کشف عمیق ترین نقطه روی زمین

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود پیروز شدند عمیق ترین نقطه روی زمین را کشف کنند.

کشف عمیق ترین نقطه روی زمین

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک نقشه جدید و دقیق که از زمین زیر یخ های جنوبگان تهیه شده، می تواند به دانشمندان در پیش بینی اثرات گرمای جهانی بر این قاره یخ زده کمک کند.

جنوبگان، قاره ای در قطب جنوب زمین است که سردترین ناحیه زمین شناخته شده و تقریبا همه سطح آن، پوشیده از یخ است.

به گفته زمین شناسان دانشگاه کالیفرنیا، ارواین (UCI)، این نقشه، دقیق ترین نقشه از جنوبگان است و می تواند زمین زیر ورقه های یخی آن را نشان دهد. آنها طی پروژه ای موسوم به بدماشین (BedMachine) پیروز شدند مناطقی را شناسایی کنند که بیشتر و یا کمتر نسبت به گرمای زمین، آسیب پذیر هستند.

بررسی ها نشان داد تنگه ای موسوم به دنمان (Denman) که زیر یخچال دنمان در جنوبگان خاوری و در فاصله 3500 متر زیر دریا قرار گرفته است، عمیق ترین نقطه روی زمین است که با آب مایع پوشیده نشده است. جنوبگان خاوری که قطب جنوب بزرگ نیز نامیده می شود، حدود دو سوم جنوبگان را در بر دارد.

پروفسور متیو مورلیگم (Mathieu Morlighem)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: نقشه های قدیمی تر، تنگه کم عمق تری را نشان داده بودند اما این کشف، غیرممکن به نظر می رسید و مشخص بود که نکته ای نامعلوم وجود دارد. ما با بررسی و ادغام داده های به دست آمده، دریافتیم که چقدر یخ در این تنگه وجود دارد و با محاسبات خود دریافتیم تنگه دنمان که در فاصله 3500 متری زیر سطح دریا واقع شده، عمیق ترین نقطه روی زمین است.

دومین نقطه عمیق روی زمین، تنگه دیگری است که زیر یخچال بیرد (Byrd Glacier) در جنوبگان قرار گرفته است و در فاصله 2780 متر زیر سطح دریا واقع شده است.

یافته های این پژوهش، در مجله Nature Geoscience به چاپ رسید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 8 بهمن 1398 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 627

به "کشف عمیق ترین نقطه روی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف عمیق ترین نقطه روی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید