همه چیز درباره برفک دهان نوزادان

به گزارش کتاب ارزان، برفک دهان نوزاد یک بیماری ویروسی است که می تواند منجر به بی اشتهایی، تب و ناآرامی نوزاد گردد. این بیماری درمان خاصی ندارد ولی خوردن مایعات فراوان می تواند به درمان برفک دهان کودک یاری کند.

همه چیز درباره برفک دهان نوزادان

هرپس یا زخم دهان یا برفک دهان نام یک بیماری است که در دهان ایجاد می گردد و بسیار ناراحت نماینده و دردناک است. این بیماری توسط یک عفونت ویروسی ایجاد می گردد و در بچه ها شایع تر است. علائم همراه این بیماری گاهی مواقع شدید و گاهی خفیف است. وجود زخم ها در دهان نوزاد باعث ناراحتی و نگرانی شما می گردد و فکر می کنید که به نوزاد شما صدمه خواهد زد، اما هیچ دلیلی برای نگرانی وجود نخواهد داشت.

بیشتر مردم در محیط های ویروسی هستند که می تواند باعث ایجاد این بیماری گردد. در واقع عامل این بیماری، ممکن است اولین ویروس، به نام هرپس سیمپلکس نوع 1-HSV باشد که بیشتر افراد در اوایل دوران کودکی به آن مبتلا می شوند و تا آخر عمر، این ویروس در بدن وجود خواهد داشت. عفونت اولیه معمولاً نادیده گرفته می گردد، اما اگر نمایان گردد، به صورت زخم دهان ظاهر می گردد (ویروس 1-HSV، می تواند باعث زخم های خفیف گردد).

این بیماری همچنین می تواند توسط یک ویروس دیگر به نام کوکساکی ایجاد گردد، که این ویروس بیشتر در دست، پا و دهان ایجاد می گردد.

علائم برفک دهان نوزاد چیست؟

برفک دهان نوزاد (با قطری حدود 1 تا 5 میلی متر)، که وسط این زخم ها خاکستری یا زردرنگ است و در وسط زخم، قرمز رنگ است.

شدت و محل ایجاد این زخم ها بستگی به ویروسی دارد که باعث ایجاد زخم دهان می گردد. برفک دهان نوزاد بر روی لثه نیز ممکن است ایجاد گردد. برفک دهان نوزاد در داخل گونه ها، در پشت دهان و یا در لوزه ها، زبان و یا سقف نوزاد نیز ایجاد می گردد.

از آنجا که زخم ها می توانند بسیار دردناک باشند، کودک شما احتمالا ناآرامی می نماید. به احتمال زیاد، خارش دهان نوزاد بسیار زیاد است و نمی تواند به خوبی غذا و یا مایعات بنوشد. ممکن است شرایط نفس زدن نوزاد بد گردد و تب او نیز بالا (تا 104 درجه فارنهایت) رود. از طرفی گره های لنفاوی نوزاد ممکن است در دو طرف گردن متورم گردد. در صورتی که هر یک از نشانه ها را در نوزاد مشاهده نمودید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

نکته: در موارد نادر بیماری زخم دهان، ناشی از برفک دهان نوزاد می تواند به چشم و قرنیه نیز سرایت کند. هرپس سیمپلکس کراتیت، به عنوان یک عفونت نامیده می گردد و می تواند باعث آسیب دائمی چشم گردد. اگر نوزاد شما دچار بیماری هرپس بود و متوجه شدید که چشم های نوزاد شما آبدار و قرمز است و به نور حساسیت دارد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید؛ چراکه این موارد از علائم کراتیت برفک است.

بیماری زخم دهان چگونه درمان می گردد؟

از آنجایی که این عفونت ویروسی است، آنتی بیوتیک ها در درمان این بیماری موثر نیستند. برفک دهان نوزاد باید در یک یا دو هفته از بین برود. در ادامه چند روش به شما به معرفی می کنیم که در درمان این بیماری بسیار موثر خواهد بود.

استامینوفن نوزاد یا ایبوپروفن می تواند به کاهش درد یاری کند. (در صورتی که سن نوزاد شما کمتر از 3 ماه است، قبل از مصرف هر گونه مسکن و یا دارو با پزشک مشورت کنید. همچنین از مصرف آسپرین در افراد زیر 20 سال اجتناب کنید؛ زیرا منجر به ایجاد یک بیماری نادر ولی بسیار خطرناک، به نام سندرم ری می گردد). اگر درد نوزاد بسیار شدید باشد، که کودک به یاری این داروها آرام نمی گردد، پزشک ممکن است داروی قوی تری برای نوزاد تجویز کند.

نوزاد در هنگام نوشیدن مایعات درد بسیار زیادی را متحمل می گردد. اما نکته بسیار مهم این است که نوزاد باید مایعات بسیار زیادی دریافت کند. از خوردن شیر مادر به اندازه کافی اطمینان حاصل پیدا کنید. در صورتی که کودک شما حداقل 4 ماهه باشد، شما می توانید نوشیدنی هایی مانند آب و یا آب سیب رقیق را نیز امتحان کنید. از دست دادن آب بدن می تواند باعث کاهش سرعت رشد نوزادان و بچه ها گردد که از عوارض اصلی بیماری هرپس است. در صورتی که فرزند شما بیش از شش ساعت، با مصرف مایعات ادرار نکرد و یا نشانه هایی از کمبود آب را در او مشاهده کردید، با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

اگر کودک شما می تواند مواد جامد مصرف کند، استفاده از مواد زیر توصیه می گردد: غذاهای مخصوص نوزاد، سیب زمینی پخته، ماست و سایر غذاهای نرمی که نیازی به جویدن ندارند. اما اگر دهان او صدمه دیده است، نوزاد خود را به خوردن غذاهای جامد مجبور نکنید.

آیا می توان مانع از ایجاد بیماری زخم دهان شد؟

بسیاری از بزرگسالان و بچه ها دارای ویروس تبخال و یا برفک هستند و می توانند بدون داشتن هیچ نشانه ایی آن را منتقل نمایند. هیچ راه عملی برای جلوگیری از بیماری هرپس وجود ندارد. با این حال، می توانید افرادی که مبتلا به عفونت های تبخالی و یا هر گونه زخم دهان دیگر هستند، باید از بوسیدن، مصرف غذاهای مشترک و یا بازی با کودک اجتناب نمایند. (این موارد نیز شامل تمامی افراد می گردد).

برگرفته babycenter

گروه مادر و کودک خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1436

به "همه چیز درباره برفک دهان نوزادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره برفک دهان نوزادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید