نانوذرات مس برای تولید ماسک ضدویروس به کار گرفته می شود

به گزارش کتاب ارزان، فناوری نانوذرات مس با تاسیس یک استارت آپ برای تولید فیلتر و ماسک های ضدویروس به کار گرفته می شود، این فیلتر ها و ماسک ها برای مقابله با کرونا مناسب هستند.

نانوذرات مس برای تولید ماسک ضدویروس به کار گرفته می شود

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، محققان معتقدند که ماسک در حال حاضر بخشی از زندگی روزمره ما است، اما این پوشش های صورت مانع از عبور ذرات ویروس کرونا نمی شوند. ذرات ویروسی برای جذب توسط ماسک بسیار کوچک هستند، اما محققان یک استارت آپ می گویند که برای این کار راه حلی ارائه کردند. آن ها با استفاده از قدرت مس، آن هم در مقیاس میکروسکوپی، پیروز شدند تا ذرات ویروس را به دام بیندازند. استفاده از مس موجب از بین رفتن ویروس ها نیز می شود.

این فناوری هم برای ماسک و هم برای فیلتر های هوای مورد نیاز بیمارستان ها و مدارس قابل استفاده است، از این رو، استارت آپی برای تجاری سازی این فناوری تاسیس شده که به گفته بنیان گذاران این استارت آپ قرار است این فناوری را به بازار برساند.

منجیلا آگاروال، مدیر موسسه توسعه نانوسیستم های یکپارچه در این باره گفت: ذرات ویروسی بسیار کوچک هستند. یک ماسک صورت به طور طبیعی قادر به جذب ذرات ویروس نیست و همچنین نمی تواند ویروس را غیرفعال کند. اگر ذرات ویروسی با پارچه ماسک تماس پیدا کند، در آنجا می ماند و باعث آلودگی می شود.

حمید دلیر، دانشیار مهندسی مکانیک این موسسه اظهارکرد: آن ها فناوری ایجاد کردند که در آن از ویژگی ضدویروسی مس استفاده می شود تا ماسک و فیلتر ها را قادر سازد ویروس کرونا را مهار کرده و از بین ببرد.

آگاروال گفت: از منظر عامیانه، این فناوری همانند یک اسپری است هر چند که ما از یک میدان الکتریکی برای اسپری کردن این پوشش استفاده می کنیم تا در نهایت یک ساختار سه بعدی نانو را روی ماسک ایجاد کرده و ویروس را به دام اندازیم. ما یک لایه از نانوذرات مس را روی سطح اسپری می کنیم. به محض این که ویروس در این ساختار به دام افتد به سرعت توسط مس غیرفعال می شود چرا که مس دارای خواص ضدویروسی است.

این تیم تحقیقاتی در حال توسعه این فناوری و استفاده از سامانه رول به رول هستند تا تولیدکنندگان ماسک نیاز به تغییر فرایند تولیدی خود نداشته باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1239

به "نانوذرات مس برای تولید ماسک ضدویروس به کار گرفته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوذرات مس برای تولید ماسک ضدویروس به کار گرفته می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید