المپیادها از انحصار مدارس، استان ها و جنسیت خاص خارج گردد

به گزارش کتاب ارزان، سرپرست وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه دانش آموزان سمپادی باید 1 تا 1،5 درصد دانش آموزان کشور باشد، توضیح داد: المپیادها از انحصار مدارس، استان ها و جنسیت خاص خارج گردد.

المپیادها از انحصار مدارس، استان ها و جنسیت خاص خارج گردد

به گزارش کتاب ارزان، سید جواد حسینی ضمن تبریک فرارسیدن عید غدیر خم اظهار کرد: سازمان های بزرگ در معرض خطر تضادهای درون سازمانی و تملک سازمانی به جای تعلق سازمانی قرار دارند و به همین دلیل وجود شوراها و ستادهای هماهنگ نماینده ضرورت انکارناپذیری است لذا وجود یا عدم وجود شورای راهبری سمپاد برای انجام کارهای کیفی بسیار مهم است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در جهان سه رویکرد برای تعلیم و تربیت دانش آموزان استعدادهای درخشان وجود دارد، گفت: در رویکرد اول؛ سمپاد به معنی مدرسه خاص وجود ندارد بلکه تعلیم و تربیت به شکل تلفیقی و ترکیبی پیش می رود.

وی اضافه کرد: در رویکرد دوم؛ دانش آموزان سمپادی فقط در مدارس سمپاد تحصیل می نمایند و به شکل ویژه ای آموزش می بینند تا نیروی انسانی به سرمایه انسانی تبدیل گردد و توسعه همه جانبه در جامعه صورت بگیرد.

حسینی با اشاره به رویکرد سوم اظهار کرد: کشور ما این رویکرد را دارد که در آن نرم دانش آموزان سمپادی باید کمتر از یک و نیم تا دو درصد باشد و دانش آموزان به مدارس خاصی می روند که دانش آموزان دیگری درآن حضور ندارند، همچنین دانش آموزان دیگر که استعدادهای خوبی دارند با رویکرد طرح شهاب شناسایی خواهند شد و کار ویژه برای آنان انجام می گردد.

حسینی با اشاره به اینکه طرح شهاب 3 میلیون و 900 هزار دانش آموز را تحت پوشش قرار داده است، اظهار کرد: در این طرح 207 هزار مدیر و عوامل اجرایی داریم که سال جاری در پایه چهارم ابتدایی پوشش صددرصدی این طرح را خواهیم داشت، همچنین این طرح هم اکنون در پایه نهم استقراریافته است.

وی با اشاره به اینکه باید چند مسئله در طرح شهاب مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: مدیران مدارس باید آمادگی اجرای طرح ها و توان اجرای آن را داشته باشند لذا برای طرح شهاب و آمادگی اجرای آن، آموزش مدیران و معلمان بسیار لازم است که باید در آموزش ضمن خدمت دوره ویژه ای برای آنان تعریف گردد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش بابیان اینکه طرح شهاب باید با معاونت های آموزشی پیوند مستحکمی داشته باشد، گفت: پیوند طرح شهاب با نظام ارزشیابی توصیفی، نظام رتبه بندی معلمان و راهنمایی شغلی و توسعه متوازن رشته ها باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به نقش عوامل برون سازمانی گفت: اخیراً نشستی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتیم که قرار شد برنامه و اقدامات تعاملی داشته باشیم و مرکز باید ارتباطات خود را با عوامل برون سازمانی هم گسترش دهد.

برای دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان مرکز مشاوره مخصوص وجود داشته باشد

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه باید برای دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان مرکز مشاوره مخصوص وجود داشته باشد، اظهار کرد: 113هزار دانش آموز در974مدرسه سمپاد مسائل و مسائلی دارند لذا باید با مشاوره ویژه مسائل آنان طرح و به حل آن ها یاری گردد.

حسینی در ادامه گفت: دانش آموزان سمپادی تا قبل از ورود به مدارس استعدادهای درخشان همواره دیده می شدند و بعد از ورود به سمپاد همسانی اتفاق می افتد و مانند قبل دیده نمی شوند، همچنین زیر بار فشار زیاد درس ها قرار می گیرند، بنابراین باید برای این دانش آموزان مرکز مشاوره خاص داشته باشیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ابعاد پرورشی، ورزشی و مشاوره ای تعلیم و تربیت دانش آموزان سمپادی اظهار کرد: توجه به تمام ساحت های تعلیم و تربیت در دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان ضرورت دارد لذا طرح سمپاد مهارتی بسیار ارزشمند است چراکه در حال حاضر در کشور هشتاد درصد شغل ها مهارتی است و اگر بخواهیم دانش آموزان مسائل کشور را حل نمایند باید آن ها را به سمت یادگیری مسئله محور راهنمایی کنیم.

حسینی بابیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه و گسترش پژوهش سراها و آزمایشگاه ها اعلام آمادگی و همکاری به نسبت مشارکت هفتاد به سی درصد را نموده است، توضیح داد: در جشنواره جوان خوارزمی نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم و دیگر سازمان های مرتبط را پررنگ کنیم و ازآنجایی که تکلیف مدیریت پژوهش سراها، آزمایشگاه های علمی و نانو تعیین نیست باید برای این بخش ها اقداماتی اندیشیده گردد که این بخش ها را کدام قسمت آموزش و پرورش اداره کند چراکه موقعیت های جدید یادگیری را فراهم می نمایند و باید سیستم باکیفیتی برای اداره آن ها داشته باشیم.

المپیادها از انحصار مدارس خاص، استان های خاص و جنسیت خاص خارج گردد

سرپرست وزارت آموزش و پرورش تأکید کرد: المپیادها باید از انحصار مدارس، استان ها و جنسیت خاص خارج گردد و باید این هدف راهبرد جدی در مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان باشد.

وی اضافه کرد: تمام مسائل و چالش های مربوط به دانش آموزان المپیادی را باید به صفر برسانیم چراکه این دانش آموزان حاصل نظام تعلیم و تربیت کشور هستند و نمای علمی ایران به این دانش آموزان وابسته است.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش، حسینی با اشاره به اینکه نباید درجه بندی مدارس به دلیل محدودیت منابع انسانی متوقف گردد، اظهار کرد: راه اندازی اندیشکده در مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان اقدام بسیار خوبی است چراکه ما باید پس از فارغ التحصیلی دانش آموزان از مدارس سمپاد، راهنمایی و حمایت های پس از نخبگی را داشته باشیم.

شایان ذکر است، در این نشست معاونان و تعدادی از کارکنان مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان، به بیان پیشنهادها و نظرات خود پرداختند و چالش ها و فرصت های موجود را به گفت وگو گذاشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 275

به "المپیادها از انحصار مدارس، استان ها و جنسیت خاص خارج گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "المپیادها از انحصار مدارس، استان ها و جنسیت خاص خارج گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید