگل های کاج، روز خود را به لحظاتی هیجان انگیز تبدیل کنید. این مکان در مجموع دارای نه جزیره است که بسیاری از آنها برای عموم مردم آزاد هستند.

سواحل دریای سیاه

اگر روزی دوست دارید جایی دورتر از شهر را بیابید، بعضی از سواحل خیره کننده دریای سیاه را امتحان کنید. می توانید در هر دو طرف آسیا و اروپا از جمله ریوا، مستعمره یونان سابق و آگوا، مکان های جدید زیادی را پیدا کنید. شما می توانید در کنار سواحل دریای سیاه از خوردن کباب و برپایی پیک نیک تا شب هنگام، لذت نهایی را ببرید.

پولونزکوی

این منطقه، مکانی لهستانی در حاشیه دور از سمت آسیایی استانبول است. این بخش به دلیل ریشه های فرهنگی اواسط قرن 19 میلادی، دارای جذابیت های بسیاری است. می توانید برای پیک نیک به پولونزکوی بروید و سپس برای پیاده روی به مسیرهای مرتفع و جنگلی این منطقه سر بزنید. اگر در بهار به این منطقه سفر می کنید، حتماً از جشنواره گیلاس پولونزکوی دیدن کنید.

چرا باید به استانبول سفر کرد؟

جاذبه های جهانگردی استانبول به قدری بی نظیر هستند که همه افراد در جهان را ناخودآگاه به سوی خود جلب می نماید. فقط ضروری است پیش بروید و ماهیت اصلی استانبول را کشف کنید. استانبول به لطف فرهنگ و تاریخ خود، جاذبه های بسیاری برای جهانگردان دارد.

اخیراً عظیم ترین کلان شهر ترکیه یعنی استانبول، به عنوان بهترین مقصد اروپا برای بازدید انتخاب شده است. با شهری که دارای تاریخ غنی است، جای تعجب ندارد که بعضی از محبوب ترین جاذبه های آن ساختمان هایی باشند که در قرن های گذشته توسط پادشاهان عظیمی ساخته شده اند.

قرار دریافت در مرز آسیا و اروپا، استانبول را به شهری یکپارچه از فرهنگ غرب و شرق تبدیل نموده است. هیچ جای جهان به مانند استانبول نخواهد بود، خواه از دید تاریخی باشد و خواه از منظر فرهنگ!

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1519

به "جاذبه های گردشگری استانبول ؛ مکان های دیدنی معماری و طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری استانبول ؛ مکان های دیدنی معماری و طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید