سهام قفل در صف های فروش

به گزارش کتاب ارزان، خبرنگاران: معاملات بورس و فرابورس در صف های فروش قفل شده است و فعالان و تحلیلگران تداوم این فرایند را چندان رضایت بخش توصیف نمیکنند اما امیدواری ها همچنان در بخشی از بازار به چشم می آید.

سهام قفل در صف های فروش

به گزارش خبرنگاران، بازار سهام در این روزها با افزایش سمت عرضه روبه روست. در این بازار همچنان صف های فروش طولانی اند و متقاضیان توان رشد ندارند. با این وصف به نظر میرسد بازار روز سه شنبه هم به مانند بازار روز دوشنبه در صف های فروش گیر خواهد افتاد. ناظران با وجود چنین صف های فروشی، رسیدن به مرز تعادل را بسیار سخت ممکن میدانند.

تجربیات ماه های گذشته نشان داده تا زمانی که بازار از این حلقه خودساخته بیرون نیاید، همچنان صف های فروش طولانی مداوم گِره و مانع پیش پای بازار خواهند بود. در سوی مقابل، خریداران هر چقدر هم فشار می آورند اما از شدت فروش ها کاسته نمیگردد. سهم ها در صف های فروش به اصطلاح عامیانه قفل شده اند و قفل گشایی تنها با رهایی از بندها و محدودیت های خودساخته مهیا میگردد، این در حالی است که راهکارهای کوتاه مدت به عنوان مُسَکِن نمیتواند گِرهی از بازار باز کند و فعالان بورسی بهتر است به جای ارایه راهکارهای کوتاه مدت، به فکر راهکار های میان مدت و بلندمدت باشند تا قفل بازار به صورت اتوماتیک و هوشمند باز گردد.

ارزیابی تحلیلگران و فعالان در نظرسنجی خبرنگاران نیز تایید همین نکته است که نمیتوان به تعادل بازار با این موج های سنگین فروش امیدوار بود. اینکه بعد از یک هفته تا 10 روز بازار در یک روز یا نهایت دو روز مثبت میگردد و دوباره سیکل کاهشی تکرار میگردد، همچنان راستا رسیدن به تعادل در بازار را طولانی و غیرمحتمل میکند.

امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

چالش جدید این روزهای بازار، بازگشایی بعضی نمادها با افت قیمت سنگین است. در معاملات روز دوشنبه سدور اگرچه با افت 41 درصدی بازگشایی شد اما همچنان صف فروش چند میلیونی دارد. بازگشایی وبرق هم با افت بیش از 43 درصد قیمت سهم رقم خورد. این اتفاق در روزهای اخیر تکرار شده است و هر روز نمادهایی هستند که با افت 30 تا 40 درصدی به جریان معاملات باز می گردند.

این بازگشایی های ترسناک (چه توسط ناظر تایید گردد و چه نگردد) از چندین جنبه تاثیر منفی بر فرایند بورس دارد. از یک سو نشان می دهد گروهی از سهامداران حتی با وجود افت 40 درصدی شاخص کل، ترجیح می دهند افت سنگین دیگری را نیز تجربه نموده و از بازار خارج شوند.

بنابراین بعد از گذشت بیش از 9 ماه از آغاز ریزش، همچنان تمایل به فروش و ترک بازار سرمایه وجود دارد. از سوی دیگر این افت های 30 تا 40 درصدی بر جو کلی بازار هم تاثیر گذاشته و نمی گذارد صف خریدهای اندکی هم که تشکیل شده، مستحکم باقی بماند.

نکته قابل تامل دیگر، بسته شدن نماد به هر دلیل اعم از مجمع عمومی سالیانه، مجمع فوق العاده و ... ، ریسک بالایی به سهامداران تحمیل می نماید. سهمی که در این دو ماه معاملات بالایی نداشته و به دلیل پر نشدن حجم مبنا، در یک محدوده کوچک نوسان می نموده به یکباره 40 درصد از ارزش خود را از دست می دهد.

اگر بعد از افت سنگین، آن سهم به تعادل می رسید باز هم قابل تحمل بود، اما وقتی سهم 41 درصد منفی می خورد و باز هم در صف فروش گرفتار می گردد، در این شرایط می توان باز هم مردم را به سرمایه گذاری در بورس تشویق کرد؟ در این شرایط سهامداران ترجیح می دهند سهامشان در صف فروش سنگین قرار گیرد و حجم مبنای آن پر نگردد، تا اینکه سهم بسته شده و با افت 40 درصدی فرایند سابق خود را دنبال کند.

ابراهیم جباری | کارشناس بازار سرمایه

در کتب تاریخی همچون LOTR انسان های کوتوله ای را روایت می نمایند، که دارای اندام حجیم، و صورت های پر ریش بوده اند. ویژگی این کوتوله ها، زندگی در معادن زیرزمینی و هنر استخراج الماس و طلا از دل کوه ها یاد شده است. و در مقابل اِلف ها، انسان های زیبا و فناناپذیری که در ناز و نعمت زندگی مینمایند و جنگل ها را برای گذران زندگی خود انتخاب نموده اند.

این کوتوله ها بسیار جنگاور بوده اند و در جنگ اِره بور، میبینیم که اِلف ها، با پشتیبانی دورف ها پیروز به پیروزی شدند . نگاه دیگر این است که دورف ها پیروز جنگ کوهای اره بور بودند و الف ها آن را مصادره به نفع کردند .

در بازار ایران، دورف های کوتوله همان سهام شرکت های کوچک هستند، سهم های کوچکی که به آن ها توجه نمی گردد و تمام تمرکز به سمت سهم های شاخص ساز رفته است. هر بار بازار دچار نوسانات و فرایند نزولی شده است، سهم های کوچک به یاری کلیت بازار آمده اند و با یاری بازیگران، آرامش و تعادل را به بازار برگردانده اند.

شاید یکی از دلایل عدم توجه به تاریخچه بازار، تغییرات مکرر در پست های سازمانی بورس است که نسخه های پیروزیت را حاضر نیستند در دل تاریخ جستجو نمایند. الان و در این زمان بهترین وقت برگشت بازار آن هم به دست شاخص هم وزن و سهم های کوچک است. اما مسلما بدون محرک بیرونی و توجه ویژه سازمانی این امر میسر نخواهد بود.

به هر روی فرایندی که برای تغییر بازار در ابتدای اردیبهشت ماه اعلام کردیم از روز چهارشنبه برای سهام کوچک و شاخص هم وزن اتفاق می افتد. بازیگران بازار نیز به زودی با شرایط موجود همزیستی می نمایند و زمانی که از قوانین و سازمان کاملا نا امید شوند وارد عمل خواهند شد . آیا باز هم دورف ها جنگاور بازار، فرایند را دگرگون خواهند کرد؟

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1686

به "سهام قفل در صف های فروش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام قفل در صف های فروش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید