اپراتورها حق ندارند هم حق اشتراک بگیرند هم تبلیغات پخش نمایند

به گزارش کتاب ارزان، به گزارش روابط عمومی ساترا، با توجه به شکایات متعدد مطرح شده در فضای رسانه ای کشور در مورد افزایش قیمت و حق اشتراک سرویس فیلیمو که موجب اعتراض کاربران شده و درخواست های متعددی جهت ورود ساترا و نظارت بر شیوه قیمت گذاری از سوی آنها مطرح شده، سید حسین مسیح پور معاون تنظیم بازار و توسعه کسب و کار ساترا در این خصوص توضیحاتی ارائه داد.

اپراتورها حق ندارند هم حق اشتراک بگیرند هم تبلیغات پخش نمایند

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی و چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

مسیح پور با اشاره به تجربه شکست خورده مشخص قیمت در بازار ها توسط نهاد حاکمیتی گفت:به طور کلی رگولاتور تخصصی در شرایط عادی بازار از ورود به حوزه قیمت گذاری دستوری پرهیز می نماید. چه اینکه ساترا به عنوان یک نهاد تنظیم گر تسهیل گر، وظیفه ذاتی رگولاتور بازارسازی و یاری به توسعه رقابت و تعدد منطقی بازیگران و رقبا در صنعت است.

ساترا ناظر بازار و رقابت است نه ناظر قیمت

وی اضافه نمود: اتفاقا تفاوت اساسی ساترا به سایر رگولاتورها در کشور این هست که سعی در طراحی نظام مداخله و تنظیم گری علمی دارد و صرفا به دلیل گسترش بحث در گروه های نخبگانی، افکار عمومییا خواست مصرف نماینده مداخله غیر علمی در بازار ننموده و بر اجرای سیاست های دقیق و کارامد اصرار دارد. ساترا خود را تنظیم گر توسعه و رقابت در بازار می داند و نه مداخله گر قیمت گذاری خدمات.

معاون تنظیم بازار و توسعه کسب و کار ساترا ادامه داد: ما معتقدیم خود بازار و رفتار مصرف نماینده باید اولین ابزار مشخص نماینده قیمت نهایی باشد. لذا به نظر می رسد بعضی مقامات و افراد دولتی افرادی که وظایف تنظیم گرانه ساترا را تعریف می نمایند، به نظر می رسد شناخت صحیح از نحوه تنظیم گری تخصصی ندارند و با شیوه های سنتی حکمرانی با موضوع VOD بر خورد می نمایند.

او با اشاره به عملکرد ناموفق بعضی از نهاد های تنظیم گر در کشور گفت: بعضی از افراد در مباحث خود موضوعاتی همچون موقعیت مسلط در بازار و یا احتمال excessive pricing را مطرح کردند منتها باید توجه کرد در موضوع دخالت در قیمت گذاری پیشتر هم نمونه این نوع ورود را در سایر نهادهای تنظیم گر مانند سازمان تنظیم مقررات رادیویییا در موضوع ارز در بانک مرکزی و در حوزه های دیگر شاهد بودیم که هیچ تجربه موفقی در این خصوص قابل کشف نیست.

مسیح پور اضافه نمود: اساسا ورود رگولاتور در حوزه مشخص قیمت تنها در صورتی که انحصار قانونی ایجاد شده باشد و فرصتی برای رشد رقبای مسلط دیگر از سوی قانون گذار در بازار وجود نداشته باشد محل بحث و منطقی است که این موضوع در حال حاضر در بازار صوت و تصویر ایران مصداق نداشته و بدون آنالیز عمیق امکان صدور حکم وجود ندارد.

مدل های درآمدی مجاز رسانه ها و مصادیق تفکیک بازار به زودی ابلاغ خواهد شد

معاون توسعه کسب و کار و تنظیم بازار ساترا ادامه داد: با توجه به اینکه ساترا از مرحله ساماندهی مجوزها عبور نموده و وارد مرحله توسعه و تنظیم بازار شده است لذا اکنون موضوعات مالی بسیار مهم و جدی مانند مدل های مجاز درامدی، شیوه های ارایه سرویس تفکیک بازار و رقابت در اولویت بالایی نهاده شده و به سرعت در حال تدوین آیین نامه های مورد احتیاج و نظارت در این حوزه مالی هستیم.

وی با اشاره به شکایات واصله به ساترا از سوی بعضی از افراد فعال در حوزه فراوریات سینمایی در مورد افزایش هزینه ها گفت: در بعضی حوزه ها شائبه تخلف های جدی مالی مطرح هست و شکایت هایی در جلسات از طرف گروه های مختلف درگیر در زنجیره فراوری و توزیع صوت و تصویر فراگیر مطرح می گردد. از جمله شکایتی از حوزه فراوری مطرح شده است که دلیل عمده افزایش هزینهدر بعضی از رسانه های صوت و تصویر فراگیر، افزایش غیر منطقی هزینه فراوری توسط این سرویس هاست که توان رقابتی در حوزه فراوری محتوا را برای سایر رقبا به شدت تضعیف نموده و بر رشد متناسب در صنعت اثر منفی خواهد گذاشت. نشانه هایآن از هم اکنون پیداست.لذا ساترا به دلیل حفاظت از منافع عمومی نسبت به آنالیز قانونی موضوع اقدام و نظریه کارشناسی نهایی خود را به صورت عمومی منتشر و در صورت بدست آمدن جمع بندی درخصوص غیر منطقی بودن افزایش قیمت در این خصوص اقدام خواهد نمود.

مسیح پور در مورد جمع بندی نهایی موضوع هزینه اشتراک ویدئو اظهار کرد: در طول روزهای ایندهیک جلسه مشورت عمومی به صورت انلاین نیز برگزار خواهد شد که از همه صاحب نظران و کارشناسان و فعالین صنعت صوت وتصویر دعوت می کنم برای رسیدن به جمع بندی در این امر مشارکت نمایند.

مواردی از تخلف در شیوه های درامدی فعلی در دست آنالیز است

معاون تنظیم بازار و توسعه کسب و کار ساترا درباره پخش همزمان تبلیغات در کنار دریافت حق اشتراک از کاربران گفت: شکایت دیگری که مطرح شده با توجه به اینکه این اپراتورها اقدام پخش تبلیغ روی سرویس های اشتراکی خود می نمایند که این امر نیز در خدماتی اشتراکی اقدامی بی سابقه است و باید متوقف گردد. آیین نامه آن ابلاغ خواهد شد، رسیدگی به این موضوع و به صورت کلی شیوه های مجاز درآمدی نیز در دستور کار معاونت تنظیم بازار و توسعه کسب و کار ساترا نهاده شده است.

وی در خاتمه اشاره نمود: ما معتقدیم ساترا به گونه ای در طراحی و صدور مجوز و ارایه مشوق ها و تسهیلات عمل نموده و به دلیل سیاست های ساترا در اعطاء مجوز و ایجادیک رقابت کارآمد، در قدم اول احتیاجی به مداخله ای اضافه در بازار نیست و ساترا مدام شرایط رقابت در بازار را پایش می نماید و اگر لازم باشد سیاست هایش را بازنگری می نماید.

شایان ذکر است در طول دو ماه گذشته نیز شیوه درآمدری از محل ترافیک نیز در دستتور کار معاونت نهاده شد که منجر به اخطار به این رسانه ها در مورد تصحیح مدل درآمدی جاری آن ها شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1581

به "اپراتورها حق ندارند هم حق اشتراک بگیرند هم تبلیغات پخش نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپراتورها حق ندارند هم حق اشتراک بگیرند هم تبلیغات پخش نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید