معرفی برترین شامپوی ضد شپش و نحوه استفاده از آن

به گزارش کتاب ارزان، شپش یک حشره کوچک است که به پوست سر می چسبد و از آن تغذیه می نماید. این حشره اغلب بچه ها را تحت تاثیر قرار می دهد و به وسیله تماس مستقیم با موهای فرد مبتلا یا گاهی اوقات استفاده از وسایل شخصی او مانند شانه یا کلاه منتقل می گردد. شامپوها معمولا برای از بین بردن شپش گزینه مناسبی هستند. در این مقاله از خبرنگاران مگ با برترین شامپوی ضد شپش آشنا می شوید و نحوه استفاده از آن را یاد می گیرید. ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

معرفی برترین شامپوی ضد شپش و نحوه استفاده از آن

چرخه زندگی شپش

شپش به سه فرم مختلف روی سر ظاهر می گردد:

  • تخم شپش: بیضی شکل است و پس از 6 تا 9 روز باز می گردد.
  • پوره یا شفیره: شپش نابالغی است که بعد از 9 تا 12 روز بالغ می گردد. شفیره بسیار کوچک و به مقدار سر سوزن است.
  • شپش بالغ: تقریبا به مقدار دانه کنجد است، 6 پا دارد و سه تا چهار هفته زنده می ماند.

شپش ماده روزانه 6 تا 10 تخم می گذارد و یک ماده چسبنده فراوری می نماید که هر تخم را به پایه ساقه مو در فاصله پنج میلی متری پوست سر می چسباند.

شپش می خزد، اما نمی تواند بپرد یا پرواز کند. بنابراین اغلب به علت تماس مستقیم سر به سر بین افراد پخش می گردد. بعلاوه ممکن است در موارد نادر به وسیله وسایل شخصی فرد آلوده از جمله کلاه، روسری، شانه، بالش و… به دیگران منتقل گردد.

برترین شامپوی ضد شپش و انواع آن

برای اینکه بتوانید برترین شامپو را انتخاب کنید، باید ابتدا با انواع محصولات ضدشپش موجود در بازار آشنا شوید. به طور کلی، شامپوهای ضدشپش را می توان بر اساس نوع ترکیبات به کاررفته در آن ها به 2 دسته تقسیم کرد:

1. شامپوهای حاوی مواد شیمیایی

این نوع شامپوها از پیرترین یا پرمترین تشکیل شده اند. پیرترین ها ترکیبات طبیعی گل داوودی هستند و پرمترین نسخه سنتتیک این ترکیبات محسوب می گردد.

2. شامپوهای حاوی مواد طبیعی

شامپوهایی که در فرمولاسیون آن ها از ترکیبات طبیعی یا گیاهی مثل روغن درخت چای و… استفاده شده است، معمولا از محصولات شیمیایی بی خطرتر هستند. با این حال، اثربخشی آن ها هم ممکن است به همان مقدار کمتر باشد. بنابراین مدت زمان بیشتری طول می کشد تا نتیجه استفاده از این محصولات را ببینید.

راهنمای انتخاب برترین شامپوی ضد شپش

همان طور که آشنایی با نحوه انتخاب برترین شامپو برای ریزش مو اهمیت دارد، مطلعی از فاکتورهای موثر در انتخاب برترین شامپوی ضد شپش هم مهم است. اگر مطمئن هستید که شما یا فرزندتان به شپش مبتلا شده اید، فاکتورهای زیر را برای انتخاب شامپوی مناسب مدنظر داشته باشید:

1. سن فرد

سن و سایر ویژگی های فردی یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید هنگام خرید شامپو به آن توجه کنید. چون برخی از محصولات ممکن است برای بچه ها خردسال یا زنان باردار و شیرده مناسب نباشند.

2. ماده فعال شامپو

ماده فعال شامپو عامل مهمی دیگری است که روی انتخاب محصول مناسب تاثیر می گذارد. چون هر ماده ای شپش را در یک مرحله خاص از بین می برد. اگر شامپو فقط شپش بالغ را بکشد و روی تخم های آن تاثیر نداشته باشد، ممکن است مجبور شوید برای از بین بردن تخم ها از راه چاره دیگری بهره ببرید.

3. مواد محرک

در راهنمای خرید شامپو به این نکته اشاره شده است که باید قبل از انتخاب محصول ضدشپش حتما برچسب یا بروشور آن را به دقت بخوانید تا از ترکیبات به کاررفته در فرمولاسیون آن مطلع شوید. چون ممکن است برخی از اجزای تشکیل دهنده شامپو باعث تحریک پوست سر شوند. برای پیشگیری از بروز این مشکل توصیه می گردد از محصولات فاقد الکل یا عطر بهره ببرید.

نحوه استفاده از برترین شامپوی ضد شپش

دستورالعمل استفاده از شامپو که روی برچسب یا بروشور محصول درج شده است را بخوانید و دقیقا طبق آن عمل کنید. امروزه شامپوهای ضدشپش متنوعی در بازار وجود دارد که ممکن است روش استفاده از آن ها کمی متفاوت باشد. بنابراین مهم است که نحوه استفاده صحیح از محصول مورد نظر خود را بدانید و در خصوص هر قسمتی که متوجه نمی شوید از پزشک یا داروساز هدایت بخواهید.

برای درمان شپش باید شامپو را روی سر خود بمالید، چند دقیقه صبر کنید و در پایان موهایتان را با آب بشویید. بسته به فرمولاسیون محصول، ممکن است توصیه گردد این کار را چند روز بعد دوباره تکرار کنید تا شپش های نو که تازه از تخم بیرون آمده اند از بین بروند.

برای اینکه از شامپوی ضدشپش بیشترین سود را ببرید ضروری است از نکات زیر مطلع باشید:

  • مقدار تماس پوست را با شامپو به حداقل برسانید. برخی از محصولات ضد شپش ممکن است پوست را تحریک نمایند. به همین علت، در هنگام استفاده از آن ها باید لباس بپوشید و سر خود را داخل سینک بشویید. هرگز از این محصولات در حین دوش گرفتن استفاده نکنید.
  • در استفاده از شامپوی ضدشپش زیاده روی نکنید. این کار نه تنها سرعت درمان را افزایش نمی دهد، بلکه ممکن است خطرناک باشد.
  • از یک محصول بهره ببرید. ترکیب کردن محصولات مختلف ممکن است به تداخلات مضر بین آن ها منجر گردد. اگر فکر می کنید به بیش از یک محصول احتیاج دارید، از پزشک یا داروساز بپرسید که استفاده هم زمان از کدام محصولات بی خطر است.
  • از ورود شامپو به چشم، بینی، دهان یا واژن جلوگیری کنید. اگر محصولات ضدشپش وارد این نواحی شدند، آن ها را با آب فراوان بشویید و در صورت تحریک شدید فورا نزد پزشک بروید.
  • از شانه ضدشپش بهره ببرید. برخی از شامپوهای ضدشپش با یک شانه دندانه ریز مخصوص ارائه می شوند. استفاده از این شانه فرآیند از بین رفتن شپش و تخم آن را تسریع می نماید.

برترین شامپوهای ضد شپش ایرانی

این روزها شامپوهای ایرانی زیادی برای برطرف شپش در بازار وجود دارد. این محصولات معمولا در مقایسه با شامپوهای خارجی مقرون به صرفه تر هستند، اما می توانند به خوبی التهاب و خارش ناشی از شپش را از بین ببرند. در ادامه نام تعدادی از این شامپوها آورده شده است.

1. شامپو ضدشپش سریتا مدل لایس فری

سریتا اولین محصولی است که به عنوان برترین شامپوی ضد شپش ایرانی معرفی می کنیم. این شامپو از پیرتروم، پیپرونیل بوتوکساید، آلوئه ورا و روغن اسطوخودوس تشکیل شده است. شامپو سریتا تخم شپش را به طور کامل از موها جدا می نماید و التهاب و خارش شدید کف سر را از بین می برد. بعلاوه می تواند پوسته ریزی ناشی از گزش شپش را کاهش دهد.

شامپو لایس فری سریتا حاوی ترکیبات غیرسمی است. بنابراین می توان از آن به عنوان برترین شامپو ضد شپش بچه ها و بزرگسالان نام برد. این محصول برای افراد بالای یک سال مناسب است.

2. شامپو پرمترین ایروکس

ایروکس یکی از شامپوهای مفید برای از بین بردن شپش است. در هر 100 میلی لیتر این شامپو یک گرم ماده موثره پرمترین وجود دارد. پرمترین شرایط لازم برای نابودی و فلج کردن شپش را فراهم می نماید و حتی باعث از بین رفتن تخم های آن می گردد.

3. شامپو ضدشپش نیکسترین 1 درصد پرمترین گیلارانکو

در فرمولاسیون شامپو نیکسترین از پرمترین استفاده شده است. این محصول که همراه با یک شانه دندانه ریز برای جدا کردن تخم های شپش به فروش می رسد، برای بزرگسالان و بچه ها بالای 2 ماه قابل استفاده است. شامپو نیکسترین در مقایسه با سایر فرآورده های ضدشپش سمیت کمتری دارد و در عرض 10 دقیقه تاثیر خود را نشان می دهد.

4. شامپو و روغن ضدشپش نلا

نلا به صورت پک شامل یک شامپوی گیاهی 120 میلی لیتری، یک روغن 120 میلی لیتری و یک شانه مخصوص به فروش می رسد. این محصولات به علت داشتن ترکیبات گیاهی متعدد می توانند شپش را به طور از بین ببرند. محصولات ضدشپش نلا بدون بو و غیرسمی هستند و خاصیت ضدالتهابی و ضدخارش دارند. بنابراین همه افراد از جمله بچه ها و زنان باردار یا شیرده می توانند از آن ها استفاده نمایند.

5. شامپو مو ساینوکر مدل ضدشپش

شامپو ضدشپش ساینوکر در ایران و تحت لیسانس ایتالیا فراوری می گردد. این محصول از روغن درخت چای و عصاره گزنه، رزماری و اسطوخودوس تشکیل شده است. شامپو ساینوکر حاوی ترکیبات غیرسمی است و خاصیت ضدالتهاب، ضدخارش و نرم نماینده دارد. بعلاوه پوست سر را کاملا پاکسازی می نماید و جلوی رشد و تکثیر شپش را می گیرد.

برترین شامپوهای ضد شپش خارجی

به محض اینکه شپش یا تخم آن را روی کف سر یا ساقه مو مشاهده کردید، باید درمان را آغاز کنید. چون هر چقدر این عارضه سریع تر درمان گردد، امکان انتقال آن به دیگران کمتر می گردد. بدین منظور می توانید از محصولات خارجی زیر بهره ببرید:

1. شامپو ضدشپش هگور

شامپو هگور یک محصول فرانسوی است که می تواند شپش و تخم های آن را کاملا از بین ببرد. این شامپو از دی فنوترین برای نابود کردن شپش و اسید استیک برای از بین بردن اتصال تخم شپش به ساقه مو استفاده می نماید. دی فنوترین یک ماده بسیار قوی است که استفاده از آن برای درمان شپش از سوی سازمان بهداشت جهانی تایید شده است.

2. شامپو ضدشپش 2 در 1 الیمکس

شامپو الیمکس از کشور بلژیک یک محصول مناسب برای درمان شپش است. در فرمولاسیون این شامپو از روغن فرآوری شده خاص و فاکتور حفاظت نماینده در برابر شپش استفاده شده است. شامپو الیمکس نه تنها باعث از بین رفتن شپش ها و تخم آن ها می گردد، بلکه دورنماینده شپش های نو است. چون فاکتور حفاظت نماینده باعث می گردد موها جذابیت خود را برای شپش ها از دست بدهند.

3. شامپو ضدشپش ایگو

شامپو ایگو محصول کشور استرالیا گزینه دیگری است که می توان به عنوان برترین شامپوی ضد شپش خارجی معرفی کرد. این شامپو حاوی روغن های ضروری طبیعی است و باعث از بین رفتن شپش و تخم آن می گردد.

کلام پایانی

محصولاتی که بدون احتیاج به نسخه پزشک به فروش می رسند اغلب برای درمان شپش مفیدند. فقط کافی است دستورالعمل ها را برای استفاده از آن ها رعایت کنید تا از شر شپش خلاص شوید. با این حال، گاهی اوقات شپش ها به این نوع شامپوها مقاوم هستند یا محصولات بدون نسخه به علت استفاده نادرست کارایی خود را از دست می دهند. اگر استفاده از برترین شامپوی ضد شپش بدون نسخه بی تاثیر بود، به پزشک مراجعه کنید تا محصولات قوی تری برای شما تجویز کند.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: mayoclinic, verywellfamily, webmd, medicalnewstoday

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 تیر 1403 بروزرسانی: 6 تیر 1403 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2342

به "معرفی برترین شامپوی ضد شپش و نحوه استفاده از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی برترین شامپوی ضد شپش و نحوه استفاده از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید