زمان مرگ کاوشگر مریخ فرا رسید ، شاید این آخرین عکس باشد

به گزارش کتاب ارزان، همشهری انلاین نوشت: با نگاهی به گستره غبارآلود یک دشت گدازه در مریخ، از فاصله 87 میلیون کیلومتری، فرودگر اینسایت ناسا ممکن است آخرین نمای خود از سیاره سرخ را به زمین فرستاده باشد.

زمان مرگ کاوشگر مریخ فرا رسید ، شاید این آخرین عکس باشد

این کاوشگر در اوایل سال 2019 جمع آوری داده ها را شروع و درک ما را از درون مریخ متحول کرد.

اکنون پنل های خورشیدی آن با گرد و غبار پوشانده شده، قدرت باتری آن رو به اتمام است و تقریبا چیزی به خاموش شدن همیشگی این فرودگر در مریخ باقی نمانده است.

ناسا در ماه مه اعلام نموده بود که می داند چنین اتفاقی خواهد افتاد و عملیات علمی اینسایت احتمالا تا سرانجام سال متوقف خواهد شد، اما اکنون واقعیت تلخ در راه است و ما باید با یکی دیگر از پیشگامان مریخ خداحافظی کنیم.

ناسا در توییتی فاش کرد که احتمالاً آخرین تصویری است که از اینسایت (InSight) را می بینیم، زیرا قدرت باتری های آن برای انتقال داده های بزرگ بسیار کم شده است.

برخلاف سایر دستگاه های روباتیکی که مریخ را کاوش می نمایند، مانند کنجکاوی و استقامت، اینسایت یک مریخ نورد نیست. فرودگر، زمانی که بر روی مریخ مستقر شد، در مرز بین ارتفاعات جنوبی با دهانه و ارتفاعات شمالی هموارتر قرار داشت. در آنجا، مجهز به مجموعه ای از ابزارهای طراحی شده برای نظارت بر فعالیت های سیاره ای درونی، کشف کرد که مریخ آنقدر که ما مدت ها تصور می کردیم، سیاره ای مرده نیست.

در عوض، فضای داخلی سیاره سرخ با فعالیت لرزه ای و احتمالا آتشفشانی غوغا می نماید. این اطلاعات به دلایل متعددی باورنکردنی است.

اولاً، تمام آن فعالیت های داخلی، امواج صوتی لرزه ای را فراوری می نماید که در داخل مریخ جهش می نمایند و به کارشناسان لرزه نگاری اطلاعات مورد احتیاج برای ایجاد اولین نقشه دقیق از ساختار داخلی سیاره سرخ را می دهند.

ابزارهای آن بعلاوه به میزان کافی حساس هستند تا برخورد شهاب سنگ ها به مریخ را شناسایی نمایند که دانشمندان آنها را تا دهانه های تازه ردیابی کردند. این اطلاعات می تواند به دانشمندان یاری کند تا تاریخچه برخورد مریخ را بهتر درک نمایند؛ تاریخی که می تواند به شرح بعضی از ویژگی های زمین شناسی و جوی این سیاره یاری کند.

و فعالیت آتشفشانی پیامدهای باورنکردنی دارد. مریخ خیلی سرد و جو آن بسیار نازک است که آب مایع روی سطح آن جمع گردد، به این معنی که حیات آنطور که ما می دانیم نمی تواند در آنجا جریان داشته باشد.

اما اگر فعالیت های آتشفشانی در مریخ وجود داشته باشد، این گرمایش داخلی ممکن است از یخ زدن دریاچه های زیرسطحی جلوگیری کند و محیطی را فراهم کند که از نظر تئوری حیات میکروبی در آن زنده بماند.

بنابراین، در حالی که اینسایت تنها برای کمتر از 4 سال عملیاتی بود، به ما امکان وجود یک مریخ را بسیار متفاوت از گرد و غبار بی ثمر و یخ زده ای که به نظر می رسید، داد.

اینسایت هنوز کاملاً خاموش نشده است. ناسا تا زمانی که ممکن است به برقراری تماس ادامه خواهد داد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 دی 1401 بروزرسانی: 6 دی 1401 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2212

به "زمان مرگ کاوشگر مریخ فرا رسید ، شاید این آخرین عکس باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان مرگ کاوشگر مریخ فرا رسید ، شاید این آخرین عکس باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید