جاهای دیدنی بجنورد کجاست؟

به گزارش کتاب ارزان، بجنورد کجاست؟ شهری در استان خراسان شمالی که تا مشهد 270 کیلومتر و تا گرگان 314 کیلومتر فاصله دارد. در فرهنگ تعیین بجنورد معادل بیژن گرد و بوزنجرد است. گِرد معنای ساختن می دهد و معنی بیژن گرد در اصل ساخته بیژن و آباد شده به دست بیژن است. این شهر که به باب الرضا هم شهره است سر راه مشهد قرار گرفته و در 721 کیلومتری تهران. اما جاهای دیدنی بجنورد، شهر شکرپنیر ایران، کجاست؟

جاهای دیدنی بجنورد کجاست؟

بابا امان

در 10 کیلومتری شمال شرقی شهر بجنورد و کنار جاده بجنورد- مشهد، یکی از قدیمی ترین پارک های کشور قرار گرفته که خیلی باصفاست. درخت های اقاقیا، چنار، زالزالک، زردآلو، زبان گنجشک، بوته های تمشک وحشی دارد و چشمه هایی که در گوشه و کنارش از دل زمین جوشیده اند. چشمه هایی که آبشان خاصیت درمانی دارد، صفرا آور و ملین و تسهیل نماینده اعمال گوارشی ست و دفع نماینده سموم.

یک شاخه از رودخانه اترک هم از این پارک می گذرد و مسافرانی که در راه شمالند و از اینجا می گذرند یا قصد سفر به مشهد را دارند، چند ساعتی را در این پارک که کنار جاده قرار گرفته می گذرانند و آب و هوایی عوض می نمایند. توی قسمتی از این پارک قوری و سماوری قرار گرفته و تصویر خانواده هایی که اینجا چای می خورند یا اینطرف و آنطرف پارک زیراندازشان را پهن نموده اند از تصویرهای ماندگار باباامان است.در اینجا رستوران ها و سفره خانه های زیادی هم وجود دارد.

آدرس: 10 کیلومتری شمال شرقی بجنورد- 300 متری جاده بجنورد-مشهد

گردشگاه بش قارداش

بش قارداش در ترکی یعنی 5 برادر. اینجا یکی از جاهای دیدنی بجنورد و البته جاهای تفریحی شهر است. بجنوردی ها داستان این منطقه را اینطور نقل می نمایند: در زمان های قدیم 5 برادر در بجنورد زندگی می کردند که به خاطر مخالفت با ظلم و ستم حکمران بجنورد، تحت تعقیب ماموران بودند. آنها از خدا یاری می خواهند و به اذن خدا در دل کوه، 5 سوراخ ایجاد می گردد که آنها درونش می فرایند و از سوراخ ها آب خنکی جاری می گردد.

البته برخی ها هم علت معروف شدن اینجا به بش قارداش را وجود 5 چشمه غارمانند سنگی می دانند. به خاطر اقامت چهار فصل مغان زرتشتی در این گردشگاه، اینجا به چهار مغان هم معروف است. آب چشمه های بش قارداش برای در درمان اختلال های دستگاه گوارش معده، کبد، لوزالمعده و روده مؤثر است و استخری هم در اینجا هست که مردم در آن شنا می نمایند. در سمت چپ چشمه بنایی به یادگارمانده از دوره قاجار وجود دارد که به دستور ناصرالدین شاه بنا شده.

آدرس: در 7 کیلومتری شهر بجنورد، در جهت جاده بجنورد- اسفراین

عمارت مفخم

در باغی بزرگ و سرسبز، یکی از بناهای به جا مانده از قاجار و شاخص ترین بنای این دوره در کل شمال خراسان واقع شده است. بنای عمارت به دستور یارمحمدخان شادلو، حاکم نواحی شمال خراسان در دوره ناصرالدین شاه ساخته شده، در 2 طبقه که در مجموع 34 اتاق و دو تالار بزرگ دارد. که زمانی با آیینه کاری، کاشیکاری و گچبری تزیین شده بود. بیشتر تزیینات عمارت مفخم در نمای جنوبی بناست. و شامل انواع کاشیکاری های معرق و رنگارنگ است، به اضافه آیینه خانه ای که دیدنش خالی از لطف نیست.

آدرس: بجنورد، خیابان شریعتی شمالی

ساعت بازدید: از ساعت 9 تا 19 بعدازظهر

باغ دره

اگر در سفر به بجنورد بخواهید یک نیم روز را خارج از شهر و در دل طبیعت سیر کنید، پیشنهاد ما باغ دره است. باغ دره، ترکیبی ست از دره، صخره، دشت و رودخانه و درخت های سرسبز. بکر است و زیاد شناخته شده نیست. و آب و هوای خوبی به خصوص در بهار دارد که گل ها هم درآمده اند. در این منطقه درخت ارس زیاد است. به اضافه بوته های تمشک، زرشک و زرک و گیاه هایی مثل کاکوتی، آویشن و گل های پونه و بادرنجبویه.

آدرس: حدود 10 کیلومتر در جاده بجنورد به آشخانه بروید، در کنار جاده یک جهت فرعی می بینید که به طرف باغ دره هداییتان می نماید.

حسینیه جاجرمی ها

حسینه جاجرمی بجنورد بنایی ست مربوط به اواخر دوره قاجار با حیاطی مرکزی که اتاق ها دورتادور حیاطش قرار گرفته اند. چیزی که باعث تمایز این بنا می گردد، آجرکاری ها، مقرنس کاری ها و کتیبه های گچ بری ایست که باعث شده این بنا در شمار قشنگ ترین بناهای بجنورد قرار بگیرد.

آدرس: بجنورد، خیابان طالقانی شرقی، کوچه جاجرمی

منطقه ها پرگل ایران کجاست؟

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1996

به "جاهای دیدنی بجنورد کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی بجنورد کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید