دومین خانواده یوزپلنگ آسیایی در پارک توران استان سمنان مشاهده شد

به گزارش کتاب ارزان، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: دومین خانواده سه نفره یوزپلنگ آسیایی به فاصله یک هفته از مشاهده خانواده پنج نفره در پارک ملی توران این استان مشاهده شد.

دومین خانواده یوزپلنگ آسیایی در پارک توران استان سمنان مشاهده شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، امیر عبدوس گفت: دومین خانواده یوزپلنگ های آسیایی از طریق دوربین های تله ای نصب شده در محدوده پارک ملی توران مشاهده شد.

وی ادامه داد: اولویت اقدام های اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان برای نجات یوزپلنگ آسیایی به عنوان گربه سان نادر از پرتگاه انقراض، حفاظت گونه در زیستگاه است و این اداره کل از ظرفیت یوزهای موجود در اسارت نیز برای تکثیر غافل نخواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده برای ارتقاء مطلوبیت زیستگاهی مجموعه ذخیره گاه زیستکره توران به منظور حفظ و افزایش جمعیت باقی مانده یوز در طبیعت ایران، تهدیدات زیستگاهی این گونه مورد شناسایی و تحت مدیریت نهاده شد و در این راستا طی یک برنامه میان مدت 100 هزار هکتار محدوده پارک ملی توران (از کل یک و نیم میلیون هکتار مساحت ذخیره گاه زیستکره توران) از حضور دام و سگ های گله که مهم ترین عامل کشتار یوزپلنگ ها بودند تخلیه و حقوق عرفی دامداران این عرصه ها به آنها پرداخت و پروانه های چرای دام این عرصه باطل شد.

وی اضافه کرد: عامل دوم تهدید یوزپلنگ های ایرانی که در سال های 89 تا 97، هفت قربانی از یوزهای ماده و توله های آنها گرفته است؛ جاده ترانزیت چهاربانده تهران مشهد در محور میاندشت تا عباس آباد بود که پنج کیلومتر از این محور با اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست در دو سوی جاده در سالهای 97 و 98 حصارکشی شد و در به جامانده راستا نیز با کسب مصوبه شورای راهبری تصادفات جاده ای در خرداد 98 حداکثر سرعت مجاز خودروها 30 کیلومتر کاهش یافت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به طرح اجرا شده برای پایش سراسری زیستگاه های توران با دوربین های اتوماتیک حساس به حرکت (دوربین تله ای) در محدوده پارک ملی توران تاکید داشت: اردیبهشت ماه همزمان با خروج دام از قشلاق و تخلیه تمام زیستگاه های منطقه از سگ های گله و دام های اهلی، کار دوربین گذاری شروع شد.

وی بیان نمود: در هفته دوم اجرای طرح دوربین گذاری، یکی از دوربین های مستقر در محدوده پارک ملی پیروز به ثبت یک خانواده متشکل از سه فرد یوزپلنگ آسیایی شده است که با احتساب پنج فردی که در بیست و پنجم اردیبهشت سال جاری تصویربرداری شدند و نیز یک فرد یوزپلنگ نر که تصاویر آن مرتبا در تعدادی از دوربین های منطقه مشاهده می گردد و از ابتدای سال 99 تا به امروز حضور 9 فرد مختلف از این گونه در ذخیره گاه زیستکره توران مستندسازی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه عرصه دوربین گذاری شده کمتر از یک دهم کل مساحت مجموعه ذخیره گاه زیستکره توران را تشکیل می دهد، اضافه کرد: با این احتساب جمعیت قابل تخمین منطقه یقینا بیش از این است اما، اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان فقط آمار مشاهدات ثبت شده و مستندسازی شده را اعلام می نماید و از هرگونه برآورد برای تخمین جمعیت کل یوزپلنگ ها در منطقه پرهیز می نماید.

عبدوس با اشاره به اینکه نقش و نگار و خط و خال پوست هر فرد یوزپلنگ مانند اثر انگشت انسان وسیله شناسایی و تفکیک یوزها از یکدیگر است گفت: پس از هر مرحله تخلیه حافظه دوربین ها با مقایسه نقش و نگار پوست با تصاویر ثبت شده قبلی، برای هر یک از یوزهای طبیعت، شناسنامه ای تهیه می گردد تا در مشاهدات مکرر، از شمارش تکراری آنها اجتناب گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان توضیح داد: کوشش های شبانه روزی رئیس و محیط بانان پارک ملی و ذخیره گاه زیستکره توران و حمایت ها و همکاری های جوامع بومی این منطقه به منظور نجات یوزپلنگ آسیایی از پرتگاه انقراض ستودنی است و این کوشش ها ادامه خواهد داشت.

یوزپلنگ ایرانی در فهرست اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست واقع شده است، این حضور یعنی اینکه گونه ای در خطر انقراض است، حدود 2 هزار سال پیش یوزها در بیشتر نقاط آسیا حضور داشتند اما اکنون منحصر به نواحی بیابانی ایران شده اند.

در واقع ایران از دهه 1970 به عنوان تنها زیستگاه یوزپلنگ آسیایی شناخته شده است از این رو به آن یوزپلنگ ایرانی نیز می گویند بنابر این باید با تمام توان از این میراث ارزشمند حفاظت گردد.

منطقه توران یا خارتوران یکی از سه منطقه حفاظت شده ایران با مساحت یک میلیون و 470 هزار هکتار، خاستگاه زیست یوزپلنگ ایرانی به شمار می رود که در شرق استان سمنان واقع شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1058

به "دومین خانواده یوزپلنگ آسیایی در پارک توران استان سمنان مشاهده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین خانواده یوزپلنگ آسیایی در پارک توران استان سمنان مشاهده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید