الکل صنعتی؛ سمی که حتی از پوست نفوذ می کند ، متانول را با اتانول اشتباه نگیرید

به گزارش کتاب ارزان، مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با تبهکار خواندن سودجویانی که با شیوع کرونا، الکل صنعتی را به جای الکل طبی عرضه می کنند، از عوارض استفاده از آن به عنوان ماده ضدعفونی کننده سخن گفت.

الکل صنعتی؛ سمی که حتی از پوست نفوذ می کند ، متانول را با اتانول اشتباه نگیرید

محمد بقایی مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو امروز (سه شنبه 20 اسفند) گفت: متاسفانه امروزه با بروز بحران کرونا شاهد برخی سودجویی های تبهکارانه توسط برخی شیادانی هستیم که جاهلانه با افزودن مواد رنگ بر از جمله وایتکس به الکل صنعتی یا همان متانول آن را بی رنگ می کنند و به عنوان اتانول یا الکل طبی به فروش می رسانند.

وی ادامه داد: متاسفانه الکل صنعتی یا همان متانول اثرات مخربی روی بینایی دارد و از راه پوست جذب می شود. این الکل فوق العاده قابل احتراق است، اما در دمای محیط آتش نمی گیرد. متانول ماده ای سمی است و نوشیدن آن موجب نابینایی و حتی مرگ می شود. تقریبا تمام گزارش های مرگ و کوری ناشی از شرب الکل به علت آلودگی به متانول است.

این داروساز و مشاور هیات مدیره انجمن داروسازان ایران اظهار کرد: متانول آنقدر سمی است که حتی هنگام استفاده از آن هم باید از ماسک و دستکش استفاده کرد، چون از طریق تنفس و پوست و آشامیدن نیز می تواند جذب شود.

بقایی اضافه کرد: متانول بین الکل ها، ضعیف ترین خاصیت میکروب کشی را دارد بنابراین اصلا نباید به این منظور استفاده شود. متانول از طریق پوست، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی می تواند جذب شود و در بدن انسان به متابولیت های سمی فرمالدهید، فرمات (اسید فرمیک) و دی اکسید کربن تبدیل شود.

وی ادامه داد: همچنین متانول می تواند سبب بروز عوارضی همچون التهابات شدید پوست، آسیب چشمی از جمله کوری، نارسایی کلیه، کما و مرگ شود.

بقایی تاکید کرد: مردم باید بدانند با به کار گیری متانول برای ضدعفونی کردن سطوح، احتمال تنفس آن افزایش می یابد و همه خطرات نامبرده شده ممکن است با این کار بروز کند و به همین دلیل متانول را هرگز نباید برای ضدعفونی کردن سطوح و دست استفاده کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 876

به "الکل صنعتی؛ سمی که حتی از پوست نفوذ می کند ، متانول را با اتانول اشتباه نگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکل صنعتی؛ سمی که حتی از پوست نفوذ می کند ، متانول را با اتانول اشتباه نگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید