شاهنامه شاهکاری هنری و ادبی و فلسفی است

به گزارش کتاب ارزان، خبرگزاری مهر/ براساس سخنان قائم مقام وزیر میراث فرهنگی کشور، شاهنامه شاهکاری هنری و ادبی و فلسفی است.

شاهنامه شاهکاری هنری و ادبی و فلسفی است

علی دارابی در دومین رویداد بین المللی حکیم توس که در منطقه فرهنگی تاریخی توس برگزار گردید، با بیان اینکه خرد و خردمندی گوهر شاهنامه است، اظهار کرد: در زمانه و روزگار فردوسی که اندیشیدن و خرد ورزیدن در امور جرم بوده است، شاهنامه را شناسنامه ایرانیان، ترازوی زبان فارسی، اوستای پس از اسلام، اخلاق نامه، خردنامه، نیک نامه، شجاعت نامه و به قولی، ثبت احوال ایرانیان نامیده اند.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی ادامه داد: نمیتوان گفت شاهنامه اثر طبع یک نفر است، گویا هزاران هزار مردم در سرودن آن مشارکت داشتند، بیان حال یک قوم از زبان یک تن است که این کتاب را به کتاب بشریت تبدیل نموده است.

وی اعلام کرد: از همین رو، در کشور تاجیکستان فردوسی را مقدس می دانند و کودک که متولد می گردد شاهنامه را بالای سر او می گذارند؛ شاهنامه پیش از آنکه اسطوره ای و تاریخی باشد، بزرگترین نماد فرهنگی در تحلیل ویژگی های فرهنگی ملیت ایرانی و شاهکاری هنری، ادبی و فلسفی است.

دارابی با بیان اینکه اهمیت فردوسی و خلاقیت هنری او در مطالبی که نگاشته نیست، ابراز کرد: اهمیت فردوسی در چگونگی نگارش آن مطالب است، زیبایی و بی همتایی شعر فردوسی و حکمت پویای اندیشه آخربینی اوست که توانسته با بلاقتی خاص، این اشعار را گردهم بیاورد و اثری نادسترس در ادب و حکمت تدوین و به دنیا عرضه کند.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه هنر بزرگ خلق شاهنامه در سده چهارم هجری که دوره شکوه فرهنگ دوران اسلامی بوده، در آن است که در پرتوی آن توانسته ایم هویت خود را بازسازی کنیم، توضیح داد: او انگشت روی مهمترین مسئله یعنی هویت ملی میگذارد و تمامی مبانی حکمت را در شاهنامه مشاهده می کنیم. از این رو لفظ ایران را بیش از دو هزار بار در شاهنامه می بینیم.

وی با بیان اینکه فردوسی زبان ملت، خود ملت و جوهره ملیت را در کار خود تشخیص داده و معین نموده است، گفت: هویت ملی برای یک ملت به منزله روح برای بدن است، هویت ملی نیز عامل همبستگی و شکل گیری روح جمعی در یک ملت و هم وجه مشخصه آن در میان ملل دیگر است؛ هویت ملی ریشه در تاریخ و فرهنگ یک ملت دارد و با سرشت افراد جامعه در هم آمیخته است.

دارابی هویت ملی را دربرگیرنده چهار دسته ارزش ملی، دینی، جامعه و ارزشهای جامعه دانست و اضافه کرد: یک ملت برای بقای خود نیازمند هویت ملی است، وحدت ملی جز با تکیه بر هویت ملی فراهم نمی گردد، تردیدی نیست که دین می تواند به عنوان مهمترین عنصر هویت ملی شناخته گردد.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی یادآور شد: شاهنامه اثری است که در هر عصر و زمانه ای پویا و مانا است و مخاطب خود را دارد که نه تنها مرزهای ایران را در نوردیده، بلکه دنیا را به تحسین وا داشته است.

منبع: همگردی
انتشار: 30 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1402 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2275

به "شاهنامه شاهکاری هنری و ادبی و فلسفی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهنامه شاهکاری هنری و ادبی و فلسفی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید