نحوه نگهداری و کاشت زنبق در گلدان

به گزارش کتاب ارزان، گل زنبق یکی از گلهای محبوب و مورد علاقه تعداد زیادی از افراد است. پروش و کاشت زنبق در گلدان بسیار ساده است. محیط نیم سایه، آبیاری متوسط و هوای خشک و خنک از شرایط نگهداری زنبق در منزل است. بهترین زمان کاشت زنبق اوایل پاییز است.

نحوه نگهداری و کاشت زنبق در گلدان

زنبق از گلهای زیبای زمستانی است که در رنگها و گونه های مختلف در طبیعت یافت میگردد. پروش و کاشت زنبق در گلدان و باغچه بسیار آسان است و برخی از انواع آن به صورت گل بریده نیز کاربرد دارد. در این مطلب برای شما آموزش و پیشنهادهایی درباره نحوه نگهداری و کاشت زنبق گردآوری نموده ایم. با ما همراه باشید.

نحوه کاشت زنبق در گلدان

  1. به منظور کاشت زنبق در گلدان، ابتدا پیاز گیاه را از گلفروشی ها تهیه کنید.
  2. گلدان را باخاک مناسب پر نموده و پیازها را در نزدیکی سطح خاک بکارید، به نحوی که نوک پیاز کمی دیده گردد.
  3. پیازها را در عمق 7 الی 10 سانتیمتری و به فاصله 10 الی 15 سانتیمتر از یکدیگر کشت کنید. گفتنی است میتوانید در هر گلدان 12 سانتیمتری 5 تا 6 پیاز کشت کنید و روی آنها را با لایه نازکی از خاک مخصوص پیاز بپوشانید.
  4. بعد از چند روز، ریشه ها، پیاز را به طرف پایین می کشند.
  5. بعد از کاشت زنبق، گلدان را به طور کامل آبیاری کنید تا آب از ته گلدان خارج گردد. بعد از آن مراقب باشید، خاک همیشه مرطوب نگه داشته گردد.
  6. گلدان را در محل نیم سایه قرار دهید و زمانی که گیاه به گل نشست، آن را به مکانی پرنورتر منتقل کنید. در این زمان فقط زمانى به زنبق آب بدهید که خاک خشک شده باشد.
  7. گل های زنبق در مدت 7 تا 9 هفته بعد از کاشت شکوفا می شوند. گفتنی است تا دو سال می توانید پیازها را در خاک نگه دارید.
  8. بعد از دیدن اولین غنچه های گل، کوددهی را آغاز کنید. دقت کنید تغذیه خارج از اندازه پیاز را وادار به فراوری پیازچه نموده و از گل دادن باز می ماند.

بهترین زمان کاشت زنبق

بهترین زمان کاشت گل زنبق اوایل پاییز است. این پیازها در اواخر زمستان تا اواسط بهار گلدهی دارند.

گیاه شناسی گل زنبق

گل زنبق گیاهی چند ساله است که تا به امروز در حدود 300 گونه آن شناسایی شده است. این گل دارای 6 گلپوش است که 3 قطعه داخلی (گلبرگ ها) به صورت ایستاده قرار داشته و به نام درفش و 3 تای پایینی (کاسبرگ ها) آویزان و به نام آویز خوانده می گردد. از نظر اندام زیر زمینی 2 دسته زنبق ریزوم دار و سوخ دار وجود دارد. عمده زنبق ها ریزوم دار و تعداد اندکی از آنها سوخ دار هستند. زنبق های سوخ دار به صورت تجاری و برای استفاده به عنوان گل بریدنی فراوری می شوند و انواع ریزوم دار بیشتر برای کاشت در گلدان و باغچه استفاده می گردد.

شرایط محیطی مورد احتیاج گل زنبق

خاک: گل زنبق در خاک هاى با پ هاش خنثى یا قلیایى، سبک و قابل نفوذ (زهکشی بالا) بهترین رشد را دارد. همچنین در صورتی که خاک اسیدی است، اضافه نمودن قدرى آهک به خاک هاى اسیدى کیفیت خاک را برای کاشت زنبق بهبود مى بخشد. خاک مناسب براى کاشت زنبق در گلدان، ترکیب دو قسمت شن و ماسه، یک قسمت خاک باغچه و یک قسمت خاکبرگ است.

نور : نور مناسب برای گل زنبق، نور غیر مستقیم است. این گل زیبا، در هنگام رشد علفی و سبزینه ای نور کمتر و در دوران گلدهی به نور کامل احتیاج دارد.

دما : گل زنبق، یکی از انواع گلهای فصلی زمستان است و در دوران رشد علفی و سبزینه ای، هوای خنک 4 الی 7 درجه و در دوران گلدهی دمای بالاتر در حدود 13 الی 16 درجه برای آن مناسب است.

آبیاری: احتیاج آبی گل زنبق متوسط است. پس از کاشت زنبق، گلدان را به طور کامل آبیاری کنید و بعد از آن، برنامه آبیاری را برای مرطوب نگهداشتن خاک، هفتگی کنید . در دوران گلدهی گیاه، آبیاری 2 الی 3 بار در هفته کافی است.

مه پاشی: گل زنبق احتیاج به رطوبت هوای محیط ندارد و و هوای خنک و خشک برای نگهداری زنبق مناسب است.

کوددهی: برای کوددهی گل زنبق، تغذیه گیاه را بادیدن اولین غنچه های گل بر روی گیاه آغاز کنید و کوددهی را دو هفته یکبار تا هنگامی که برگهای گیاه زرد و خشک گردد، ادامه دهید. برای تهیه کود میتوانید از کودهای محلول مخصوص گیاهان خانگی یا باغی موجود در گلفروشی ها بهره ببرید.

امیدواریم این گل زیبا را منزل خود بکارید و از داشتن آن لذت ببرید.

منابع: keshtzar.com، parsegard.com، http://glassy-garden.com

منبع: setare.com
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1433

به "نحوه نگهداری و کاشت زنبق در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه نگهداری و کاشت زنبق در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید