خودروی جنگی تازه نفس ارتش آمریکا، عکس

به گزارش کتاب ارزان، بیت ران نوشت: جی ال تی وی (JLTV) یا خودروی تاکتیکی سبک مشترک (Joint Light Tactical Vehicle) سخت افزاری نظامی است که ارتش های مختلف دنیا در پی مالکیت آن هستند.

خودروی جنگی تازه نفس ارتش آمریکا، عکس

خودروهای تاکتیکی از جمله مهم ترین ابزارهای نظامی در هر ارتشی محسوب می شوند. جی ال تی وی یکی از نوترین نمونه ها در این زمینه محسوب می گردد که توجهات بسیاری را به سوی خود جلب کرد.

آشنایی با خودرو جی ال تی وی

جی ال تی وی یک برنامه نظامی نو آمریکا است که برای جایگزینی بخشی از ناوگان قدیمی خودروهای هاموی (Humvee) شروع شد. در زمان ارائه این برنامه حدود 25 سال از عمر طراحی خودرو هاموی می گذشت. بعلاوه، درگیری های نظامی اخیر، ضعف خودروهای هاموی در زمینه حفاظت از سرنشینان را هرچه بیشتر آشکار کرد.

هاموی به عنوان یک خودرو زرهی رزمی و گشت زنی طراحی نشده بود. با این وجود چندین سال است که به عنوان گزینه ای در این زمینه به کار گرفته شده است. حتی نسخه های زره پوش هاموی مانند ام1114 و ام1151 در برابر مین های زمینی و راکت های ضد تانک سبک آرپی جی بسیار آسیب پذیر هستند.

بر همین اساس، ارتش، سپاه تفنگداران دریایی و نیروهای ویژه آمریکا به یک خودرو زرهی سبک نو احتیاج داشتند. جی ال تی وی به طور خاص با هدف ماموریت های گشت زنی و رزمی طراحی شده است. در مقایسه با هاموی، جی ال تی وی محافظت و قابلیت بقای بهتر را ارائه می نماید. در شرایطی که همچنان گزینه ای با توانایی تحرک بالا است.

اوشکوش برنده رقابت ساخت جی ال تی وی

چند شرکت برای برآوردن الزامات برنامه خودرو زرهی جی ال تی وی با یکدیگر رقابت می کردند. در سال 2015، نسخه اصلاحی اوشکوش ال-ای تی وی (Oshkosh L-ATV) به عنوان برنده این رقابت انتخاب شد. فراوری اولیه این خودرو با تعداد کم در سال 2016 شروع شد.

تا سرانجام سال 2022، ارتش و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا حدود 19150 دستگاه از این خودروهای نظامی را سفارش دادند. ارتش آمریکا دریافت 49100 دستگاه و سپاه تفنگداران دریایی دریافت تقریبا 12500 دستگاه خودرو جی ال تی وی را برنامه ریزی نموده اند. نیروی هوایی آمریکا و نیروی دریایی آمریکا نیز به ترتیب خرید حدود 2000 دستگاه و 400 دستگاه از این خودرو را مد نظر قرار داده اند.

سفارش نزدیک به 50 هزار دستگاهی ارتش آمریکا به تنهایی می تواند جی ال وی تی را به بزرگ ترین ناوگان خودروهای زمینی نظامی در دنیا تبدیل کند.

جی ال تی وی؛ خودروی تاکتیکی زرهی که هواداران بسیاری دارد

اسلوونی نخستین مشتری صادراتی خودرو جی ال تی وی بود. در سال 2018، سفارش 38 دستگاه از این خودرو به وسیله ارتش اسلوونی ثبت شد.

سال 2019 کشور مونته نگرو 67 دستگاه خودرو جی ال تی وی را سفارش داد. همان سال، لیتوانی 200 دستگاه از این خودروهای نظامی را سفارش داد و در سال 2022 نیز سفارش 300 دستگاه دیگر را ثبت کرد.

در سال 2020، برزیل قراردادی را برای دریافت 12 دستگاه خودرو جی ال تی وی ثبت کرد. همان سال، بلژیک خرید 322 دستگاه جی ال تی وی را تایید کرد.

رومانی یکی دیگر از خریداران جی ال تی وی بود که سفارش خرید بیش از 100 دستگاه از این خودروها را در سال 2021 ثبت کرد.

اوشکوش ال-ای تی وی

اوشکوش ال-ای تی وی نسخه سبک تر، کوچک تر و چابک تر از خودرو مقاوم و محافظت شده در برابر مین و کمین (امرپ) اوشکوش ام-ای تی وی (Oshkosh M-ATV) است. ام-ای تی وی نیز در حال حاضر به وسیله نیروهای نظامی آمریکا استفاده می گردد.

Oshkosh ال-ای تی وی می تواند چندین پیکربندی زره را پذیرا باشد. با توجه به احتیاجهای یک ماموریت می توان این خودرو را به راحتی سازگار کرد.

Oshkosh ال-ای تی وی سطح بالای محافظت در برابر مین های زمینی را ارائه می نماید که قابل مقایسه با خودروهای امرپ است. ال-ای تی وی مقاومت بالا در برابر انفجارهای زیر خودرو را ارائه می نماید. بعلاوه این خودرو در برابر شلیک سلاح های کوچک، ترکش های گلوله های توپخانه و راکت های ضد تانک سبک آرپی چی مقاوم است.

جی ال تی وی؛ خودرویی کارآمدتر نسبت به هاموی

جی ال وی تی ظرفیت حمل بار بیشتر نسبت به هاموی را ارائه می نماید. سه نسخه اصلی از آن با بیشینه حمل بار 1.6 تن، 1.8 تا 2 تن، و 2.3 تن وجود دارند.

یک خودرو جی ال وی تی در حالت پایه سلاحی حمل نمی نماید. با این وجود، می توان آن را با مسلسل 7.62 میلیمتری، تیربار 12.7 میلیمتری یا نارنجک انداز اتوماتیک 40 میلیمتری مجهز کرد.

از سوی دیگر، می توان روی این خودرو یک ایستگاه سلاح کنترل از راه دور نصب کرد. در این حالت، سلاح از راه دور و زیر حفاظت زره عمل می نماید. جی ال وی تی بعلاوه می تواند به بستری برای استفاده از سلاح های ضد تانک یا ضد هواگرد تبدیل گردد.

ویژگی های فنی جی ال وی تی

جی ال وی تی از یک پیشرانه دیزل توربوشارژردار نیرو می گیرد. بعلاوه، گزینه ای برای پیشرانه هیبریدی دیزل-الکتریک وجود دارد که از مصرف سوخت بهینه تر سود می برد. این خودرو می تواند با بیشینه سرعت 110 کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

جی ال وی تی از سامانه تعلیق مستقل هوشمند ساخت شرکت اوشکوش استفاده می نماید که حرکت با سرعت های بالا در مسیرهای خارج جاده را ممکن می نماید.

این خودرو تاکتیکی از قدرت تحرک و سرعت بالا در مسیرهای خارج جاده ای برخوردار است و توانایی عبور از زمین های مختلف را دارد. جی ال وی تی دارای دو تایر پنچر رو است و در صورت آسیب تماشا مخزن سوخت یا روغن همچنان می تواند به حرکت خود ادامه دهد.

امکان جابجایی جی ال وی تی با هلیکوپترهای سی اچ-47 شینوک یا هلیکوپترهای بزرگ تر و بعلاوه هواپیماهای ترابری سی-130 هرکولس نیز وجود دارد.

جهت مشاهده فهرست قیمت روز خودرو های داخلی و خارجی می توانید به صفحه فهرست قیمت روز خودرو در خبرنگاران مراجعه کنید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 مرداد 1402 بروزرسانی: 16 مرداد 1402 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2307

به "خودروی جنگی تازه نفس ارتش آمریکا، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروی جنگی تازه نفس ارتش آمریکا، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید