اسلامی ندوشن راه ارتباطی ادبیات کهن و معاصر ایران است

به گزارش کتاب ارزان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش محمدعلی اسلامی ندوشن در ادبیات ایران، گفت: استاد اسلامی ندوشن در خط طولانی ادبیات ایرانی که حامل بزرگ فرهنگ ایرانی است، درس های فراوانی داد که چگونه می توان از دوران معاصر به دوران کهن رفت و از آن دوران کهن ادبیات؛ توشه زیادی برای معاصر فراهم کرد.

اسلامی ندوشن راه ارتباطی ادبیات کهن و معاصر ایران است

به گزارش کتاب ارزان، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم رونمایی از کتاب نامه بفرزند پندنامه محمدعلی اسلامی ندوشن با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عصر امروز آدینه 28 دی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار گردید.

در این مراسم عباس صالحی اظهار کرد: برای کسانی که در دهه 50 به کتابخوانی روی آوردند، آقای اسلامی ندوشن یک هویت به شمار می آید.

او سپس گفت: ندوشن ادب شناس و نقاد ادبی بزرگ معاصر ایران است، کسی که ریشه در ادب کهن ایرانی دارد و خط این ریشه کهن را تا دوره معاصر گام به گام پیش آورده است، بخشی از ادبیات بازبینی شده ادبیات کلاسیک ما توسط او به سوی معاصر کشانده شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید نمود: استاد اسلامی ندوشن در خط طولانی ادبیات ایرانی که حامل بزرگ فرهنگ ایرانی است، درس های فراوانی داد که چگونه می توان از دوران معاصر به دوران کهن رفت و از آن دوران کهن ادبیات؛ توشه زیادی برای معاصر فراهم کرد.

صالحی در ادامه اضافه نمود: بخشی از نگاشته های اسلامی ندوشن در ادبیات، حلاوت زبان سعدی، مولانا، حافظ و سعدی را برای نسل ما بازنمایی کرد.

او همچنین اعلام کرد: بخش دیگری از شخصیت استاد اسلامی ندوشن را می توان با عنوان حکیم و طبیب ایرانی معرفی کرد، او دردهای ایران معاصر را پی می گرفت و مرهم های متناسب این دردها را جست وجو می کرد؛ در واقع بخشی از دغدغه های او با همین نگاه حکمت گونه بود که ایران را دوران پهلوانان اساطیری می دید که نباید مرض ها و بیماری ها بر آن بماند. او یک حکیم و طبیب ایرانی است که می کوشد درد ایرانی معاصر را بیابد و راه درمان او را هدایت کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی زاویه دیگر شخصیت اسلامی ندوشن را این گونه توصیف کرد: دکتر اسلامی ندوشن معلم و مدرس زندگی بود. او به عنوان یک پیر و شخصیت تجربه یافته؛ هم کهن دور و هم دوران معاصر را درک نموده بود و تجربه های زیادی را به معاصر منتقل کرد، او کوشش کرد این تجربه ها را منتقل کند. آزادی مجسمه، کارنامه سفر چین و زندگی نامه خودنوشت با عنوان روزها آثار این تجربه های متراکم است که استاد به نسل معاصر منتقل می نماید.

او سپس اعلام کرد: آنچه امروز برای آن گرد آن آمدیم، اثر ارزشمند نامه بفرزند است که روایتی از همین انتقال تجربه های استاد ندوشن به دوران معاصر است که اگر کسی بخواهد آن را تجربه کند، مدت زیادی باید صرف کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: ویژگی های ادیب، حکیم، طبیب، معلم و مدرس زندگی در صدها اثر او به طور فراگیر دیده می گردد. استاد با وسعت نظر نکته های نغزی را می گوید. او با نکته های تطبیقی که دارد صرفا روایتگر یک نکته نیست بلکه دایره یک تفکر را بیان می نماید و با زبان و نثر خود به جملات معنا می دهد.

صالحی در خاتمه گفت: شیوایی، ایجاز و قدرت زبانی، ترکیب شیوایی او را در نثر به خاطر می آورد. گرچه امروز او خارج از کشور است و در میان ما نیست، اما این مراسم در تقدیر این استاد برپا می گردد. امید است جریان فرهنگی کشور همان طور که استاد ندوشن فرمود، بتواند بر بام و بوم این مرز همچنان تاثیرگذار بماند.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، غلامحسین امیرخانی، فریدون مجلسی، امیر احمد فلسفی، مجتبی سبزه و دیگر استادان انجمن خوشنویسان ایران و همچنین جمعی از فرهیختگان و اصحاب فرهنگ و هنر از حاضران این مراسم بودند. همچنین در حاشیه این رویداد، نمایشگاه آثار نفیسی از استادان انجمن خوشنویسان ایران افتتاح شد که تا سوم بهمن در تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در معرض دید علاقه مندان خواهد بود.

دبیر خبر: ابراهیم عسگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 133

به "اسلامی ندوشن راه ارتباطی ادبیات کهن و معاصر ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی ندوشن راه ارتباطی ادبیات کهن و معاصر ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید